Házikert

Fehéredik a szobanövény földje? – Íme a megoldás!

Agrofórum Online

A túlöntözés hatására és az alacsony szobahőmérséklet miatt elkezd télen penészesedni a szobanövények talaja. Hogyan oldjuk meg a problémát? Íme pár tipp!

A téli időszak egyik gyakori problémája, amikor a szobanövények cserepében a talaj elkezd fehéredni, penészes lesz. Ennek több oka is van, így ennek jártunk utána kertész szemmel.

Túl sok öntözés

Ahogy a palántanevelési időszakban is felüti fejét a túlöntözésnél a palántadőlés, úgy a sok öntözés és a folyamatosan nedves talaj a penészesedéshez fog vezetni.

Főleg a téli időszakban, figyeljünk oda a szobanövények öntözésére, hogy lehetőség szerint ne vigyük túlzásba!

Ennek egyik oka az, hogy számukra is megváltoznak a körülmények, és bár szobanövényként azt gondolnánk, hogy állandó a környezetük: tévedünk. A napsütéses órák száma, a levegő páratartalma a fűtött lakásban és a leggyakoribb probléma, a talphideg is más ápolási feladatokat von maga után.

A talphideg miatt tehetünk a padlón vagy ablakpárkányon nevelt növény cserepe alá hungarocellt vagy falapot. A kőhöz képest még egy falap is jóval melegebb talphőt fog adni, mint a hidegburkolat.

A rossz talaj is gond lehet: nehezen szárad ki, nehezen lélegzik. A gyökereknek sem tesz az jót, ha a talaj befülled.

Télen a növényeink számára is megváltoznak a körülmények a lakásban (fotó: Pixabay)

Penész, sókiválás vagy mészkiválás?

A penészesedés nem keverendő össze a sókiválással és a mészkiválással. Ha túl tömény tápanyagkeveréket használunk, akkor sókiválás tapasztalható a cserépben, de ugyanígy a nagyon klóros, kemény csapvíz is okozhatja.

A növényeket érdemes lágy vízzel öntözni egyébként is, hosszútávon sokkal jobb lesz számukra.

Ugyanígy, ha morzsálódik a fehér “bevonat” a talajon, akkor az nem penész, hanem mészkiválás, ami szintén az öntözővíz miatt van.

Hogyan oldjuk meg a problémát?

Egyrészt a problémát úgy tudjuk megoldani, hogy a téli időszakban csak akkor öntözünk, ha szükséges, és nem állandóan, mert a talaj is nehezebben szárad át.

Másrészt megfelelően alkalmazzuk a tápanyagok pótlását, kerüljük a nagyon tömény tápoldatokat, mert azok sókiválást tudnak eredményezni.

Ha megjelenik a penészedés, akkor nézzük meg a talphideget és szükség szerint tegyünk a növény cserepe alá hungarocellt, hogy talpmeleg legyen.

Továbbá ecetes vízzel lepermetezhetjük a talajt, de a növényt ne érje a lé, mert az károsíthatja a szöveteit.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

„A jövő agrárgenerációjának formálása a talajnál kezdődik”

Ez év május 30-án került sor a „Kincsünk a termőföld” III. szakmai kerekasztal konferencia megrendezésére az Agrárminisztérium és a Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezetének közös szervezésében.

Sünök és a talajvédelem

2023. március 27. 05:36

A sün nagyon hasznos vendége a kertünknek, mert hernyókkal, rovarbábokkal, csigákkal, férgekkel táplálkozik, így nagy segítséget nyújt számunkra azzal, hogy a talajokban és azok felszínén ne szaporodjanak el a kártevők.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Ideális talajteszt - Ismerjük meg jobban termőföldünket!

2019. február 18. 07:54

A hagyományos vegyi profil mellett, a VitTellus a talaj fizikai és biológiai egyensúlyát is méri, majd számszerűsíti. Tökéletes módszer, hogy a gazdák még jobban megismerjék földjüket, és a számok ismeretében megalapozottabb döntéseket hozzanak például a növényvédő szerek használatáról.