Ilyet máshol nem találni: a borszőlő-ültetvény, amit a felszín alatt öntöznek
2022. augusztus 26. 07:28
Agrofórum Online
Megosztás
Hiába a hetek óta tartó csapadékhiány, már messziről nézve is üde zölden virít a tatai Mikóczy Szőlőbirtok. Ez első ránézésre talán meglepő, hiszen a talajfelszín alatt zajlik a láthatatlan öntözés, ami magyarázatot ad arra, hogy a sorokban a növények miért ellenállnak ennyire a szélsőséges időjárásnak. A technológiát egy, a KITE társrendezésében megszervezett gyakorlati bemutatón ismerhették meg a szőlőtermelők.
A repce korai kártevőit már fogja a csapda
Ugyan még bőven tartanak a fagyos napok, de tekintettel a januári melegrekordok megdőlésére, és a február eleji enyhébb időjárásra, a repce kártevői is szárnyra kélnek, és betelepülnek a táblába. Érdemes már most figyelni.
A levéltetű nem csak a búza problémája
Ebben a szántóföldi növényvédelmi videónkban azt vizsgáltuk meg, hogy a különböző gabonafajok esetében milyen problémákat okozhatnak a levéltetvek, és hogy érés tájékán érdemes-e még védekeznünk. Riportalanyunk Hertelendy Péter növényorvos, a hazai szántóföldi növényvédelem szakértője. Búzában, tritikáléban jártunk.
Faültetés ősszel: az ültetőgödörtől a beöntözésig
Ősszel, a fagyok beálltáig az egyik legkedvezőbb időszakot éljük a facsemeték ültetése szempontjából, bár a tavasz is járható út lehet. A növény kiválasztása után azonban nem mindegy, hogyan alakítjuk ki az ültetőgödröt, hiszen szakszerűség hiányában a begyökeresedés sikeressége is kérdésessé válik.
A biointenzív gazdálkodás lehetőségei
Pécsbagota egy, sokak számára ismeretlen apró település Pécstől nem messze. Itt tevékenykedik Lévai Tamás, a Zöld Bagoly Farm gondolatának megálmodója, aki alig 1500 nm kiterjedésű telkén, köszönhetően kutatómunkájának és lelkesedésének, immár nagy mennyiségű, ökológiai, pontosabban biointenzív szemléletben termesztett zöldséget állít elő, melyekből a helyi kosárközösségek is részesedhetnek.
Személye inspiráló lehet a vidéken tevékenykedni vágyók számára - is.
No-till és cirok a talajregeneráció jegyében
A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása, valamint a direktvetés is, melyek mind hozzájárulnak a talajegészség helyreállásához, valamint annak hosszú távú fennmaradásához. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...
Vámháború és gabonapiaci körkép 2025
Vámháború, ,,oda-vissza" kapok, gabonakereskedelem... Ahogy azt az előző év végén megtettük, most is készítettünk egy interjút a gabonapiac helyzetéről. Riportalanyunk nem más, mint Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke.
Savanyú a szeder?
Ehetetlenül savanyú, és egyenetlenül érő, színeződő szedertermés? Mi lehet az oka? A szeder gubacsatka elleni védekezésről a gyümölcsérésnél már lekéstünk, azonban vannak jó tanácsok a megelőzésre. A pontos időzítés nagyon fontos!
Sárgul, törpül az árpa?
Ősziárpa-állományban járt stábunk Hertelendy Péter növényorvossal, aki különleges tünetre hívta fel a figyelmet az alapvetően jó kondíciójú állományban. Egy-egy törpülő, sárguló növény jelzi, hogy valami nincsen rendben. A szárfejlődés sem maradéktalan, a növény magasságáról már ne is beszéljünk...