Mi okozhatja az elváltozásokat a szedermálna levelén?

Agrofórum Online

Mi okozhatja a képen látható tüneteket a szedermálna levelének színén? A levél fonákán nem vettem észre semmi különöset.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szedermálnát a málna és a szeder keresztezéséből nemesítették, ezáltal mindkét faj közeli rokona. A küldött képeken megjelenő tünetek alapján a növény málnamozaik vírussal való fertőzöttségére lehet következtetni. A málnamozaik a szeder (Rubus) nemzettség fajainak jelentős betegsége, melyet négy különböző kórokozó vírus idézhet elő. Főbb okozott tünetei a levélen elszórtan jelentkező, határozott szegélyű szögletes vagy szabálytalan alakú sárgászöld foltok, majd levélsárgulás. A leveleken emellett gyakran torzulás is tapasztalható. A betegség forrása a fertőzött anyanövény, ahonnan a kórokozó legtöbbször szaporítóanyaggal vihető át. Mechanikai úton, azaz növényi nedvekkel, metszéssel is terjeszthetők a vírusok, azonban legfontosabb terjesztői, vektorai a levéltetvek.

A növényeket fertőző vírusok súlyossága abban rejlik, hogy a már fertőzött egyedek életük végéig betegek maradnak, gyógyításuk nem lehetséges. Ezért is nagyon fontos a megelőzés, hiszen ez az ellene való védekezés alapja. Terjedésüknek egyik gyakori módja a fertőzött oltvány ültetése. A házilag ilyen növényanyagból előállított oltványok mindegyike fertőzött lesz. A faiskolából származó, és növény-egészségügyi bizonyítvánnyal rendelkező oltványok telepítésével a betegség elkerülhető. A kiültetés után is lehetséges a fertőződés vírussal, melyhez a levéltetvek is nagymértékben hozzájárulnak.

Tünetek a szedermálna levelein (Fotó: a kérdező felvétele)

Ezek mellett átvihető a vírus növénynedvvel is, a nedvkeringés megindulása után végzett metszéssel. Fontos tehát, hogy az oltványokat kellő áttekintéssel vásároljuk meg, csak igazoltan vírusmentes növényanyagot telepítsünk. Metszéskor a metszőolló fertőtlenítésével, negatív tőszelekcióval védekezzünk.

A levéltetvek közül a kis málnalevéltetű, a kis- és a nagy szederlevéltetű szívogathatnak a növény levelének fonáki oldalán. Jelenlétüket a hajtások torzulása, a virágok elszáradása is jelzi. Soknemzedékes fajok, melyek az egész vegetációs időszakban megtalálhatók a növényeken, nagyobb egyedszámban főként júniustól a termésérés időszakáig. A vesszők felületén tojás alakban telelnek, azáltal már a vegetációs időszakot megelőzően lemosó kezeléssel is védekezhetünk ellenünk.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Hogyan kerüljük el a metszés időzítésével a fa kiszáradását?

2024. december 4. 13:10

Vannak olyan növények, amelyeknél kifejezetten fontos betartani a metszés ajánlott időpontját – ami éppen mostanában van.

Káros a fán élő taplógomba?

2022. október 27. 04:37

Káros a fán élő taplógomba? A gomba kivágásával megszabadulhatunk tőle?

Nyári kertápolási tippek: Hogyan maradjon szép és üde a nyár végéig a kert?

2019. július 19. 07:36

Cikkünkben hasznos tanácsokat adunk, hogyan tudja megtartani kertje szépségét késő őszig, illetve Besenyei Péter műrepülő pilóta is megosztja kertgondozási praktikáit.

Mit tehetek a puszpángmoly által megrágott buxussal?

2024. november 12. 04:40

Kérem gyors válaszukat! Mit tehetek a puszpángmoly által erősen megrágott buxussal?