Házikert

Évelők felkészítése a télre

Agrofórum Online

Elkezdődött az évnek az a szakasza, amikor a növényeink elkezdenek felkészülni a télre. Egyre több a sárguló levél, a hagymások, gumósok elkezdenek visszahúzódni, kezdődik az őszi hagymaültetési időszak, egyeseket pedig pont ilyenkor kell kiszedni.

A kertben az évelők olyan növények, melyek ugyanúgy igénylik azt az ápolási munkát, mint bármelyik másik növény. Nagy hiba azt gondolni, hogy egy évelőre nem kell odafigyelni, azért évelő, hogy fenntartási teendők nélkül csak úgy ellegyen.

Nehéz éven vagyunk túl

Az évelők esetében is azt lehet mondani, hogy nehéz éven vagyunk túl. A nagy szárazság az évelőágyásokat is megtépázta, ahol nem tudtunk rendszeresen öntözni, és ilyenkor az őszbe és télbe menetel is rizikósabb.

A télállósághoz az évelőknek is az kell, hogy maga a tő életerős legyen és fel tudjon készülni a növény a télre. Ha a gyökerek a szárazság miatt elkezdtek tönkremenni, akkor bizony az kihat a télállóságra. Ha még most nekiállunk egy utolsó tápanyagpótlásnak és öntözésnek, akkor a növények sem hiánytünetekkel mennek majd bele a télbe.

Lehet az évelőket ilyenkor tápanyagozni?

A leginkább bevett szokás az, hogy nem ajánlják azért, hogy a növények ne őszre induljanak be. De ha egész évben elhanyagoltuk őket, akkor a tápanyagok pótlásának kihagyásával a következő évi kihajtást is veszélyeztetjük. Akkor járunk el a legjobban, ha hosszúhatású komplexeket választunk, mert így a téli csapadékkal is oldódik be a talajba, de a kora tavaszi kihajtásnál is ott lesz pufferként egy kis plusz tápanyag.

Ez lehet 3, de akár 6-hónapos műtrágya is, hiszen itt más szemlélettel dolgozhatunk, mint egy zöldségeskertben.

Az évelő őszirózsa csodálatos virágokkal díszíti kertünket

Visszavágjuk az évelőágyásban az elszáradt hajtásokat?

Sok éven keresztül minden évben visszavágtam az elszáradt hajtásokat, és az lett a tapasztalatom, hogy így télen nem csak kopár volt a kert, de valahogy a télállóság sem volt az elvárt. Takarni is kellett az érzékenyebbeket a levágás után, és jobban ki is száradt az ágyás.

Majd egyik évben pont a kölyökkutyáink miatt úgy döntöttem, hogy térhatárolónak a kis buksiknak kell az, ha látják, hogy „Enyém” és nem vágtam vissza semmit. (Bár pár kifeküdt növény így is lett…) Abban az évben gyakorlatilag minden évelő szépen áttelelt és az ágyásban is szemlátomást több harmat, pára tudott megragadni, ami miatt nem is száradt ki annyira. Így azóta már nem vágom vissza az ágyásokat, csak tavasszal, amikor már jönnek az új hajtások.

Így térben sem lesz kopár a kert, van búvóhely a madaraknak, rovaroknak, és másik nagy főnyereményünk az lett, hogy kora tavasszal máris munkába lendültek az áttelelt katicabogarak, így a levéltetvekkel is kevesebb probléma volt.

Amit ilyenkor ültetünk

Augusztustól egészen a korai fagyokig rendre van mit ültetni is az évelőágyásokba. Ilyenkor kezdem előkészíteni a talajt a majd szeptemberben ültetendő őszi hagymásoknak, mint a tulipán, jácint, nárcisz, krókusz.

Az évelőágyásba nekem beleférnek az évelő fűszernövények is, melyeket szintén augusztus magasságában kezdek el ültetni: zsályafélék, metélőhagymák, kínai metélőhagyma, évelő majoranna és rozmaring is kerül az ágyásokba. Részben növényvédelmi és növénytársítási okból, részben a szépségük miatt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Mi virágzik most? - Egynyári szarkalábtól a liliomokig

2022. június 28. 05:36

Akinek kertje van az tudja, hogy akkor gyönyörködhetünk a kertben egész évben, ha a növényválasztásnál körültekintőek vagyunk.

Ősz a veteményesben - Mi terem most?

2023. szeptember 26. 05:40

A veteményesben is egyre inkább tűnnek el a nyár színei és átveszi a terepet az utolsó pár még szedhető növény.

Hasznos kerti örökzöld: közönséges boróka

2021. március 19. 06:08

A közönséges borókák elfeledett örökzöldek a kertekben, ahogy a tuják teret hódítottak. Pedig Magyarországon több ősborókás is van, igazán hazai terepen van és akár közkedvelt is lehetne, de mégis kevesen használják. A borókák között is inkább a divatos fajták terjedtek el, pedig a közönséges boróka gyógynövényként és a konyhánk fűszereként is megállja a helyét dísz jellege mellett.

Medinilla: miért potyognak le a levelei?

2022. november 15. 05:38

A medinilla a díszlevélfafélék családjába tartozó, egyik legszebb fajként élénk rózsaszín, bókoló virágaival hamar belopja magát a szívünkbe.