Hogyan lehet a mogyoróormányos ellen védekezni?

Agrofórum Online

Kerti mogyoróim között egyre több a lyukas, használhatatlan termés. Mikor kell, lehet a mogyoróormányos ellen védekezni? Van-e vegyszermentes megoldás, kisgyerekek miatt nem szívesen használok kémiai anyagokat?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A mogyorónak az egyik legfontosabb kártevője a mogyoróormányos bogár (Curculio nucum), évente egy nemzedéke fejlődik. A bogár májusban jelenik meg, 2-3 hetes érési táplálkozás után júniusban kezdi meg tojásait – a még puha héjú, növekedésben lévő – mogyoróba helyezni hosszú ormánya segítségével. Ez a folyamat hetekig elhúzódik.

A mogyoró belsejében a kikelő kövér, kukac formájú lárva feléli a mag belét, az üres mag belsejét ürülékével tölti meg. A lárvával fertőzött mogyorók az egészségesnél korábban barnulnak meg, mintha beértek volna, lehullanak. A kifejlődött kukacok kirágják magukat a mogyoróból, 1-2 mm-es lyuk jelzik eltávozásukat. A kukacok a talajba húzódnak, ott bebábozódnak, és telelés után már a kifejlett bogarak bújnak elő.

Mogyoróormányos

A kémiai védekezés a bogarak ellen házi kertekben, vegyes növényállományban nehezen kivitelezhető. Ültetvényekben a több hetes peterakás időszaka alatt 2-3 alkalommal is rovarölő szeres permetezésre kerül sor.

Régi megfigyelés, hogy az elsőként lehullott mogyorók a lyukasak, a mogyoróormányossal fertőzöttek. A termésérés elején a lehullott mogyorókat naponta érdemes összegyűjteni a földről, a bokrok alól eltávolítani, majd a fertőzötteket megsemmisíteni.

Júniusban, amikor a bogarak párzása és peterakása folyik, az ágak erős ütögetésének hatására, az előzőleg bokor alá leterített fóliára, ponyvára, számos bogár leveti magát, onnan össze lehet gyűjteni őket. Ez a gyérítési módszer főleg a kora reggeli órákban hatékony, és 2-3 naponkénti ismétléssel eredményes.

Mogyoróormányos kártétele és lárvája

A védekezés egyik lehetséges módja, ha megakadályozzuk, megelőzzük, hogy a károsított mogyoróból kimászó lárvák a talajba fúrják magukat. Ezt elérhetjük, ha a bokor alján a talajt júliustól szeptemberig, a betakarítás befejezéséig lefedjük hézagmentesen bármilyen lepellel, ami fizikailag megakadályozza a lárvák talajba húzódását. Mivel hosszú időről van szó, lég- és vízáteresztő anyagból célszerű választani a talaj élővilágának védelme érdekében. Az egyéb célra kifejlesztett fátyolfólia erre is alkalmas.

A talajban bábállapotban pihenő mogyoróormányos ellen a talajba juttatott és bedolgozott Beauveria bassiana rovarparazita gomba hatóanyagú Artis Pro készítmény veszély nélküli, mégis hatásos védelmet biztosít. Mivel a gomba megfelelő hatása legalább 15-20 °C -os talajhőmérsékletet kíván, a talajkezelést augusztus végén célszerű elvégezni. A gomba csak nedves talajban képes szaporodni, ezért a talajt, kijuttatása után, alkalmanként öntözni szükséges.

A felsorolt „szelíd” módszerek mind alkalmasak a mogyoróormányos egyedszámának korlátozására.

Mire szolgál a hernyóenyves öv? Tényleg érdemes kihelyezni?

2023. november 24. 04:38

Szeretnék érdeklődni, hogy mire is szolgál pontosan a hernyóenyves öv? Egyáltalán érdemes kihelyezni, megéri a ráfordított költségeket?

Mikor szedhető le a fűszerpaprika termése?

2023. augusztus 30. 04:40

Idén először ültettem kertembe fűszerpaprikát. Mikor szedhetők le a termései?

Mit lehet tenni a szilfát károsító szúbogár ellen?

2019. július 20. 09:35

A. Zoltán kérdése: Mit tehetek a szilfát károsító szúbogár ellen, hogy ne terjedjen tovább?

Miért nem terem a futóbab?

2020. augusztus 1. 06:53

S.I. Marika kérdése: Gyönyörű a futóbabunk, tele virággal és nincs termés! A virágok megbarnulnak és leesnek. Semmilyen kártevőt nem látunk a bab levélen, száron, virágon. Amikor a virág lehullik , nincs ott az a kis babkezdemény, ami szokott. Helyet, vetőmagot változtattunk, a talaj kiváló állapotú, öntözzük is. Mi történhetett, sokan panaszkodnak, ugyanez a problémájuk?