Mennyire igényel gondoskodást a kertbe telepített tölgyfa?

Agrofórum Online

Kertünkbe tölgyfát tervezünk telepíteni. Mennyire igényel gondoskodást, vannak-e károsítói, melyek ellen majd rendszeresen védeni kell?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A tölgyfélék (Quercus spp.) számos faját lehet kertekben is látni, dús levélzete kellemes árnyat biztosít a forró napokban. Nagy méretre megnőnek, erre számítson, ültetés előtt alaposan gondolják végig helyének kijelölését, biztosítsanak elegendő teret a későbbi terebélyes lombkoronájának!

A tölgyfajoknak azonosak a betegségei, kártevői, bár nincs sok, de feladattal látják el a kerttulajdonosokat.

Betegségei közül a tölgy lisztharmat (Microsphaera quercina) az egyik leggyakoribb tölgyfa betegség. Tipikus lisztharmat tünetek jellemzők rá: fehéres felszínes finom bevonat a levelek színén, a foltok összenőhetnek, gyakran összefüggő bevonatot képeznek. A gombabevonat alatt a levelek elsárgulnak, a levelek hullámossá válnak. A fehér bevonatról lehulló, széllel terjedő lisztharmatspórák gondoskodnak a folyamatos terjesztéséről, fertőzéséről. Nagy melegben a lisztharmatfertőzés hatására a tölgylevelek légzőnyílásai kitágulnak, a szokásosnál több vizet párologtatnak el a fák, ami a vízforgalmukat megzavarja. Mindig csak a fiatal hajtások leveleit fertőzi meg, az idős, érett leveleket nem. Tekintve, hogy a tölgy évente 3-szor képez új hajtásokat, gyakori fertőzésekről van szó. A kórokozó a lehullott leveleken és rügyekben is áttelel, onnan indul el a tavaszi fertőzés. Minden kerti növényre engedélyezett lisztharmat elleni gombaölő szer felhasználható védekezésre. Telepítés utáni években fokozott figyelmet és permetezést igényelnek a fiatal facsemete hajtásai.

Lisztharmattal fertőzött tölgy

Kártevői közül jelentős a néhány éve hazánkba bekerült és szétterjedt tölgy csipkéspoloska (Corythucha arcuata). Inváziós faj, életmódja még nem teljesen ismert. A tölgylevelek hátoldalán él a rovar minden alakja, fekete tojásai, fekete tarka lárvái és a valóban csipkézett mintájú fehéres szárnyú imágói. Lárvái és a kifejlett alakjai szívogatásukkal károsítják a leveleket, nyomukban apró, tűhegynyi szürke, ezüstös pontok maradnak vissza, összefolyva fehéres foltot alkotva. A levelek sárgulását okozzák, csökkentik a levelek felületét, ezzel az anyagcseréjüket. Májustól szeptemberig jelen vannak a tölgyeken. Erdei tölgyfák mellett a házikerti és a parkokba ültetett fákat is megtalálják és fertőzik. Az imágók bár képesek repülni, elsősorban a szél terjeszti nagyobb távolságokra. Szélviharos napok után tömegével jelennek meg kertekben, városi épületek erkélyein, teraszain, ahol emberi bőrön csípéseikkel tudnak kellemetlenségeket okozni. A kifejlett csipkéspoloskák a tölgyfák törzsén, annak kérge alatt telelnek. Lombvédelemre – a levelek mindkét oldalát permetezve – a cipermetrin (Cyperkill), deltametrin (Decis), acetamiprid (Mospilan) és az azadirachtin A (Neemazal) rovarölő szerek hatásosak. A viaszos levélfelületük miatt tapadásfokozó anyag szükséges a permetlébe.

Tölgy csipkéspoloska

Inkább érdekességek, mint károsítók a tölgyek levelein fejlődő különböző alakú gubacsok, melyekben gubacsdarazsak vagy gubacslegyek lárvái fejlődnek.

Lencse gubacsdarázs (Neuroterus albipes) „nyomai”

Több, mint 200 gubacsfaj ismert a tölgyfákon, alakjuk, méretük különböző, legtöbb gömb formájú, de vannak lapos, korong alakúak is. Általában nem veszélyeztetik a fák életét, legfeljebb, ha sűrűn fejlődnek a leveleken, növekedésüket lassítják. Ellenük nem indokolt és nem is szoktak permetezni.

Már a rózsákat is támadja a lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. május 16. 07:10

Díszkertekben néhány fokozottan érzékeny rózsafajtán erős lisztharmatos megbetegedés alakult ki, ezért halaszthatatlan védekezést igényel.

Országszerte erős a szilvamoly rajzása

2020. május 6. 13:31

Szilvaültetvényekben a szilvamoly rajzása országszerte erősnek mondható, a 3 naponkénti fogás 25-30 db/csapda. A hajtásvégeket és a fiatal leveleket együttesen fertőzi a levéltetű és a gubacsatka.

Megnőtt a tűzelhalás és a varasodás fertőzésének veszélye almástermésűeknél

2019. május 14. 04:36

Az időjárási körülmények miatt a tűzelhalás és a varasodás veszélye is megnőtt az almásokban és körtésekben. Továbbra is szükségesek az almafa lisztharmat elleni kezelések.

Intenzív a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. július 8. 05:03

Kajszin az előbbi levéltünetek mellett a termésen is okozhat megbetegedést a sztigmina, ami rontja a piaci értékét.