Kisgyerek van a családban? Nagy az aggodalom, hogy mérgező növény kerül a lakásba? Akkor ez a lista pont ezért lesz hasznos!
Diffenbachia talán az egyik legismertebb mérgező szobai növény, szobanövény témában olyan, mint kerti vonalon a tiszafa. Bár a tiszafának az arilluszos piros magköpenye az egyetlen pontja, ami nem mérgező, a diffenbachia ezt nem mondhatja el magáról.
Allergiás reakciót okozhatnak
A mérgező hatásúak között a legtöbb lenyelve okoz komoly tüneteket, viszont jó részük a bőrrel érintkezve allergiás reakciót válthat ki. Többnyire a filodendronfélék tartoznak ebbe a csoportba, a diffenbachia és az elefántfül is ide tartozik.
Érdekesség, hogy a virágkötészetben használt egyes pálmalevelek is lehetnek allergének az arra érzékenyeknek, tipikusan például a xanadu levele olyan, hogy még foltot is hagy a textileken, amint mosószerrel érintkezik. A bennük található nyálkaanyagokban lévő oxálsavak okozzák ezt a jelenséget, mert még megszáradva hirtelen nem is látszik foltosnak a ruha, amint kimossuk már vérfoltos hatást fog kelteni a rácsepegett xanadulevél.
A leandert a lakásban telelteti?
Többen is a lakásban teleltetik a leandert, de ez a növény is a mérgezők közé tartozik, és még sok más trópusi és teleltetendő mediterrán növény.
Mi tartozik még a mérgező szobanövények közé?
A buzogányvirág mellett a begónia, alokázia, anyósnyelv, ciklámen, primula is ezt a listát erősíti. Ne hagyjuk ki a sokak kedvencét, az amariliszt sem, a krotont, a jácintot, a mikulásvirágot, az aglaonemát és akár még a fikusz is ide sorolható, mert sokan érzékenyek a tejnedvére. A kedvelt zamioculcas is allergén, a listát növeli a schefflera és az aszparágus is (nem keverendő össze az étkezési spárgával).
Mit tegyünk, ha érintkeztünk és allergiás reakciónk lett?
Az első és a legfontosabb, hogy ha bőrrel érintkezik és tünetet okoz, akkor alaposan tiszta vízzel le kell öblíteni folyó csapvízben a bőrfelületet, és menni kell utána bőrgyógyász szakrendelésre. Mivel mindenkinél másképp jelentkeznek a tünetek az egyes növények hatására, így a kezelési mód is eltér: van akinek elég csak leöblíteni a bőrfelületről, van akinek érzékeny bőre lévén hólyagosodás is megjelenhet.
Természetesen, ha szembe kerül, vagy lenyelésre kerülnek a növényi részek, nedvek, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
FONTOS: Kisgyermekeknél más a tünetet okozó dózis, így ha minket, felnőtteket nem is érint annyira a mérgezési tünet, attól még egy pici, mászós kisgyermeknél komoly gondot okozhat.