31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Miért sárgulnak, hervadnak a levelek a facsemetéken?

Agrofórum Online

Szinte tehetetlenül figyelem az 1-2 éve telepített gyümölcsfáim szenvedését. Van, amit tavaly ősszel telepítettem, de idén tavasszal is ültettem ki kertünkbe. Ezeken sárgulnak, erőtlenek, lógnak a levelek. Rendszeresen öntözöm őket, de nem látszik javulás. Mit tudnak tanácsolni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves segítséget kérő Olvasó!

Az idei extrém aszályos időjárásban minden növény szenved, de a frissen ültetett, kevés gyökérzettel rendelkező fás növények különösen.

Gyümölcsoltványok vagy díszfák kétféle gyökérzettel kerülnek forgalomba. A szabadgyökerű facsemeték olcsóbbak ugyan, de több törődést, fokozott gondozást igényelnek beültetésük után. Ősszel, lombhullás után az árusításuk megindulásának elején, korán érdemes beszerezni és elültetni őket, hogy még a talaj téli átfagyása előtt kezdjék növelni hajszálgyökereiket az új termőhelyükön. Tavasszal is ültethetők, akkor is fontos a korai telepítés, mivel az egyre korábban beköszöntő tavaszi forró meleg nem kedvez új gyökérzetük kialakításának. A facsemeték leveleik kifejlődése után egyre több vizet igényelnek, amit a fejletlen, a lombhoz mérten nem elégséges gyökérzet nem képes vízzel ellátni. Ezért kell a csemeték koronavesszőit ültetéskor erősen visszametszeni, ezzel lehet a lomb és gyökérzet megfelelő arányát biztosítani.

Hervadnak a levelek a gyümölcsfán

A konténeres facsemetéket úgy hirdetik, hogy az év bármelyik szakában kiültethetők, hiszen fejlett gyökérzetük van. Ez annyiban igaz, hogy a szabadgyökerűeknél lényegesen nagyobb a gyökérzetük, azonban azt is tekintetbe kell venni, hogy faiskolákban, árudákban a konténeres csemetéket intenzíven gondozzák: naponta bőségesen öntözik, amikor már nagy meleg van, naponta többször is, rendszeresen tápoldatozzák a konténer mérete miatt, és sok helyen árnyékoló alatt nevelik őket. Ehhez szokott facsemetét az új helyére, szoktatás nélkül, felelőtlenség kiültetni. Az utóbbi években már a tavaszi hónapokban is forró nyári időjárás volt jellemző, ami a fiatal facsemetéket próbára tette.

Sárguló levelek a facsemetén

Néhány jó tanács a facsemeték életben tartásához:

  • Vásárlás után 7-10 napot adjunk nekik az új környezethez alkalmazkodáshoz, először tartsuk őket félárnyékban.
  • Ültetéshez legalább 80x80x80 cm-es ültetőgödröt biztosítsunk alját feltöltve szerves anyaggal. A tágas gödörben gyorsan nőnek, terjednek új gyökerei, hamar beszövik a területet. Fejlett, bőséges gyökérzettel a fiatal fák a környezeti viszontagságokkal szemben ellenállóak, hamar termőre fordulnak, meghálálják a korábbi gondoskodást.
  • Ültetés után rendszeres, gyakori öntözéssel biztosítsuk a folyamatos nedves talajt, ami az új gyökerek képződésének feltétele.
  • A korona alatti talajt a törzse körül árnyékolni, takarni, mulcsozni kell, azzal elérhető a földben lévő nedvesség megóvása. A talajtakarás a talajhőmérséklet alacsonyan tartását is segíti, ami a dinamikus gyökérképződéshez szükséges.
  • Azoknál a facsemetéknél, melyeket a nap nagy részében tűző napsütés ér, a fokozott párologtatás csökkentése és a levelek napégésének megelőzése miatt a fák koronáját érdemes árnyékolni.

Az idei aszályos és forró nyár nemcsak a fiatal, hanem a pár évesnél idősebb, termő fákat is károsította sok helyen az Ön fáihoz hasonló levélsárgulást, levélhullást okozva. Öntözés nélkül – ilyen időjárási körülmények mellett – nem lehet gyümölcsfáinkat károsodás nélkül nevelni, életben tartani.

Teendők tartósan vízhiányos időszak esetén

2018. augusztus 27. 07:03

Augusztus 15-túl hivatalosan is tartósan vízhiányos időszak van. Bővebb összefoglaló az ezen időszak alatt fennálló nyilatkozattételi és adatszolgáltatási kötelezettségekről.

Az öntözés fontossága

2023. július 24. 17:15

Miért is van szükség öntözésre? A célok szerint megkülönböztetünk tároló, vízpótló, frissítő, trágyázó, fagyvédelmi és talajjavító öntözést.

A klímaváltozás fokozta a szélsőséges időjárási körülményeket

2023. január 11. 13:08

Friss tanulmányok szerint a klímaváltozás jelentősen fokozta a szélsőséges időjárási események kockázatát szerte a világon az elmúlt két évben - írta a The Guardian brit napilap online kiadása.

Akár talajmenti fagy is jöhet - drasztikus időjárás-változás

2019. május 3. 10:27

Már az elmúlt tíz nap esői is számottevően csökkentették a szárazságot az ország aszállyal jobban sújtott, keleti felén, és az aranyat érő csapadéknak az előttünk álló héten is jelentős utánpótlása ígérkezik. Ezzel együtt vasárnaptól átmeneti lehűlés is érkezik.