6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Házikert

Kelbimbó termesztése: Minden amit tudni érdemes

Agrofórum Online

A káposztafélék családjába tartozó kelbimbó kiváló tápanyagforrás. Az alábbiakban megtudhatja, hogyan vessen, termesszen és takarítson be kelbimbót a kertjében!

A kelbimbóról

A kelbimbó Brüsszelről kapta a nevét, ahol a 16. században először termesztették. Ezt a zöldséget gyakran lehet látni az élelmiszerboltokban, de csak nagyon ritkán találkozhatunk vele a házi veteményesekben. Mindez valószínűleg azért van így, mert kelbimbó nem tartozik a legkönnyebben termeszthető zöldségek közé. Meglehetősen hosszú tenyészidőt (80-100 napot) igényel, ráadásul jellemzően őszi vagy tél eleji betakarításra termesztik. A bimbók íze egy-két enyhébb fagy után jellemzően édeskésebb és finomabb.

Amennyiben a megfelelő időben (a nyári hőségben) veti el a kelbimbót, valamint gondoskodik az árnyékolásáról, optimális vízmennyiséget biztosít neki és megvédi a kártevőktől, meg fogja látni, hogy a kelbimbó igencsak hálás növény, amit érdemes termeszteni.

A kelbimbó vagy bimbós kel a vadkáposzta (Brassica oleracea) egyik termesztett változata, amely ugyanabból a növényfajból származik, mint a káposzta, a brokkoli, a karfiol, a kelkáposzta, a karalábé és számos más népszerű zöldség. Ezt a sokoldalú növényt a nemzedékek során különböző módon nemesítették, hogy különböző tulajdonságait – virágait, leveleit, bimbóit, szárát és gyökerét – feljavítsák, és így többféle élelmiszert biztosítsanak számunkra. A kelbimbó termése a növény fő szárán, közvetlenül a levelek alja felett, bimbók formájában fejlődik.

Kelbimbó termesztése

A kelbimbó számára olyan ültetési helyet válasszon, amely teljes napfényt kap (6-8 óra közvetlen napsütést naponta). A magaságyások különösen alkalmasak az ilyen jellegű zöldségek számára, kiváltképp tavasszal és ősszel, amikor a hőmérséklet nem egyenletes.

A talajnak jó vízelvezetésűnek és mérsékelten termékenynek kell lennie. A  termékenységének és szerkezetének javítása érdekében dolgozzon öreg trágyát és/vagy komposztot a talajba.

Mikor ültessük a kelbimbót?

  • Mivel a kelbimbónak hosszú tenyészidőszakra van szüksége, javasoljuk, hogy ültetésénél az őszi vagy téli betakarítást tartsa szem előtt. A növény akkor fejlődik a legjobban, ha az őszi hűvös napok alatt érik be.
  • Az optimális ültetési idő meghatározásához számoljon vissza az első őszi fagyok időpontjától a vetőmag csomagon feltüntetett „érésig eltelt napok” rubrika alapján. Általában ez azt jelenti, hogy a kelbimbó magokat körülbelül 4 hónappal az első őszi fagyok ideje előtt kell elvetni.
  • A hideg telekkel járó régiókban, ahol a téli hőmérséklet gyakran fagypont alá kúszik, a magokat nyár elején/közepén kezdje el vetni. A növények az ősz közepén vagy a tél elején érnek be a betakarításhoz.
  • Az enyhébb téllel járó régiókban, ahol a téli hőmérséklet csak ritkán megy fagypont alá, a magokat nyár közepén/végén vesse el. A növények a tél közepén vagy tél végén érnek be a betakarításra.
  • A kelbimbó magról csíráztatható beltéren, vagy közvetlenül a kertben, helyre vetve. Javasoljuk, hogy a magokat beltérben kezdje el csíráztatni, mivel így a palánták a nyári hőségtől, valamint a kártevőktől védett helyen fejlődhetnek. A közvetlenül elvetett magok érése néhány héttel tovább tarthat, ezért ha szabadföldi vetést tervez, adjon hozzá 20 napot az ültetés időpontjához. (Más szóval, a szabadföldi vetést körülbelül 20 nappal korábban végezze el, mintha a magokat beltérben vetné.)
Kelbimbók

Hogyan ültessük el a kelbimbót?

  • Vesse a magokat körülbelül 1,2 cm mélyre.
  • Ha a magokat közvetlenül a szabadföldbe veti, azokat egymástól kb. 5-7 cm távolságra vesse el. (A palántákat 25-50 cm távolságra kell ritkítani, amikor elérik a kb. 15 centiméteres magasságot.)
  • A palántákat 25-50 cm távolságra ültesse el egymástól.
  • A vetés/átültetés idején alaposan öntözze meg a magokat/palántákat.

