Miért nem virágzik a hibrid kukorica?

Agrofórum Online

Hibrid kukoricát ültettem, a magassága már 3 méter, de nem kezd el virágozni. Rendszeresen locsolom, esetleg milyen tápanyag hiányozhat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kukorica fajtája, illetve más termesztési körülmények tudatának hiányában csak pár általános dolgot fogalmaznék meg a kukorica termesztésével kapcsolatban, mely esetleg hasznos információként szolgálhat. A kukorica (Zea mays L.) egy egyszikű, egylaki, szélporozta növényünk, amely hím- és nővirágzattal egyaránt rendelkezik. A pollen a növény tengelyének csúcsán elhelyezkedő hímvirágzatban, vagyis a címerben képződik, míg a női vagy torzsavirágzatok a szár közepe tájékán, vagy az alatt álló levelek hónaljában fejlődnek.

A termékenyülés a címerből származó pollenek lehullásával és azok a bibeszálakon való megtapadása után történik meg. Jellemző, hogy egy adott növényen a címer általában előbb jelenik meg, mint a torzsavirágzat. A címer megjelenésére többségében a V6-os stádiumban kell számítani, vagyis akkor, amikor a hatodik levélkezdemény megjelenik, majd ezután indul intenzív fejlődésnek. A hetedik és a nyolcadik levél megjelenésekor pedig a csőkezdemények erőteljes fejlődése és növekedése következik be. Ezt azt jelenti, hogy a három méter magasra megnőtt kukoricán, ha eddig nem jelentek meg a virágok, már nem is várható azok képződése.

A kukorica kezdeti fejlődési időszakában a felvehető tápanyagok mennyisége, a nedvesség, valamint a hőmérsékleti viszonyok nagymértékben befolyásolják a csöveket és azoknak alakulását, rajtuk hány szemsor fejlődik ki, valamint később a virágzás alatt és közvetlenül utána ugyanezen tényezőknek továbbra is nagy befolyásoló hatásuk van. A generatív fázis, vagyis a virágzás legsúlyosabb korlátozó tényezői közé a nitrogénhiány, a szárazság, hőség, valamint a betegségek tartoznak. Emellett a kártevők közül a levéltetvek, atkák és a csövön élő, kukoricaszemeket fogyasztó kártevő rovarok egyaránt hatással lehetnek rájuk. A bibeszálat, vagyis a bajuszt, nagyon lassú növekedés jellemzi, valamint víztartalma 90-95% között van, ezért nagyon érzékeny a külső környezetére.

Crocosmia: így ültessük a mesés szépségéért!

2023. augusztus 31. 06:40

A sáfrányfű egy piros, narancssárga, sárga virágú évelő, mely nyáron nyílik és élénkzöld levelei kard alakban díszítik a kertünket. Jellegzetes virágformája miatt lett újra felfedezett.

Az amarillisz hagymájának most kell földbe kerülnie a virágzáshoz

2022. december 22. 06:36

Ha ajándékba szánjuk az amarilliszt, és az átadáskor nagy virágtölcséreket is akarunk látni rajta, akkor könnyen programozhatjuk a virágzását.

A tápanyagok segítenek a növényeknek legyőzni a hőséget

2024. június 21. 11:40

A globális felmelegedés hatására a növények gyorsabban nőnek. Emiatt több nitrogénre és foszforra van szükségük.

Szármaradványokban rejlő értékek, a tarlóbontás jelentősége

2019. június 17. 06:19

A magyarországi mezőgazdasági melléktermékek közül a kukoricaszár és a búzaszalma együttes éves mennyisége 1520 millió tonna, amelynek csak töredéke humifikálódik évente, sokszor az erőműi felhasználás, vagy a szántóföldről való lehordás miatt. Pedig e cellulóztartalamú biomassza feltáródása, humifikálódása a szántóföldi növények számára folyamatos, kiegyenlített tápelem- és tápanyag-ellátást biztosíthatna. Amennyiben ezek az anyagok a növény szármaradványaiból mobilizálódnak, a talaj ilyen jellegű anyagvesztesége csökken.