Palántákat ültettem ki földszinti, délelőtt napos, kora délutántól árnyékos erkélyre. A mellékelt képeken látható foltok kezdtek megjelenni a növényeken (a levelek színén, a fonákon nem/alig látszik). Nem tudom, hogy a kis fekete pöttyöknek, illetve az első képen pirossal bekarikázott rovaroknak van-e köze ehhez. Egyre gyorsabban terjed, először csak az egyik növényen látszott, most már az összesen jelen van. Tudnának segíteni abban, hogy mi lehet ez, illetve mit lehetne ellene tenni?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A csatolt képeken a tünetek alapján egyértelműen rovarszívogatás nyomai azonosíthatók az oregánó és borsikafű levelein, mindegyik növényen azonosak. A kiegészítő információ, hogy apró fekete kiemelkedő pontok is láthatók a levelek felszínén, az a tünet pedig tripsz jelenlétére utal. Tripszekre jellemzők, róluk árulkodnak a visszamaradó tűfejnyi apró fekete ürülékszemcsék.
A növényen lefényképezett és bekarikázott rovar alakja hasonló a tripszekéhez, de azonosításra nem alkalmas a felvétel.
Sok tripszfaj él a növényeken, két gyakori faj fordul elő üvegházban nevelt palántákon, virágokon: a dohánytripsz és a nyugati virágtripsz. Hosszúkás, vékony, „pálcika” alakú, apró, 1 mm körüli rovarok. Életmódjuk, kártételük szinte azonos, az egymás mellett élő, együtt nevelt növényeket egyaránt megfertőzik, a megvásárolt növényekkel szétterjednek, és új helyükön a már megtelepedett tripszek gyorsan felszaporodnak. Évente több nemzedékük fejlődik. A vírusokat terjesztik növényről növényre. Rejtetten élnek. Virágzó növényeken a virágszirmokon szokták észrevenni.
Nem pusztítják ki a növényeket általában, de erősen lelassítják növekedésüket, legyengítik azokat. Az erkélyen élő más növényekre is átkerülnek, jó eséllyel az erkélyre kitelepített szobai növényeket is megfertőzik. Csak kémiai védekezéssel lehet kiirtani őket.
A dohánytripszet a sárgászöld, míg a nyugati virágtripszet a kék színű ragacsos rovarcsapda lapokkal össze lehet gyűjteni. Ajánlom azok beszerzését és az érintett növények leveleivel egy magasságban, ahhoz közel kihelyezni (www.csalomoncsapak.hu). A csapdák jelzik a tripszek jelenlétét, sokat meg is fognak, csökkentik egyedszámukat.
Kémiai védekezés nehéz ellenük, mert bizonyos lárvaalakjai a talajban tartózkodnak, majd újra feljönnek a növényre. A permetezés ezeket a talajban tartózkodó alakokat nem éri, így az onnan visszatelepülő egyedek folyamatos jelenlétüket, károsításukat biztosítják. Szabadban tartott növényeknél (erkélyen is) a Mospilan, Laser duplo, NeemAzal rovarölő szerek permetezésével lehet visszaszorítani. Gyógy- és fűszernövényeknél a rovarölő szerek csomagolásán olvasható élelmezésügyi várakozási idő betartására fordítsanak különös figyelmet.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele