Hogyan készítsük fel a letermett veteményeskertet a télre?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy hogyan készítsem fel a konyhakertemet a télre? Milyen teendőim lehetnek még az ősz folyamán?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A nyár végén, ősz kezdetén ugyan lehetőség van még egy-két növényfaj vetésére, valamint néhány zöldség, pl. a tökfélék és további áttelelő fajok is jelen lehetnek még kertjeinkben, de a betakarítási szezon lassanként a végéhez közeledik és a kerti zöldségfélék termesztése ez évre befejeződik. A kerti munkák java részét már elvégeztük ugyan, de még korán sem ér véget a hűvösebb idő beköszöntével! Ahhoz, hogy a következő évben is megfelelő minőségű és mennyiségű terményt tudjunk betakarítani, még nem hagyhatjuk magára kertünket, jó pár teendő vár még ránt. A veteményes felszámolása és az őszi talajművelés ugyanis kiskerti körülmények között is egy elengedhetetlen folyamat, hiszen ezzel készülünk elő a következő évre, alapozzuk meg a jövő évi terméshez szükséges megfelelő talajt, optimális feltételeket teremtünk. A veteményesünk felszámolásával nem a télre, hanem már a következő év tavaszára készítjük elő kertünket!

Az ősz beköszöntével a letermett növények egyre jobban mutatják az elöregedés jeleit, leveleik sárgulnak, barnulnak, lankadnak és hullani kezdenek az egyre hidegebb időjárás hatására. A növények és azok maradványainak eltávolítását semmi esetre se hagyjuk tavaszra, hiszen ezek kedveznek a kórokozók és kártevők áttelelésének, valamint kora tavaszi gyors felszaporodásuknak. Minden növényi részt és lehullott levelet is összegyűjthetünk, hiszen ezek a részek kiválóan alkalmasak arra, hogy kerti komposztunkba kerüljenek. Ekkor lehetőség szerint a gyomnövényeket is távolítsuk el, ezzel is rendezettebbé téve területünket.

A téli hónapok előtt, lehetőleg októberben vagy novemberben, főként kötött talajok esetében gondoskodjunk azok felásásáról, valamint ha lehetőségünk van, akkor ezzel egy menetben a szerves trágya vagy saját magunk által érlelt komposzt bedolgozásáról egyaránt. A lazítás után nem kell elvégeznünk talajunk elegyengetését, hanem ezt a munkálatot hagyjuk meg a tavaszi időszakra. Ezzel ugyanis elősegítjük azt, hogy a lehulló csapadék a talaj mélyebb rétegeibe is eljusson, kedvezőbb talajállapot és talajszerkezet tudjon kialakulni.

Pöttinger az Agritechnicán

2019. november 25. 10:17

A cég fűkaszáit a jó talajkövetés, vágási minőség, alacsony vesztesség, egyszerű kezelhetőség és a precíziós munka jellemzi.

Középkötött talajok észszerű megművelése a gyakorlati háttér és a tudományos szemlélet egyesítésével

2019. január 23. 07:36

Zsár Ernő családi gazdaságában alkalmazott talajművelési eljárásokat mutatja be, különös tekintettel az őszi szántás elmunkálásának fontosságára hívja fel a figyelmet.

A talaj az egyik legjelentősebb, nem megújuló erőforrásunk

2023. április 4. 10:36

Új fenntarthatósági díj és nyilvános pályázat hívja fel a figyelmet a termőtalajok hasznos szervezeteinek, többek között a földigiliszták talajban betöltött nélkülözhetetlen szerepére.

Meggyőző munka élőben: gyakorlati bemutatót tartottak Farmet gépekkel

2024. szeptember 5. 14:40

A tarlóművelés, alapművelés, sávművelés, magágykészítés és vetéstechnika eszközrendszerének aktív bemutatására helyezték a hangsúlyt.