Miért nem hoz termést a füge?

Agrofórum Online

Fügebokrunk nem hoz egyetlen termést sem. Mi lehet a probléma? Mit tehetek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A füge terméshozásának elmaradása mögött többféle ok is állhat. Az egyik ok lehet, hogy a növények fejlettsége még nem érte el a termőkort, hiszen a füge bokrai telepítésük után kb. a harmadik vagy a negyedik évben válnak termékennyé, vagyis csak ekkor kezdik el hozni első terméseiket. Az ennél fiatalabb példányok esetében tehát még ne várjunk terméshozást.

A hazai kereskedelemben kapható fügefajták mindegyike megtermékenyítés nélkül képes a terméshozásra, míg a déli országokban honos fügefáknak ehhez beporzásra van szükségük. Az ilyen származású növények beporzó rovarok (fügedarázs) hiánya miatt hazánkban nem tudnak termést hozni, azok megtermékenyítés hiányában lehullnak a fákról, ezért ha a füge termését is szeretnénk élvezni mindenképp érdemes hazánkban is teremni képes változatát beszereznünk.

Ismert jelenség, hogy egészséges leveleket nevel, de alig terem a fügebokor

A füge hazánkban külső környezeti körülmények között is átteleltethető, de túlzott hideg viszonyok között takaratlan bokrai súlyos fagyási károsodást szenvedhetnek. Ezért érdemesebb ültetésüket melegebb, déli vagy nyugati tájolású falak mellé tervezni, ahol hajtásai is jobban beérnek, és télen sincs olyan hideg. Emellett gondoskodjunk gyökereik védelméről is úgy, hogy tövi részüket mulccsal, lombbal vagy talajjal takarjuk.  Más a helyzet konténeres egyedeivel, azokat mindenképp érdemes kissé melegebb helyen átteleltetni.

A füge terméshozására jellemző, hogy azokat az éves vesszőin képzi, így megjelenési helyei fakadás után, május vége felé már láthatóvá válnak. A füge metszését ezáltal mindig kellő odafigyeléssel és óvatossággal végezzük el. Tavasszal főként azok a részek kerüljenek eltávolításra, melyek sérültek, betegek, elfagytak, elöregedtek, nem megfelelő irányba állnak. A helytelen és túlzottan erősen elvégzett metszéssel ugyanis a terméseket nevelő vesszőket egyaránt kivághatjuk, mellyel azok megjelenését is hátráltatjuk. Nagyon hideg télen akár a bokrok tövig történő visszafagyása is bekövetkezhet, mely után a növény tavasszal ismét kihajt, rengeteg új hajtást fejlesztve. Az ilyen fügebokrot ismét formára kell alakítani, hajtásait erősebben kell ritkítani ahhoz, hogy újra visszanyerje régi formáját és termőképességét.

Mindezek mellett az sem árt, főként konténeres nevelés esetében, de szabadföldben egyaránt (legalább tavasszal, egy alkalommal), ha tápanyagainak utánpótlásáról gondoskodunk, az aszályos időszakban pedig öntözéssel segítünk egyedeinek.

Hogyan bánjunk a muskátli elszáradt virágaival?

2024. május 13. 10:10

A muskátli csodálatos növény, mert kis igényű, mégis rengeteg virágot hoz. De mihez kezdjünk az elszáradt részeivel, hogyan végezzük a metszést?

Mikor metsszük meg a gyümölcsfákat, bokrokat? Mit metsszünk ősszel?

2021. szeptember 24. 12:59

A bogyós gyümölcsöket általánosságban nyár végén vagy ősszel szoktuk metszeni. Optimális időszak a málna metszésére közvetlenül az érés befejezése után van, ekkor először a letermett vesszőket, majd pedig a beteg, sérült, gyengén fejlett részeket távolítsuk el.

Szaporítható most még a málna?

2022. november 4. 04:37

Szomszédom kertjében nagy gyümölcsfű, finom málna terem, tudnám most valahogy szaporítani?

Nem akar fejlődni, hajtani a fügefám! Mi lehet a baja?

2024. május 5. 04:40

Nem akar a fügém fejlődni hiába locsoltam, pedig még trágyát is tettem rá. A fagy miatt visszavágtam, meg is jelent rajta ezután pár sötétzöld levél, de azóta nem akar többet hozni. Mit tehetnék? Az idén várható még a fa lombosodása, vagy beteg lehet? Tavaly nagyon szép volt a fa, ugyanígy locsoltam.