Mitől pirosodnak és sodródnak be az almafa levelei?

Agrofórum Online

Almafáim egyes levelei piros színűek lettek és fokozatosan besodródnak. Mi lehet a jelenség oka? Mit tehetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almafákon az egyik leggyakrabban előforduló kártevő a levéltetvek közül a közönséges levélpirosító almalevéltetű (Dysaphis devecta). Megjelenésükre, ezáltal károsításukra is meglehetősen hamar, áprilisban számítanunk kell. A fák kéregrepedéseiben telelő tojásokból kikelő egyedek már a fiatal levelek csúcsi részén szívogatnak, aminek hatására a levelek színi oldaluk felé kanalasodnak, illetve azok kezdetben sárgás majd pirosas elszíneződése is tapasztalható.

Jelentősebb egyedszám esetében akár az egész hajtás csavarodása, valamint nagymértékű levélhullás is megfigyelhető. A levelek sodródását a zöld almalevéltetű (Aphis pomi) egyaránt okozhatja, de szívogatásának hatására a levelek hosszanti irányba történő begörbülése mellett a levelek színelváltozása nem tapasztalható.

A levélpirosító almalevéltetű egy nem migráló faj, vagyis egész vegetációs időszakban számítanunk kell jelenlétére és kártételére. A védekezést azonban nem csak kizárólag a kémiai módszerekre szükséges alapozni. A kiegyenlített tápanyagellátással, a túlzott mértékű nitrogén-utánpótlás kerülésével a kártevő számára ideális élőhelyek száma csökkenthető. Az olajos készítményt egyaránt tartalmazó lemosó kezeléseknek nagy jelentősége van a tetvek elleni védekezésben, ugyanis ezzel a beavatkozással akár több nemzedék kifejlődése akadályozható meg sikeresen. Kora tavaszi jelenlétük felismerésének szintén kiemelt jelentősége van, hiszen ekkor még lehetőségünk van káros mértékű felszaporodásuk megakadályozására.

A kontakt készítmények (pl. lambda-cihalotrin) a besodort levelekbe nem jutnak be, ezért az ott élő egyedek ellen hatástalanok, szaporodásuk ellen már csak felszívódó készítmények (pl. acetamiprid) használatára hagyatkozhatunk. A természetes ellenségeket kímélő hatóanyagok közül a pirimikarb és flonikamid hatóanyagok egyaránt ajánlhatók. Kiskerti, illetve házikerti védekezésben a fertőzött ágvégek és levelek eltávolítása is célszerű lehet, így akadályozva meg a tetvek további terjedését.

Mi okozza a kis körték hullását a fákról?

2023. július 1. 04:36

Mi okozza a kis körték lehullását a fákról? A képen látható tüneteknek köze lehet hozzá?

A szamóca leveleit valóban le kell szedni március 15-ig?

2023. március 5. 04:39

A tavalyi szamóca leveleit tényleg le kell szedni március 15-ig? RS2 tőzegbe szoktam ültetni a palántákat, ez jó a szamócának?

Megújuló energiával a gazdák szolgálatában

2021. október 20. 05:36

Egy GINOP pályázat keretein belül az Agrofil-SZMI Kft. székhelyén megvalósult egy 22,13 kW névleges teljesítményű napelemes rendszer kiépítése.

Megmérgezik a csigaölő szerek talajba jutva az édesburgonyát és a sárgarépát?

2023. június 5. 12:36

Érdeklődnék, hogy a csigaölő szerek (Shalimar, Metarex inov) megmérgezik a talajba jutva az édesburgonyát, sárgarépát, ha én 10-20 cm-re köréjük szóróm a talajfelszínre? Tehát ehetem én ezeket a zöldségeket, ha az említett szerekkel védekezem a csigák ellen?