Házikert

Kardvirág a kertben

Agrofórum Online

Színes pillangók formájában sorakoznak a virágok a hosszú virágszáron: ez a kardvirág, mely a nyári kert egyik éke lehet, ha jó helyre tudjuk ültetni.

Sok éven keresztül szerettem volna a kertbe kardvirágot, de csak nem találtam a helyét. Pár évvel ezelőtt viszont a vályogházfal tövében egy ültetőkosárban rengeteg kardvirághagymát eltettem, mondván, talán csak kihajt. Lássunk csodát, százszámra hozta a meseszép virágokat.

A nagyjából 150 virághagyma több, mint 100 virágszárral örvendeztetett meg, és azóta is rendre kihajtanak, még ebben a rendkívül aszályos évben is szép, nagyméretű virágokban gyönyörködhettem.

Régen a paraszti udvarok díszeként nevelték, együtt a ricinussal, kánával. Ma már ritkábban találkozni kardvirággal a kertekben, pedig bőven ott van a helye a liliomok és más hagymások között.

Fegyverdárdácska, mezei dárdácska, fegyverliliom

Népi elnevezései is igen találóak. A kardvirág a nősziromfélék családjába tartozik, természetben Fekete-Afrikában, Európában és Ázsiában is megtalálható.

Legnagyobb elterjedése Namíbiában van jelenleg is, Európába csak a 18. század második felében került és azóta elhagyatott tanyakertekben is előfordul, szinte már természetes növényként.

A természetben előforduló fajok kisebb virágúak, míg a termesztésbe vontak lehetnek például fodros virágúak és teltvirágú hibridek is.

Színes pillangók formájában sorakoznak a virágok a hosszú virágszáron

Szedjük fel télre a hagymagumókat

A kardvirág nem télálló, egynyári növény. Szedjük fel tél előtt a hagymagumókat, és csak kora tavasszal tegyük el a helyére. Ezért is érdemes ültetőkosarakba tenni, mert megkönnyíti évről évre a felszedést.

A törpe fajtákat kisebb kertekbe ajánlom, míg a nagy fajtákat, melyek 100-150 cm magasra is megnőnek mindenképpen olyan helyre tegyük, ahol támrendszert is tudunk adni a nagy virágzatoknak. Mivel igen magas növény és nem ágazik el, így a szél ellen érdemes kikarózni.

A kardvirágot áprilistól ültetjük, amikor a talajmenti fagyok is elmentek már a kertből. Érdemes a gumókat 10-15 cm mélyen a földbe tenni. Ha nincs elegendő csapadék, akkor mindenképpen öntözni kell a növényt ahhoz, hogy kellőképpen virágozhasson.

Talajra nem érzékeny, de a jó vízelvezető talajt meghálálja, és ha két-három hetente tápanyagozzuk, akkor dús virágzással hálálja meg.

A hagymagumókat október közepe táján kezdjük el csak felszedni. Először is elvirágzás után vágjuk 5 cm-es szárral le a leveleket és a virágszármaradványt, majd szedjük fel a gumót. Tisztítsuk meg a gumókat és szellős helyen teleltessük át. A virághagymák többnyire 5-6 évig vethetők vissza, mert utána elöregszenek. A fiókhagymák, melyeket megnevel újra és újra elültethetők, és így minden évben szép virágpompa lesz belőlük. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Seprűzanót: a karácsonyi grincsfa alapanyaga

2024. december 19. 13:10

Fontos, hogy a hidegebb hónapok alatt ne öntözzük túl, mivel a felesleges víz télen megfagyhat és károsíthatja a gyökereket!

Beltéri növények, amelyek ellenállóak a hideggel szemben

2024. december 19. 08:10

Hideg körülmények között a növények télen végleg károsodhatnak. Kivéve, a szívós fajtákat, amelyek jól tűrik az alacsony hőmérsékletet.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

Van-e teendőm januárban a kertben?

2022. január 4. 05:36

A kerti szezon általában legkésőbb decemberben véget ér, hiszen a kert már ekkor felkészül a pihenésre, a hideg és hosszú téli napokra. A szorgalmas kertésznek ebben az időszakban van lehetősége egy hosszabb pihenőre, viszont pár feladatról ekkor sem szabad megfeledkeznie.

Mindent a hortenziáról

2020. július 28. 09:22

A mocsári hibiszkuszhoz hasonlóan ezt a dísznövényt is akkor ismertem meg jobban, amikor a munkám során nap mint nap találkoztam vele. Az előítéleteimmel ellentétben nem egy „csodabogár” növényről van szó, aminek ne lehetne kiszolgálni egy egyszerű kertben az igényeit. Ismerkedjünk meg közelebbről a hortenziával!

Amit a cserszömörce cserjéről tudni kell

2022. november 19. 09:31

A cserszömörce nyáron és a hidegebb évszakokban is a legszebb arcát mutatja, színes őszies lombozatával és apró csontárterméseivel.

Merész voltam: újra palántáztam a cukkinit őszre

2023. szeptember 14. 09:40

Nem szeretjük, ha üresen állnak az ágyások, mert az olyan, mintha elpocsékolnánk a veteményesből egy csomó helyet.