Házikert

Ficus ginseng: bonsait kaptam, mi tévő legyek?

Agrofórum Online

A kereskedelemben kapható leggyakoribb bonsai-növény a Ficus ginseng, kecses kerámiatálban várja a hobbikertészt, élénk fényes leveleivel és izgalmas gyökérzetével, hamar bele szeretnek a kezdő kertészek is. Nézzük tehát sorra, mit kell tudni a Ficus ginseng-ről, ha már hazavittük bonsaiként.

A bonsaiok hagyománya a messzi Japánból ered, ahol ezeket a különleges megjelenésű növényeket már kétezer évvel ezelőtt is nevelgették a mesterek. Igazi meditáció a kertészkedésen belül egy bonsai gondozása. Eredetileg főleg fenyőkből, más fákból (pl. tölgyfából) alakították ki. Ezeket kültérben nevelték és nevelik is a mai napig, ami nem kis kihívást jelentett az amerikai és európai első bonsai-rajongóknak. Mivel kültéren sokkal nehezebb bonsait nevelni, így a kertészet és a bonsai-mesterek elkezdtek szobanövényekkel, vagyis pontosabban olyan növényekkel kísérletezni, melyek szobában is nevelhetők és talán könnyebbek az átlagos hobbikertészek számára. Így jutottunk el sok-sok év alatt a Ficus ginseng-hez is.

Milyen faj a Ficus ginseng?

A Ficus ginseng névre hallgató növény valójában egy fajta, nem is faj. A Ficus microcarpa ‘Ginseng’, vagyis a kislevelű fikusz fává nevelt változata kapta a ‘Ginseng’ fantázianevet. Mivel ez tekinthető a kezdő bonsaiosok növényének, így nézzük sorra, hogy mit kell tudni a tartásáról!

A Ficus ginseng bonsait egész évben lakásban tarthatjuk, mert egyáltalán nem télálló. Talán itt kellene megemlíteni azt is, hogy mint a legtöbb szobában tartott fikusz, ugyanúgy érzékeny a nagy huzatra és a helyváltoztatásra. Így a növényünk lakhelyét gondosan válasszuk meg, és onnantól tartsuk stabilan ott, ne rakosgassuk át egyik szobából a másikba.

Bár a legkönnyebben tartható bonsai-növények közé tartozik, nem árt figyelembe venni, hogy sem a huzatot, sem a túl erős napfényt (pedig fényigényes), és a talphideget sem szereti, viszont a stabil 20 Celsius-fok körüli hőmérsékletet igényli.

Egy bonsaiba könnyen bele lehet szeretni!

A legjobban akkor járunk el, ha az ablakpárkányra tesszük a Ficus ginseng bonsait, de ne a fűtőtest feletti párkányt válasszuk, mert a felfelé áramló forró levegőtől lepotyoghatnak a levelei.

Vízzel ne permetezzük a növényt! Megrekedhet a pára a levelek között, és maga a törzs is érzékeny a gombabetegségekre.

Öntözni hetente egyszer elegendő, mert a Ficus ginseng gyökere jól tárolja a nedvességet.

Bár bonsai-tálkában árusítják, előfordulhat, hogy a gyökerek egy idő után kinőnek alul és folyamatosan a felesleges vízben állnak. Erre is rendkívül érzékeny, igyekezzünk nem vízben tartani a növényt. Tápanyag-utánpótlási oldalról pedig a hetente egyszeri tápoldatos öntözést meghálálja, téli időszakban pedig a havi egy tápanyagozást.

Hogyan metszünk egy bonsai-növényt?

A bonsaiokat általában az egyéni ízlés dolga szerint metszik az európai kertészkedők, bár komoly szabályai és stíluselemei vannak a bonsai-készítésnek. Az alapszabályból kezdőként elég kettő fontosabbat megjegyezni: az új hajtások növekedésének irányát, a megmaradó levelek határozzák meg. Míg a másik, hogy a hajtásokat kettő-négy levélre kell visszavágni. Ezt a két alapszabályt betartva, a metszéssel szépen befolyásolhatjuk a növény formáját.

Átültetni a Ficus ginseng-et általában 1-2 évente elegendő.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Őszibarack-termesztés a Mecsek környékén

2019. november 2. 04:56

Klimatikus adottságai révén a Mecsek környékét tartják régóta hazánk egyik legjobb őszibarack-termesztő vidékének.

Menthető még a beteg öreg cseresznyefa?

2024. december 3. 04:37

Öreg cseresznyefa rossz állapotban van kertünkben, azzal kapcsolatban kérem véleményüket. Mit érdemes vele kezdeni, egyáltalán menthető-e? Nagyon finom termése van és bőtermő. Milyen rovarölő szereket használjak, és hogyan kezeljem?

Mikor és hogyan kell metszeni a bodzát?

2020. december 1. 13:32

Egy jó kondícióban lévő fa esetében a metszés során a fás részek több mint 50%-át eltávolítjuk, így érhető el a következő évi hajtások növekedése, megújulása.

Az almafa metszése nyáron

2021. június 18. 06:17

Termő korban a fajta érési ideje szerint kell különbséget tennünk abban, hogy a nyári metszést hogyan végezzük. A nyári érésű fajták fáit a szüret után termőre lehet metszeni. A metszés időpontja augusztus második felére, szeptember elejére esik. Az őszi és téli fajtáknál legcélszerűbb ezt a beavatkozást akkorra időzíteni, amikor a hajtásnövekedés már leállt, az idei hajtások csúcsrügyben záródtak.