Vírus okozhatta az elváltozásokat a füge levelein?

Agrofórum Online

Két fügebokrom pár levelén vettem észre egy furcsa elváltozást. Terméshullás is volt, illetve némely megmaradó termésen elfeketedő részek láthatók. Okozhatja-e ezt vírus?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sajnos jól gondolja, hogy fügéjének levele vírusos tüneteket mutat. A füge mozaik vírus egy régóta ismert, és világszerte elterjedt komplex betegség. A kutatók eddig több, mint tíz vírust és viroidokat is azonosítottak a betegség tüneteit mutató növényi részekben, a világ legkülönbözőbb fügetermelő területein gyűjtött növénymintákból. 

A betegség a leveleken és a terméseken egyaránt megmutatkozik. A vírusok hatására a levélen klorózis, jól látható sárga gyűrű alakú, úgynevezett mozaikfoltok alakulnak ki. Ezek mellett a lombozat deformációja, a levélér kifehéredése is megfigyelhető, valamint idővel a tünetek a teljes levéllemezre kiterjednek, beszáradnak és barnulnak. Súlyos fertőzés esetén akár teljes mértékű levélhullást, felkopaszodást lehet tapasztalni. A gyümölcsökön is lehetnek tünetek, melyek ugyanolyan jellegűek, mint a levelek esetében leírtak. A fertőzött gyümölcsök mindezek mellett sokszor lehullnak, vagy ha fákon maradnak, akkor a növekedésben visszamaradnak és minőségük is jelentősen leromlik.

Elváltozások a füge levelein (Fotó: a kérdező felvétele)

Terjedése elsősorban vegetatív úton lehetséges a fertőzött növényekről szedett tősarjakkal, dugványokkal, de szövetnedvvel és eszközök segítségével egyaránt átvihető. Továbbá a vírusok vektora a füge levélatka, melynek segítségével egyik növényről a másikra terjed, viszont hazánkban a füge levélatka nincs jelen, így ilyen módon való terjedésétől nem kell tartanunk.

A vírusok elleni védekezést kizárólag a megelőzésre lehet alapozni, ezért rendkívül fontos a növények megbízható helyről való beszerzése, vírusmentes egyedeik vásárlása. A növények metszése során, amennyiben több fügenövényünk is van, gondoskodjunk a metszés során alkalmazott eszközök alapos fertőtlenítéséről (pl. hipóoldat). Amennyiben pedig egy fáról, bokorról bebizonyosodik, hogy vírussal fertőzött, sajnos gyógyítani már nem lehet, így számítani kell arra, hogy előbb-utóbb teljes mértékű pusztulása be fog következni.

Nem akar fejlődni, hajtani a fügefám! Mi lehet a baja?

2024. május 5. 04:40

Nem akar a fügém fejlődni hiába locsoltam, pedig még trágyát is tettem rá. A fagy miatt visszavágtam, meg is jelent rajta ezután pár sötétzöld levél, de azóta nem akar többet hozni. Mit tehetnék? Az idén várható még a fa lombosodása, vagy beteg lehet? Tavaly nagyon szép volt a fa, ugyanígy locsoltam.

Gyümölcsfák: mi a teendő szüret után?

2022. október 25. 04:36

A legtöbb tévhit abból keletkezik a kiskerttulajdonosok fejében, hogy leterem a sok gyümölcs, és ott már lehúzzuk a rolót, nincs több teendőnk a gyümölcsfákkal. De persze a valóság ennél sokkal izgalmasabb és teendőkben dúsabb.

Miért nem hozott virágokat az almafa?

2022. április 19. 04:36

Nyolcéves almafámon csak egyetlen virágbog van. Igaz, tavaly jégeső károsította az almafát, megsérültek az almák is. Okozhatta ez, hogy emiatt nem hozott virágot?

A füge metszése

2024. február 20. 05:40

Egyre több kertnek lakója a füge, és nem véletlenül kedvelik sokan ezt az impozáns növényt: nemcsak finom és egészséges terméséért, de díszítő értékéért is szívesen ültetik a kertbe. Viszont a teleltetésén kívül a metszésére is időt kell szánni.