Növénytermesztés

Az emberi vizelet is alkalmas lehet műtrágyának

ScienceDaily

Egy új tanulmány szerint a talajban élő baktériumközösségek ugyanolyan ellenállóak az emberi vizelettel szemben, mint a szintetikus műtrágyákkal szemben – így újrahasznosítható lehet mezőgazdasági növények műtrágyájaként.

A friss vizelet 95%-ban vízből áll, a fennmaradó 5% pedig aminovegyületekből, például karbamidból vagy kreatininből, szerves anionokból és szervetlen sókból. Tehát a vizelet a növények növekedéséhez szükséges, biológiailag hasznosuló tápanyagok és mikrotápanyagok forrása.

Az eredmények szerint az egy évig tárolt vizelet még nagy dózisban alkalmazva is kevés hatással volt a talaj baktériumközösségére, és minimális változást okozott a talaj pH-értékében és sótartalmában.

Környezetszennyezés helyett újrahasznosítás

A kutatók azonban felfedezték, hogy a vizelettel történő trágyázás megnövelte a nitrifikáló és denitrifikáló baktériumcsoportok relatív mennyiségét a szintetikus trágyához képest – ami azt jelenti, hogy a vizelettel történő trágyázás során több nitrogén-oxid keletkezhet. Ezzel, illetve a megnövekedett sókoncentrációval kapcsolatban további vizsgálatokra van szükség.

A kutatás rávilágít az emberi vizelet újrahasznosításában rejlő lehetőségekre a mezőgazdasági fenntarthatóság fokozása, a szennyvízszennyezés és a szintetikus műtrágyáktól való függőség csökkentése érdekében. A tárolt vizelet biztonságosan alkalmazható a növény–talaj rendszerben anélkül, hogy negatívan befolyásolná a talaj mikrobiomját.

A talaj mikrobiomjára nem ártalmas

Nagy érdeklődés övezi az emberi vizelet növényi trágyaként való újrafelhasználását, de ebben a tanulmányban vizsgálták először, hogy a vizelet hogyan befolyásolja a talajfunkciókat és a mikrobiális közösségeket. A tudósok spenótkultúra tápanyagpótlását végezték két különböző dózisú, humán vizeletből kinyert és tárolt anyaggal, és ezt hasonlították össze egy szintetikus műtrágyával végzett kezelés és egy trágyamentes, vízzel végzett kezelés hatásával. A kísérletet négy talajtartályban, üvegházi körülmények között végezték.

A 12 hónapig tárolt vizeletben megfogyatkozott a mikrobiom, de kevés gyakori törzset azért tartalmazott. A vizelet több hónapos tárolása és az ennek következtében megnövekedett pH-érték (a friss vizelet esetében 6,5 helyett körülbelül 9) és a szabad ammónia koncentrációja elegendőnek bizonyult a legtöbb emberi patogén baktérium inaktiválásához és az extracelluláris DNS lebontásához.

A talajlakó baktériumközösségeket nem befolyásolta a vizelettel történő trágyázás, ami az élőlénycsoportok mindössze 3%-ára volt hatással. A vizelet magas sókoncentrációja pedig alig volt érzékelhető hatással a baktériumközösségre.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Állandó körforgásban - a talaj nitrogéntartalma

2021. október 31. 04:36

A nitrogénnek általában több mint 95%-a a feltalajban, szerves kötésben van jelen, humuszanyagokban, növényi maradványokban, a talaj biomasszájában és az elhalt szervezetekben.

Saját kálisóval lett teljes az EuroChem kínálata – Magyarországra érkezett az első szállítmány

2018. november 26. 13:33

A saját gyártású kálisó hamarosan a mezőgazdasági termelésben is elérhető lesz, könnyen kezelhető, granulált formában.

Kell, hogy tudd a karbamidról!

2023. november 10. 10:10

Ez a legkörnyezetszennyezőbb műtrágya a gyártás és felhasználás során is! Vigyázz a környezetre és ne használj karbamidot!

Gáz van: műtrágyahiány jöhet – leállhat a Nitrogénművek Zrt. is

2021. október 6. 11:38

Egy év alatt csaknem a háromszorosára drágultak a különféle műtrágyák, miután meredeken, szinte óráról órára emelkedik a legfontosabb alapanyaguk, a földgáz ára. A dráguló nyersanyag miatt kedvezőtlen helyzetbe került műtrágya-gyártók sorra csökkentik, vagy állítják le termelésüket, így máris ellátási nehézségek alakultak ki a piacon. Idehaza már az eddig is csökkentett termeléssel működő Nitrogénművek is fontolgatja a termelés leállítását – mondta el a Portfolio-nak Bige László tulajdonos.