Palántanevelés

  • Ritkítsa a fiatal növényeket 25-50 cm távolságra egymástól, amikor elérik a 15 centiméter magasságot.
  • A ritkítás után nitrogénben gazdag termékkel trágyázzon. Ismételje meg a trágyázást 3-4 hetente.
  • A nedvesség megtartása és a talajhőmérséklet hűvösen tartása érdekében nyáron mulcsozza a földet a növény körül.
  • Ha meleg időben termeszti a kelbimbót, ügyeljen arra, hogy a növényeket mindig alaposan megöntözze. A rendszertelen öntözés a bimbók nem megfelelő fejlődéséhez vezethet.
  • A fiatal növények kártevők elleni védelme érdekében fontolja meg a sortakaró használatát. A kelbimbót általában akkor ültetik ki a szabadba, amikor a kártevők a legaktívabbak.
  • Ne bolygassa meg a növényeket körülvevő talajt; mivel a gyökereik sekélyen helyezkednek el, és sérülésre hajlamosak.
  • A kelbimbós növények általában 60-90 cm-es magasságot érnek el, ezért ennek megfelelően tervezzen; előfordulhat, hogy a növényeinek karózásra lesz szükségük.
  • Távolítsa el a növény alján lévő sárguló leveleket, hogy több napfény érje a szárat, és a növény energiája az egészséges növekedésre összpontosuljon.
  • A bimbók gyorsabb érésének elősegítése érdekében 3-4 héttel a betakarítás előtt vágja le a felső leveleket.
  • Megjegyzés: Ha a csírákat télen kívánja betakarítani, hagyja érintetlenül a növény felső leveleit; ezek védelmet nyújtanak a hó ellen. Fedje be a növényeket 12-24 centiméternyi mulccsal.

Ajánlott fajták

  • A „Churchill” egy korai érésű fajta, amely a legtöbb éghajlathoz alkalmazkodik.
  • A „Diablo” nagy termőképességű fajtának számít.
  • A „Falstaff” vörös/lila színárnyalatú, amely főzéskor is megmarad.
  • A „Jade Cross” nagy termőképességű, kis termetű növény, amely ellenáll bizonyos betegségeknek, és a melegebb időjárást is jól tűri.
  • A „Long Island Improved” örökzöld, kis termetű növény, amely a hűvös nyarat kedveli.
  • Az „Oliver” egy korai érésű fajta, amely rövidebb tenyészidőszakot igényel (80-90 napot).

Betakarítás

A bimbók a szár aljától felfelé érnek. A bimbókat alulról szedje le, amikor elérik a kb. 3 centiméteres átmérőt. Igény szerint egy mérsékeltebben fagyos nap után húzza ki az egész szárat, a gyökerekkel együtt. (Először távolítsa el a leveleket.) Ezután a szárat fejjel lefelé felakasztva tegye hűvös, száraz pincébe, garázsba vagy pajtába. A szárakat (gyökerek nélkül) kb. 1 hónapig tárolja a pincében.

Hogyan tároljuk a kelbimbót?

A bimbókat tárolás előtt ne mossa meg, csak közvetlenül a felhasználás előtt. A frissen szedett bimbókat műanyag zacskóban legfeljebb 5 napig tárolja a hűtőszekrényben.

Érdekesség:

2013-ban egy tudósokból és iskolásokból álló csapat 1000 kelbimbó energiájával  meggyújtott egy 244 centiméter magas karácsonyfát Londonban.

kelbimbó termesztése

A kelbimbó kártevői és betegségei

  • Levéltetvek: Torz alakú/sárga levelek; torzult virágok/termés; ragacsos „mézharmat” (ürülék); kormos, fekete penész jellemzi.

Védekezés/megelőzés: Társnövények termesztése; vízpermettel való lecsapás; rovarölő szappan alkalmazása; banán- vagy narancshéj elhelyezése a növények köré; a levelek letörlése 1-2 százalékos mosogatószer (adalékanyagok nélkül) és víz oldatával 2-3 naponta 2 héten keresztül; őshonos növények hozzáadása a hasznos rovarok meghívása érdekében.

  • Fekete rothadás: Sárga, V alakú területek alakul ki a levélszéleken, amelyek megbarnulnak és a levél közepe felé haladnak; a levelek végül összeesnek; a szár keresztmetszetein megfeketedett erek láthatóak.

Védekezés/megelőzés: A fertőzött növények elpusztítása; ellenálló fajták választása; jó vízelvezetés biztosítása; a növényi törmelék eltávolítása; vetésforgó használata.

  • Káposztalepke: Jelei a lárvák táplálkozásából származó nagy, rongyos lyukak a leveleken; lombhullás; csonka vagy torz bimbók; ürülék.

Védekezés/megelőzés: A kártevők manuális eltávolítása; őshonos növények ültetése a hasznos rovarok meghívása érdekében; rovarölő szappannal való permetezés; sorköztakaró használata; a növényi törmelék eltávolítása.

