Alig hajtottak ki az almafák. Mi okozhatja a problémát?

Agrofórum Online

Almafáimmal vannak gondok, nehezen hajtottak ki tavasszal. 4 almafám van a kertben és mindegyik hasonló módon viselkedik. A megküldött képek alapján remélem, kapok segítséget.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Azt írta, hogy alig hajtottak ki az almafák, és kicsik a levelei. A képeken más tünetek is azonosíthatók: a levelek sok helyen sárgás színűek, jellemzően csokrosan nőnek. A fák ágai erősen fel vannak kopaszodva, nincsenek elágazásai, valószínű voltak, csak levágták, és a hosszú kopasz ágak végén láthatók a lassan növő levelek.

Többféle betegség, probléma is van a fáknál.

A helytelen metszés vagy betegség miatt kialakult ágrendszert fel kellene újítani, meg kellene ifjítani a fákat – lombhullás után – erős ifjító metszéssel. Ezzel elérhető lenne az új ágrendszer, új termőrészek kialakulása. A metszés jó alkalom lesz az ágak egészségi állapotának megvizsgálására is, a metszési felületek sárga vagy barna elszíneződése jelzi, ha kórokozóval fertőzött a faszövet. Az ilyen ágakat az egészséges részig le kell vágni. Belső fertőzés is okozhat víz- és tápanyagszállítási zavarokat, levélzet sárgulást.

Csokros levelű almafa (Fotó: a kérdező felvétele)

A csokrosan fejlődő levelek és azok, erek közötti sárguló színe tápelemhiányt is jelez. Mivel a kert különböző helyén növő és négy különböző fajta almafánál hasonló tüneteket észlelt, azonos tényező okozza az elváltozást.

Hajtások levelének sárgulását a cink, a kén, a bór, a réz, a cink, a vas és a magnézium hiánya is okozhatja. A fákon megfigyelt csokros levélképződést pedig cink- és magnéziumhiány is kiválthatta. Elég sok tényezőt felsoroltam, ami hasonló tüneteket tud előidézni fákon. A pontos ok meghatározásához a talaj és a levelek mintáinak összetételét lenne szükséges analizáltatni erre a munkára specializálódott laboratóriumban.

Csokrosan növő levelek az almafán (Fotó: a kérdező felvétele)

A sárgulás megszüntetésére és a fák erőnlétének fokozására összetett lombtrágyaoldatból lombpermetezést javaslok. Számos cég forgalmaz olyan oldat formában kiszerelt műtrágyát, ami a N, P és K mellett a leggyakoribb mezo- és mikroelemeket is tartalmazza a növények számára szükséges arányban, és lombpermetezéssel lehet azokat a növényekbe bejuttatni. A leveleken keresztül minden tápanyag, ami a leveleken megtapad, bejut a levélbe, maradéktalanul felszívódik néhány órán belül.

Régóta bevált és számos helyen árusítják a Wuxal Szuper oldat műtrágyát, melynek 0,3-0,4%-os oldatával (3-4 ml/liter víz) javaslom a fák lombjának permetezését hetente augusztus végéig. A sárgulásnak indult leveleket, ha még ne történt meg a zöld színanyagok lebomlása, visszafordítja, visszazöldíti. Wuxalos lombpermetezést a kert egészséges többi fás és lágyszárú növényeinél is végezhet 10-14 napos időközönként, cserepes, konténeres virágoknál is, meghálálják a kezelést.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Aktuális tél végi feladatok: metszés és tápanyag-utánpótlás

2020. február 12. 10:36

Metszés közben vizsgáljuk át a fák törzsét, ágait, így meggyőződhetünk róla, hogy van-e pajzstetű fertőzés, vagy áttelelő takácsatka tojás a növényeken.

Cseresznyefa metszése ősz végén lehetséges?

2023. november 29. 04:36

Cseresznyefát lehet most metszeni? Vagy várjam meg a tavaszt ezzel a munkával? Két termő fám van.

Így szedjük a kakukkfüvet

2024. szeptember 28. 10:10

A kakukkfű kiváló fűszer- és gyógynövény. Nem mindegy azonban, hogyan és mikor metsszük és szedjük annak érdekében, hogy új hajtásokat hozzon.

Sok lesz az alma, ha így metszik meg a fát - Az alma szakszerű metszése (I. rész - karcsú orsó)

2019. március 21. 08:39

A termőkorú almafákon a termőrészekkel jól berakódott két-három éves termőgallyak a legértékesebbek.

Gyümölcs Videó