Mi legyen a tűzelhalás tüneteit mutató hajtásokkal?

Agrofórum Online

A tűzelhalás tüneteit fedeztem fel gyümölcsfáimon. Mit kell tennem a fertőzött hajtásokkal?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tűzelhalással (Erwinia anmylovora) fertőzött beteg hajtásokat nem nehéz felismerni, jellegzetes pásztorbot szerűen visszahajló, megfeketedő hajtásvégeiről, melyen a levelek is fennmaradnak. A fák ellenőrzését sziromhullást követően, majd az intenzív hajtásnövekedések idején célszerű újra elvégezni. A beteg növényi részeket lehetőség szerint minél hamarabb el kell távolítani fáinkról. Ezt úgy tegyük meg, hogy a tünetmentes részből is legalább egy 50 cm hosszúságú szakaszt levágunk. A levágott, beteg növényi darabokat a munka végeztével mihamarabb össze kell gyűjteni és meg kell semmisíteni. A vágóeszközöket minden metszést követően, a továbbfertőzés megelőzése érdekében le kell fertőtleníteni (pl. hypo).

A tünetek nemcsak a hajtásokon, hanem a virágokon is kialakulhatnak, ezt a csészeleveleken kocsányon vizes foltok jelzik, melyek következtében a virágok barnulnak, feketednek. A beteg gyümölcsök fonnyadnak, mumifikálódnak, de az ágon maradnak. Párás és meleg időjárás esetén baktériumnyálka-cseppek a fertőzött növény bármely részén megjelenhetnek. A vegetáció második felében az idősebb fás részeket sem árt figyelni, ezeken ugyanis a fertőzés helyén besüppedt, lilás színű kéregelhalások, sebek keletkeznek, valamint gyakori a kéreg felrepedése az egészséges és beteg szövetek határán.

Tűzelhalás fertőzés

Telelése, a fás részeken kialakult sebzéseken lehetséges, majd tavasszal a virágzási időszakban indul szaporodásnak, melynek kedvez a magas páratartalom és hőmérséklet, valamint az enyhén csapadékos időjárás. A kórokozó növényre jutása rovarokkal, madarakkal, széllel, esővel, öntözővízzel, légárammal, metszőollóval és virágporral is lehetséges. Növénybe való bejutása elsősorban a sérüléseken keresztül történhet, de a légzőnyílásain keresztül is megfertőződhet a növény.

Virágzásban mindenképpen érdemes védekezzünk engedélyezett készítménnyel (rézoxiklorid, réz-hidroxid). Emellett a szakszerű metszés, a vízhajtások eltávolítása, az átpermetezhető koronaforma, az optimális hajtássűrűség és a kiegyensúlyozott tápanyagellátás is segítenek a fertőzés kialakulásának megakadályozásában.

Mikor és hogyan metszem meg az egyszer termő málnát?

2020. augusztus 13. 11:21

Hogyan, milyen metszéssel érhetem el, hogy minél több málnám teremjen és maga a növény is jó kondícióban legyen?

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Mire ügyeljünk a málna metszése során?

2023. szeptember 12. 04:40

Hogyan és mikor kell metszeni a málnát? Mire ügyeljünk a metszés elvégzése során?

Ezért ne égessük el metszés után a leander részeit!

2024. október 5. 16:10

Már kis mennyiségben is mérgező lehet, egy felnőttnél akár egy-két levél elfogyasztása is súlyos tüneteket, szívritmuszavart, hányást, hasmenést, szédülést és légzési problémákat okozhat.