Mitől repedt fel a császárfa kérge?

Agrofórum Online

Van egy sokéves császárfánk, aminek a kérge szétnyílt, több helyen le is vált. Ez valamilyen betegség? Mit lehet tenni vele?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Köszönöm a képeket, sokat segítettek. A császárfa fatörzsén hosszú, függőleges korábbi repedés nyomán alakult ki a jelenlegi súlyos fakérgi és faszöveti romlás. Feltehetőleg fagy hatására repedt meg a kéreg, téli fagyok okoznak függőleges irányú repedéseket a fákon, bármilyen fán, gyümölcs- és díszfákon egyaránt. Fagy okozta repedések kezdetben vékonyak és nem mélyek, de évek során széltében és mélységében is bővülnek.

Minden seb a fakérgen, szabad nyílást biztosít az alatta lévő faszövetre, amin kártevők, kórokozók behatolnak, és ott a kéreg alatt, védett helyen megtelepednek, szaporodnak, károsítanak. Ahol egy fakéreg felválik, megkopogtatva kongó hangot ad, alatta a faszövet már beteg. Nem szabad hagyni, hogy a repedés alatti romlás terjedjen, elhatalmasodjon.

Császárfa felváló kérge

Kezelés lehetősége: A még friss repedéseket ki kell bontani, a fakérget le kell fejteni és levágni éles késsel a sebről, annak környékéről, majd a sebben az elszínesedett, beteg faszövetet ki kell vágni, kaparni olyan mélységig, ameddig az egészséges szövetekig elérünk.

Császárfa kéregrepedése

A sebtisztításnak ez a része a legnehezebb, kitartó, alapos munkát igényel. A felületesen végzett munka után a bennmaradó kórokozók folytatni fogják életüket, farontó tevékenységüket, a romlás lelassulva, de folytatódik. A megtisztított sebet megszáradás után réz hatóanyagú gombaölő szer oldatával jól be kell áztatni, „tunkolni”, hogy mindenhová eljusson és a mélyedésekbe, repedésekbe befolyjon az oldat.

Ha rovarok, vagy azok nyomai is voltak a sebekben, rovarölő szert is keverjünk az oldatba. 1-2 napos száradás után a sebet légmentesen be kell fedni, megvédeni a víztől, a kiszáradástól, az újabb rovar vagy kórokozó fertőzéstől. Erre alkalmasak a forgalomban kapható fasebkezelő szerek. Dísznövények esetén olaj- vagy zománcfestékek is felhasználhatók a sebek légmentes lezárására. A fa törzsének növekedésével a védő fedőréteg elválhat, megrepedhet, ezért évente ajánlott a kezelt sebeket megvizsgálni, ha indokolt, felújítani a bevonatot.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

Megjelent a Nufarm 2021. évi termékkatalógusa

2021. január 15. 16:21

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2021, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.

Magyarország legnépszerűbb gombaölő szere elbúcsúzik – de hatása méltó utódjában velünk marad

2023. október 2. 10:40

Az Európai Bizottság a 2023. május 24-25-én megtartott SCoPAFF ülésen leadott szavazatok alapján a dimoxistrobin gombaölő hatóanyag felhasználási engedélye meghosszabbításának megtagadását javasolta.

Napraforgó: a védelem minden eszközére szükség van!

2023. június 2. 06:34

Integrált növényvédelemmel lehet sikeres a védekezés a komoly terméskiesést, és ezzel jövedelemcsökkenést okozó betegségek ellen.