Házikert

Mit ültessünk az árnyékos kertbe?

Agrofórum Online

Sokan vannak, akik kertjük kedvezőtlen adottságai miatt mondanak le arról, hogy színes, bokros növényekkel telepítsék be a házuk körüli árnyas sarkokat. És bár a legtöbb növény inkább a napfényt kedveli, azért számos olyan példányt is találhatunk, amelyek jobban érzik magukat a hűs árnyékban és a komposztban dús, nyirkos talajban, mint a verőfényben.

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek számba jöhetnek!

Magyal (Ilex Aquifolium „Madame Briot”)

Roppant dekoratív, szélesre, dúsra növő örökzöld, amelynek magassága 4-8 méter. Fodros levelei elengedhetetlen díszei a téli lakásdekorációknak és karácsonyi asztaloknak. A szárazságot, a köves, sovány talajt jól bírja, világos bogyói számos madár kedvelt csemegéje.

Fekete bodza (Sambucus nigra „Laciniata”)

Az 5-10 méter magasra növő terebélyes cserje rendkívül dekoratív növény a maga szárnyasan összetett leveleivel és fehér ernyővirágzatával, amelyből fekete bogyók fejlődnek ki. A „romtalajokon”, erdőszéleken és akácosban is megélő növény a szennyezett levegőt is jól tűri, ezért gyakran ültetik kerítések mellé, hogy felfogja az út porát és megszűrje a levegőt.

Erdei pajzsika (Dryopteris filix-mas)

Az akár derékmagasságig (1,2 m) is megnövő zöld haraszt a mitológia és a mesék kedvelt növénye. Romantikus, erdei hangulatot ad a kertnek ez az egész nyáron zöldellő haraszt, ami hazánkban könnyen áttelel. Apró levélkékből álló dús pálmaleveleivel gyönyörűen díszíthető bármilyen virágcsokor vagy asztali dísz, de mesésen mutat lepréselve, kiszárítva is.

Közönséges nyír (Betula Pendula)

Az egyik legszebb látványt nyújtó lombhullató fa, amelynek ezüstös-fehér kérgét sok bútorgyár használja fel, de mintáját előszeretettel másolják a burkolatgyártók is. A tajga őshonos fája, amely magyar nevét a vesszőkön képződő bibircseiről kapta. Magassága elérheti a 15-25 métert, törzse átmérője pedig a 40 cm-t, kora pedig megközelítheti a 100 évet is. Kedveli a magas talajvízszintet, ezért nedves helyen különösen jól érzi magát.

Tüdőfű (Pulmonaria officinalis)

A 15-30 centi magasra növő növény fehér, foltos leveleivel a tavasz egyik legszebb dísze lehet, kiváltképp, amikor megjelennek rózsaszín kifeslő virágai. Ez az igen értékes gyógynövény, amely a Bükki Füvesember szerint a leghatékonyabb gyógynövény a felső légúti betegségekre, látványában is lenyűgöző, ráadásul pettyes szárleveleivel gyönyörű látványt nyújt kertünk bármely árnyas sarkában. Március és május között virágzik, virága bimbóként piros, majd kinyílva bíbor színűből fokozatosan kékké válik.

Piros gyűszűvirág (Digitalis purpurea, „Alba”)

1,2 méter magasra is megnövő kétéves növény, melynek az első évben fejlődnek ki     a levelei, a második évben alakul ki a virágos hajtása. Finom szőrök borítják. Szára            egyenes, levelei durvák, lándzsa alakúak. Tavasz végén harang alakú fehér      virágokból álló tömött fürtöket bont, amely igen látványos dísze lehet a kertünk           árnyas szegleteinek.

Szártalan kankalin (Primula vulgaris)

Évelő növény, hosszúkás, fogazott szélű levelekkel, amelyeken szépen kirajzolódik az erezet. A lágyszárú növény magassága 15 cm. Tavasszal nyíló halványsárga virágai 2-3 cm nagyságúra nyílnak, a méhek előszeretettel látogatják őket. A kertészetekben kapható fajok virágai bármilyen színűek lehetnek.

Orvosi salamonpecsét (Polygonatum odoratum)

A 30-80 cm magasra megnövő orvosi salamonpecsét elegáns évelő cserje nagy, tojásdad levelekkel és lecsüngő virágfürtökkel. Az illatos, krémszínű virágok május-június között nyílnak. A talajban vízszintesen kúszó, fehéres színű gyöktörzsének felső részén jellegzetes, pecsétlenyomatra emlékeztető bemélyedések jelzik a tavalyi, illetve korábbi hajtások eredési helyeit.

Milyen növényeket telepíthetünk még a fentiek köré?

  • Kúszónövényeket: borostyánt és loncot, amennyiben zöld „háttérre” vágyunk
  • Cserjéket: babérmeggyet, hortenziát a nagyobb árnyas területek széleskörű lefedésére
  • Takajtakaró növényeket: indás infüvet, fehér árvacsalánt vagy szagosmügét
  • Évelő növényeket: gyöngyvirágot vagy farkastejet
  • Fűszernövényeket: turbolyát, mentát, petrezselymet

Forrás: wikipedia, Gyógy- és Fűszernövény lexikon

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Látogassunk magánkerteket!

2023. március 3. 09:24

Szomorú Miklós kertészmérnökkel a kezdetekről, önfenntartó kertekről éppúgy beszélgettünk, mint arról, hogy milyen érdekességek várják azokat, akik részt vesznek a programjaikon.

10 érv a tűlevelűek termesztése mellett

2023. január 5. 14:32

A tűlevelű fák és cserjék a növényvilág egyik legkevésbé megbecsült csoportjába tartoznak. Ezek a fák még mindig szenvednek a 70-es évek okozta traumától, mivel akkoriban széles körben ültették őket sziklakertekbe a kertvárosok pázsitján. Az utóbbi évtizedekben a „tűlevelű” kifejezéshez a lakóházak fölé tornyosuló, a fényt eltakaró, antiszociális sövények és a szomszédok közötti vitákat okozó sövények képe társult. Ez a megítélés pedig ugyancsak nem túl vonzó!

Alakítson ki sokszínű, virágokban gazdag beporzóbarát kertet!

2024. június 27. 11:40

A beporzók hozzájárulnak a növények szaporodásához, a nagyobb terméshez, érdemes tehát rájuk is gondolni, amikor a kertet beültetjük növényekkel.

A sünök védelme a tavaszi kerti munkák idején

2023. március 18. 13:36

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a tavaszi kertrendezés idején a lombhalmok alatt megbúvó sünök védelmére hívja fel a lakosság és az önkormányzatok figyelmét.