A kérdése egyszerű és rövid, a válasz rá sokkal összetettebb. Teleltetés alatt azt értjük, hogy legalább fagymentes helyen tartjuk őket a téli hónapok alatt, amikor a szabadban gyakran és tartósan fagypont alá süllyed a hőmérséklet és a talaj is át van fagyva.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A teleltetési körülmények is különbözőek, itt elsősorban a tartási helyek hőmérséklete és fényviszonyai a mérvadóak. A kihelyezés idejét a növény hőmérsékleti igénye határozza meg. Azt az időt kell megvárni, amíg szabadban mért hőmérséklet eléri a növény fejlődéséhez szükséges értéket.
A mediterrán származású fás növények (pl. leánderfélék) teleltetésére a 4-8 °C körüli hőmérséklet és természetes világosság mellett ideális hely. Ezeket már akkor ki lehet helyezni, amikor a szabadban is hasonló a hőmérséklet. Nem árt, ha segítésképpen a ház falához húzzuk azokat, hogy a fal sugárzó hője hasznosuljon. A hazai eredetű fás virágok általában fagytűrőek, legalább is a begyökeresedett példányok, azok szabadban telelhetnek. Az első éves példányainál hasznos lehet takarásos védelmük vagy a fagymentes helyen tárolásuk. Pozsgás növények is alacsony hőmérséklet igényűek. Felsoroltak kihelyezéséhez tartósan 5-10 °C szükséges, ilyen viszonyok márciusban valószínűek.
A szobai virágok népes csoportjába is különböző hőmérsékleti igényű növények tartoznak, az determinálja a kihelyezésük idejét. Mérsékelten meleg, 10-15°C körüli hőmérséklet már elegendő a teleltetett muskátlinak, a meghajtatott, virágzó tavaszi hagymás virágoknak (jácint, krokkusz), ciklámennek, primuláknak stb.
A melegigényes szobai virágok, melyek télen is fűtött szobában nevelkednek, csak akkor helyezhetők ki a szabadba, ha a kinti helyükön is azonos, 20 °C -os hőmérsékleten élhetnek. Ez a tartós felmelegedés májusban szokott bekövetkezni.
Lényeges különbség lehet a ház körüli virág elhelyezési lehetőségekben szélvédettség, napozottság, árnyékoltság, fedettség tekintetében. A felsorolt feltételek 3-5 °C eltérést is okozhatnak, ezt is mérlegelni szükséges.
Kihelyezés, helyváltoztatás akkor nem viseli meg a virágokat, ha szoktatással történik, 3-5 napos átállással. Kezdő és figyelmetlen kertészkedők elkövetik azt a hibát, hogy a több hónapig zárt térben tartott növényeket kihelyezik a tavaszi napfényre. Ennek következménye a zsenge csúcsi részek napégés okozta károsodása, elhalása. Szabadföldi szoktatásnál szórt fényre, félárnyékba helyezzük a kihozott virágokat, a 11-15 óra közötti tűző napot elkerülve.