Mit tegyünk a rengeteg cserebogárral rajzás idején?

Agrofórum Online - Címlapfotó: Gribek Tímea

Rajzanak a cserbogarak a kertünkben is és a környékünkön mindenhol. Az utca járdái is teli vannak cserebogarakkal. Mit lehet tenni velük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Hazánkban sok cserebogár faj él. Az utóbbi években április második felétől rajzanak – nevüket megcáfolva – a májusi cserebogarak (Melolontha melolontha). Ez a cserebogárfaj hosszú, 3 éves fejlődési idejű.

A kifejlett bogár 2-3 cm hosszú, szárnyfedői barnák, enyhén bordázottak, a nyakpajzs színe fekete. A kifejlett bogár telel a talaj mély rétegeiben. Tavasszal, amint a talaj is kezd felmelegedni, a kifejlett bogarak a talajból felfelé, függőleges irányban kidolgozzák magukat, kimásznak a földből. Nyomuk 0,8-1 cm átmérőjű szabályos alakú lyukak, melyek gyepben, műveletlen talaj felszínén egyaránt előfordulnak. A bogarak táplálkozásba kezdenek, fás növények leveleit fogyasztják. Bogárrajzás esetén erős rágási kárt okoznak.

Dísz-, erdei és gyümölcsfák lombját egyaránt fogyasztják. Kertekben a kajszibarack-, cseresznye- és szilvafák a kedvenceik, és különösen kedvelik a málnabokrok leveleit. Jellegzetesen a levelekre szorosan tapadva, gyakran azok hátoldalán, mozdulatlanul helyezkednek el, emiatt kevésbé feltűnő jelenlétük. Megtermékenyítés után a nőstény bogarak tojáscsomóikat a talajba helyezik. Szaporodást követően hamarosan elpusztulnak a bogarak.

Cserebogár a kibújás után

A talajban a kikelő fiatal lárvák kezdetben korhadékfogyasztók, majd néhány hónap után áttérnek az élő növényi részekre, azokkal táplálkoznak életük végéig. Fás és lágyszárú növények gyökereit egyaránt fogyasztják, megrágják, a rágás mértékétől függ az okozott kártételük. Mivel a cserebogárlárvák – pajorok – a föld felszíne alatt élnek, jelenlétükről nehéz tudomást szerezni. Amikor a károsított növények lankadnak, hervadnak az elrágott gyökérzet miatt, a kár elhárítása gyakran már elkésett.

Fán pihenő cserebogár

A cserebogarak ellen házikertekben, vegyes növényállományban, elsősorban összegyűjtésükkel tudunk védekezni. A bogarak éjjel a fákon pihennek, kora reggel, amikor a bogarak még dermedtek a hűvös miatt, a fakorona erős ütögetése hatására, leesnek onnan. A talajra hullott, még nem, vagy lomhán mozgó bogarak könnyen összegyűjthetők. A későbbi, délelőtti farázáskor a bogarak felmelegedtek, nem esnek le, hanem azonnal elrepülnek. Érdemes a kedvelt növényfajainak (pl. málna) leveleit átvizsgálni még napközben is. A gyepből tömegesen előbújó cserebogarakat is összegyűjthetjük.

Rovarölő szeres védekezés a bogarak ellen a károsított, megvédendő növények lombjának permetezésével lehetséges, az ölő hatás akkor érvényesül, ha a bogarak elfogyasztják a méreggel bevont leveleket. Kertekben ennek kivitelezése nem egyszerű.

Növénykondicionáló készítmény engedélyét függesztették fel

2019. június 5. 15:19

A terméket a Nébih egyúttal levette az öko-listáról is, azaz mostantól nem szerepel az öko-gazdálkodásban felhasználható készítmények között.

Mik lehetnek a fehér, nyúlós, kiemelkedő csomók a szőlő fás részein?

2022. június 5. 04:36

Szőlőtőke fás ágain fehér, nyúlós, kiemelkedő csomók jelentek meg. Egy nap alatt. Még soha nem voltak ilyenek a szőlőn. Mik ezek, és mit tegyek velük?

Kilőtt a növényvédő szerek forgalma tavaly

2020. április 21. 09:27

A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árait vizsgálva megállapítható, hogy a gyomirtók átlagára 2,5, a gombaölőké 4,7 százalékkal emelkedett, a rovarölőké 5,6, míg az egyéb szereké 7,5 százalékkal visszaesett.

Hogyan készüljek fel a teleltetésre, mivel permetezzem a növényeket?

2022. szeptember 22. 04:36

Hamarosan be kell vinnem a virágaimat teleltetésre. Hogyan készüljek fel erre, mivel permetezzem őket?