Vírus okozhatta az elváltozásokat a füge levelein?

Agrofórum Online

Két fügebokrom pár levelén vettem észre egy furcsa elváltozást. Terméshullás is volt, illetve némely megmaradó termésen elfeketedő részek láthatók. Okozhatja-e ezt vírus?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sajnos jól gondolja, hogy fügéjének levele vírusos tüneteket mutat. A füge mozaik vírus egy régóta ismert, és világszerte elterjedt komplex betegség. A kutatók eddig több, mint tíz vírust és viroidokat is azonosítottak a betegség tüneteit mutató növényi részekben, a világ legkülönbözőbb fügetermelő területein gyűjtött növénymintákból. 

A betegség a leveleken és a terméseken egyaránt megmutatkozik. A vírusok hatására a levélen klorózis, jól látható sárga gyűrű alakú, úgynevezett mozaikfoltok alakulnak ki. Ezek mellett a lombozat deformációja, a levélér kifehéredése is megfigyelhető, valamint idővel a tünetek a teljes levéllemezre kiterjednek, beszáradnak és barnulnak. Súlyos fertőzés esetén akár teljes mértékű levélhullást, felkopaszodást lehet tapasztalni. A gyümölcsökön is lehetnek tünetek, melyek ugyanolyan jellegűek, mint a levelek esetében leírtak. A fertőzött gyümölcsök mindezek mellett sokszor lehullnak, vagy ha fákon maradnak, akkor a növekedésben visszamaradnak és minőségük is jelentősen leromlik.

Elváltozások a füge levelein (Fotó: a kérdező felvétele)

Terjedése elsősorban vegetatív úton lehetséges a fertőzött növényekről szedett tősarjakkal, dugványokkal, de szövetnedvvel és eszközök segítségével egyaránt átvihető. Továbbá a vírusok vektora a füge levélatka, melynek segítségével egyik növényről a másikra terjed, viszont hazánkban a füge levélatka nincs jelen, így ilyen módon való terjedésétől nem kell tartanunk.

A vírusok elleni védekezést kizárólag a megelőzésre lehet alapozni, ezért rendkívül fontos a növények megbízható helyről való beszerzése, vírusmentes egyedeik vásárlása. A növények metszése során, amennyiben több fügenövényünk is van, gondoskodjunk a metszés során alkalmazott eszközök alapos fertőtlenítéséről (pl. hipóoldat). Amennyiben pedig egy fáról, bokorról bebizonyosodik, hogy vírussal fertőzött, sajnos gyógyítani már nem lehet, így számítani kell arra, hogy előbb-utóbb teljes mértékű pusztulása be fog következni.

Metszés tavasztól télig II. rész – mit metsszünk tavasszal?

2019. április 17. 06:31

Az idő felmelegedésével és a nappalok hosszabbodásával a kerti munkák száma és időigénye is sokszorosára nő. Már februárban megkezdhettük egyes növényeink idei metszését. Ebben a cikkben sorra vesszük, melyek azok a kertlakók, akiknek a metszését a tavaszi hónapokra kell időzítenünk.

Így szedjük a kakukkfüvet

2024. szeptember 28. 10:10

A kakukkfű kiváló fűszer- és gyógynövény. Nem mindegy azonban, hogyan és mikor metsszük és szedjük annak érdekében, hogy új hajtásokat hozzon.

Mire ügyeljünk a termő gyümölcsfák metszése során?

2022. március 19. 18:37

A metszés egy fontos, minden évben elvégezendő feladat kertünkben. Ezzel a művelettel érhetjük el ugyanis, hogy a fák mérete, koronájuk formája, termőrészeik kialakulása, terméseik mennyisége és minősége egyaránt megfelelően alakuljon.

A tél végi metszés alapozza meg a gyümölcsfák terméshozamát!

2025. március 14. 05:40

Íme néhány fő előnye, ami miatt javasolt a tél végi metszés!