  • Káposztamoly: Hervadt/satnya növények; színtelen levelek; gyökereken táplálkozó lárvák jellemzik.

Védekezés/megelőzés: Gallér használata a palánták szára körül; a kifejlett egyedek befogása ragacsos csapdákkal; sorköztakaró használata; növényi maradványok megsemmisítése; őszi talajművelés; vetésforgó használata.

  • Káposztahernyó: A leveleken nagy, rongyos lyukak vagy csontvázak vannak; a bimbók meg vannak fúrva; sötétzöld ürülék látható; sárgás peték vannak a levelek alján.

Védekezés/megelőzés: A kártevők manuális eltávolítása; sorköztakaró használata; őshonos növényeket hozzáadása a hasznos rovarok meghívása érdekében; társnövények (különösen kakukkfű) termesztése; permetezés Bacillus thuringiensis (Bt)-vel

  • Gyökérgolyva: Hervadt/fejletlen növények; sárga levelek jellemzik; a gyökerek duzzadtak/torzultak

Védekezés/megelőzés: A fertőzött növények elpusztítása; a talaj fertőtlenítése; a talaj pH-értékének 7,2 körüli értéken tartása; szerszámok fertőtlenítése; vetésforgó alkalmazása.

  • Peronoszpóra: Sárga, szögletes foltok jelennek meg a levelek felső felületén, amelyek barnára színeződnek; fehér/lila/szürke pettyes növekedés jellemző a levelek alsó részén; valamint torz levelek és lombhullás.

Védekezés/megelőzés: A növényi törmelék eltávolítása; ellenálló fajták választása; jó szellőzés biztosítása; a fej feletti öntözés elkerülése.

  • Földibolha: Jellemzően számos apró lyukat hagy a leveleken.

Védekezés/megelőzés: Sorköztakaró használata; mulcsozás; őshonos növények ültetése a hasznos rovarok meghívása érdekében.

  • Poloska: Sárga/fehér foltokat hagy a leveleken; sérült, gödrös vagy torz termést/bimbót eredményez; fonnyadttá válnak a magvak; ovális pete-lerakatok jelennek meg a levelek alján.

Védekezés/megelőzés: A növényi maradványok megsemmisítése; manuális szedés (a bogarak kellemetlen bűzt árasztanak, ezért viseljen kesztyűt); a peték megsemmisítése; rovarölő szappannal való permetezés; sorköztakaró használata; gyomirtás; őszi talajművelés.

  • Fehérpenész: Halványszürke, „vízzel átitatott” területek jelennek meg a szárakon, leveleken és más növényi részeken, amelyek megnagyobbodnak és fehér, pelyhes, később fekete részecskéket tartalmazó növekedést fejlesztenek ki; jellemzőek a kifehéredett területek; a rothadó bimbók; a növények elhervadása/összeomlása.

Védekezés/megelőzés: A fertőzött növények elpusztítása; optimális légáramlás biztosítása; reggeli öntözés; gyomirtás; növényi maradványok megsemmisítése; vetésváltás 5 éves vagy annál is hosszabb ciklusban.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Tippek a broméliák gondozásához: színpompa a lakásban

2025. február 4. 16:10

Világos, de közvetlen napsütéstől mentes helyet igényelnek. A reggeli vagy esti napfényt kedvelik, ami segíti a virágzást.

Csíráztatás és palántanevelés télen

2025. február 4. 13:10

A téli magvetés lehetőséget ad arra, hogy korán kezdjük el a kertészeti szezont, így már tavaszra erős és egészséges palántákkal gazdagíthatjuk a kertünket.

Gyümölcs- és zöldségfélék tárolási praktikái

2022. november 9. 09:24

Október-november az az időszak, amikor betakaríthatók a kertben termesztett gyümölcs és zöldségfélék jelentős hányada. A téli tárolás nagyon sok haszonnal jár, hiszen állandóan rendelkezésre áll saját kezünk munkájával megtermelt egészséges élelmiszer. Ahhoz, hogy a tél folyamán is megőrizze jó minőségét, a betárolás előtt és során tegyünk meg mindent, hogy sokáig élvezhessük kétkezi munkánk gyümölcsét.

12 szúnyogriasztó növény

2022. május 10. 07:37

Tudja, hogy melyek a leghatékonyabb szúnyogriasztó növények?

7 ok a körömvirág termesztésére

2022. május 6. 09:37

A körömvirág jótékony hatással van a talajra, elűzi a kártevőket és gyógynövényként is igen kedvelt.

Hogyan termesszünk tűztövist?

2022. november 27. 06:34

A lángszínű bogyói és tövises ágai miatt tűztövisnek is nevezett, gyönyörű, könnyen kezelhető, vadon élő cserje a legtöbb magyar kertbe illik.