Az egyik legnehezebb dolgunk akkor érkezik el a kert benépesítésében, amikor az árnyékos zugokba keresünk hálás lakókat. Ne csüggedjünk, hiszen bőven akadnak olyan évelő, talajtakaró növények, amelyek kifejezetten az árnyékos helyeken érzik jól magukat!
A több napfényt, vagy a tűző napot kedvelő növények mellett számos csodálatos évelőt ültethetünk árnyékos helyekre is. Ismerjük meg az árnyékliliomokat, a tűzgyöngyvirágot, a kerek repkényt, a mohalevelű kőtörőfüvet, a foltos árvacsalánt és a japán kövérkét!
Árnyékliliomok
Ahogy nevük is mutatja, a Kína területéről származó árnyékliliomok különösen alkalmasak kertünk kedvezőtlenebb adottságú, árnyékosabb területeinek benépesítésére. Az árnyékliliomok kinézete és mérete rendkívül változatos: a sziklakertbe is ültethető, kisebb képviselők és a sűrű, bokros habitusú fajták is helyet kaphatnak nálunk.
Az árnyékliliomok nagyméretű, szív alakú leveleikkel díszítenek, amelyek lehetnek élénkzöldek, csíkosak, vagy mintázottak. Virágaik nyár végén és ősz elején nyílnak és fehér vagy lilás árnyalatokkal egészítik ki a dekoratív lombozatot.
A semlegeshez közeli, vagy kissé savanyú kémhatású, és tápanyagokban gazdag talaj a leginkább megfelelő az árnyékliliomoknak. Ezek a növények jól tűrik a szárazságot, különleges igényeik nincsenek, bármely átlagos kerti körülmények között jól érzik magukat. Növényi betegségekkel szemben is ellenállóak. Egyedül a tűző napsugarakat nem kedvelik, ezért ideális választás a kert árnyékos vagy félárnyékos szegleteibe, ahova csoportosan ültethetők.
Tűzgyöngyvirág
Az amerikai kontinensről származó tűzgyöngyvirág (más néven tűzeső) az árnyékliliomhoz hasonlóan a napnak kitett kertben rosszul érzi magát, éppen ezért félárnyékos kertrészek hálás lakója lesz ez az örökzöld növény.
A tűzeső szív alakú, karéjos leveleivel, és hosszú szárain elhelyezkedő apró fehér, piros, vagy rózsaszín virágaival díszít. Leveleinek színe igen változatos: ültethetünk már zöld, bordó vagy narancssárga lombozattal díszítő hibridet is.
A tűzgyöngyvirág az árnyékliliomnál kicsit igényesebb: szereti, ha ültető közege kissé nedves, de a pangó vizet nem tűri a gyökere, ezért jó vízelvezető talajba célszerű ültetni. Átlagos vízigényű, de rendszeres öntözést igényel. Betegségekkel és kártevőkkel szemben ellenálló.
Kerek repkény
Az Eurázsiában őshonos, évelő kerek repkény szintén félárnyékos helyeken vethető be. Ideális talajtakaró növény, ugyanis legyökerező indáival gyorsan terjedő, elfekvő habitusú növény. Csipkés szélű levelei vese alakúak, tavasszal nyíló virágai liláskékek.
Mivel alacsony mérete ellenére elnyomhat más növényeket, vegyes virágágyásba nem javasolt ültetni. Válasszunk számára olyan helyet, ahol a talaj jó vízáteresztő képességű, humuszban gazdag. Kifejezetten szépen fejlődik fák és cserjék árnyékában. Betegségekre és kártevőkre nem érzékeny.
Mohalevelű kőtörőfű
Az örökzöld, tőlevélrózsás mohalevelű kőtörőfű kisméretű növény. Levélzetét erősen szeldelt, apró levelek alkotják. A tőlevélrózsa fölé emelkedő vékony virágszárakon nyíló virágok világos vagy sötétrózsaszín színekben díszítenek áprilistól egészen a tavasz végéig. A virágok ilyenkor teljesen beborítják a növénykét, és a pázsitliliomhoz hasonlóan olyan, mintha egy színes párnát felejtettünk volna a virágágyásban. Kis méretének hála kisebb szegélyek vagy sziklakertek növényeként is remekül mutat.
A kertben félárnyékban, jó vízáteresztő képességű, laza szerkezetű talajba ültetve fejlődik a legszebben. Mérsékelt, de rendszeres öntözést igényel – szereti, ha földje mindig kissé nyirkos. Kártevők és betegségek jellemzően nem károsítják.
Foltos árvacsalán
A foltos árvacsalán egy rendkívül igénytelen, jó alkalmazkodóképességű, de mutatós évelő növény. A félárnyékos, árnyékos helyeket szereti, talajtakaró növényként még rézsűk beültetésére is alkalmas.
Levelei a jól ismert csalánhoz hasonlóak: lekerekítettek, fűrészes szélűek, viszont mintázata jellemzően a foltos árvacsalán levelének van. Tavasz végén és a nyár elején nyíló ajakos virágai lila, rózsaszín vagy fehér színben nyílnak.
Talaj tekintetében egyáltalán nem válogatós: alacsony tápanyagtartalmú talajban is megél. Kártevők és betegségek jellemzően nem károsítják. Kevés öntözést igényel, általában elegendő számára a csapadékból származó nedvesség. Hosszan tartó aszályos időszakban azért ne feledkezzünk meg róla sem!
Japán kövérke
A japán kövérke egy rendkívül bohókás kinézetű, évelő növény. Kiváló talajtakaró növénnyé teszi bokros habitusa és tarackoló hajtásai, melyekkel gyorsan és hatékonyan borítja be a rendelkezésére álló területet. Nagyobb felületek takarására csoportosan ültessük! A kerek repkényhez hasonlóan nagyobb fák árnyékába is telepíthetjük. Az árnyékos és a félárnyékos helyeket is kedveli.
Kicsi levelei sötétzöldek, hosszúkás alakúak, fogazottak, fényes felületűek. Tavasszal nyíló, apró virágai fehérek. A talaj tápanyagtartalmára nem kényes, szerényebb talajban is megél, viszont ne ültessük meszes talajba, mert abban rosszul fejlődik, levelei egykettőre elsárgulnak. Az ültetést követően, valamint a szárazabb időszakokban öntözést igényel. Betegségekre és kártevőkre nem érzékeny, bár időnként megtámadhatja levélrozsda, ezt a leveleken lévő barna foltokról lehet felismerni.
Kapcsolódó cikkek: