Okosmarhák Várvölgyön – Szenzorok a legelőre alapozott húsmarhatartáshoz
A mezőgazdasági digitalizációja napjainkban már nemcsak elkezdődött, de javában tart is. Nincs ez másként az állattenyésztés területén, ahol számos szenzort, adatfeldolgozó szoftvert és egyéb modern megoldásokat alkalmaznak a gazdálkodók - például a tejelő tehenészetekben.
Negyedik generáció a kádárkodásban
Az Agrofórum videós stábja ezúttal Erdőbényére látogatott. A Tokaj-Hegyalja egyik legrégebbi településén lakók élete szorosan összefonódott a szőlőműveléssel, és borászattal, de a település kádár mestereiről is híressé vált, olyannyira, hogy a mondás is úgy tartotta, hogyha valamit eldobnak Erdőbényén, és az embert talál, akkor minden bizonnyal kádár, vagy kőfaragó lesz a sértett.
Jelentősen növelték a repce termésátlagát a rémi Görhöny Kft.-nél
Áprilisban, még a repce virágzása előtt megindult a permetezőgép a rémi Görhöny Kft. területein, hiszen 2022-ben is az FMC Avaunt rovarölő szerével védekeznek a repce-fénybogarak ellen, amihez már harmadik éve RhizoMagic-et is kevernek. A növénykondicionáló készítmény az 1200 hektár szántóföldet művelő, Bács-Kiskun megyei agrárvállalatnál mostanra a repcetechnológia alapvető, szerves része lett.
A magyar gazda nem a táj ellensége - kompromisszum szükséges a helyes vízgazdálkodáshoz
A 2022-es aszályos nyár bebizonyította, hogy gyors cselekvésre van szükség, ha az eddig megszokott életformánkat szeretnénk megtartani, és ennek egyik legfontosabb része, hogy szakmai alapon a vizet vissza kell engedni a tájba. Ezt Szolláth Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke fejtette ki a Tiszatáj Közalapítvány novemberi, vízgazdálkodással foglalkozó konferenciáján, amit jelentős érdeklődés mellett a kesznyéteni Szamárháti látogatóközpontban rendeztek meg.
A cirok gyomirtásának kihívásai
Következő növényvédelmi esettanulmányunk tárgya egy áprilisi vetésű szemescirok-állomány. A területet idén vette át annak új agronómusa - ami a gyomirtást illeti, van miről beszélgetni.
Riportalanyunk, Szűcs Ádám növényorvos szerint a szemescirok esetében a gyomirtás okoz nagy kihívást.
Permetezés a kukorica kártevői ellen
2020. augusztus 17. 20:46
A növényvédelemre az aratási szezon csúcsidejében is összpontosítani kell, a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke ugyanis nem vár arra hogy a kombájnok leálljanak. A Szerencsi Mezőgazdasági Zrt.-nél éppen ezért július első napjaiban is rovarcsapdával figyelik a kártevők populációit. A gazdaságban 1500 hektáron termesztenek siló és szemes kukoricát, amit az állatok takarmányozása mellett humán felhasználásra is értékesítenek. A toxinmentesség éppen ezért rendkívül fontos, a gombabetegségek megelőzésében pedig az egyik kiemelt feladat a rovarkártételek minimalizálisa.