21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Házikert

Tippek és trükkök esővízgyűjtéshez

Agrofórum Online

Ha eddig elodáztuk az esővízgyűjtést, akkor most már biztosan itt az ideje, hogy elkezdjük okosan gyűjteni, majd felhasználni a kertben.

Sok év problémája oldódhat meg azzal, ha észszerűen gyűjtjük az esővizet. Itt nemcsak a klasszikus „összegyűjtöm hordóban az eresz alatt” megoldásokra gondolok, hanem arra is, amikor okosan, akár a kerten belül a talajban gyűjtöm össze és ott raktározom.

A klasszikus megoldás: hordó az eresz alatt

Az ingatlanok körül folyamatos feladat az, hogy a lezúduló csapadékot hogyan és miként gyűjtsük össze. Minél nagyobb a tetőfelület, annál nagyobb munka ezt jól megoldani, hogy aztán majd hatékonyan felhasználhassuk.

Az ipartelepeken még a mai napig az a bevett szokás, hogy az esővizet a csatornába engedik. De mi a helyzet az időnkénti nagy mennyiséggel? Sok esetben a csatornarendszer sem képes elvezetni a sok vizet, és itt a klasszikus hordót teszünk az eresz alá módszer sem működik.

A hordós módszer sem rossz az esővíz gyűjtésére, de akad jobb megoldás is!

Ilyenkor kell modernebb szemléletű megoldásokban gondolkodni, hiszen a technológiák is fejlődtek az évek alatt. Egyre többet hallunk az esőkertről is, mely egyfajta talajban elraktározott és lassan elhasználható esővízgyűjtési rendszer.

Esőkertek az esővíz oldaláról

Míg Amerikában egyre nagyobb divatja van az esőkerteknek, addig hazánkban igencsak gyerekcipőben jár még. Az esőkertek egyfajta jól strukturált vízgyűjtő talajrétegek, melyek növényágyásként funkcionálnak és a talajrétegezésnek köszönhetően képesek nagyobb vízmennyiséget magukban eltárolni. Majd a vizet fokozatosan használják csak fel, így egy öntözésmentes ágyás lesz a látszólagos végeredmény, de ez az esővíz okosabb felhasználása – és nem az elpazarlása – lesz a gyakorlatban.

Földbe süllyesztett tartályok

A modern megoldások közé tartozik a nagy vízgyűjtő tartályok földbe süllyesztése. Ez a szemnek láthatatlan, a talajba süllyesztés miatt a víz algásodása is elkerülhető és a tartályból később ugyanúgy felhasználható az esővíz, akárcsak a klasszikus hordóban gyűjtött megoldásnál. Itt az is előny, hogy míg a hordóban, ha nincs fedve, a nyári időszakban felszaporodnak az alga mellett a szúnyoglárvák is. A talajba süllyesztett esetben ez szintén nem fordul elő.

A vizet itt búvárszivattyúval könnyen kinyerhetjük és használhatjuk a kertben öntözésre.

Kiemelt kép: Pexels

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

Zöldül a kerti tó? Ezekkel állítsa meg az algásodást!

2025. július 7. 13:10

Zöldül a kerti tó? Ne pánikoljon! Mutatjuk, hogyan csökkentse az algásodást természetes módon – hatékonyan.

Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?

2020. február 20. 07:38

Sz. Tamásné kérdése: Szeretnék tavasszal kertembe gyümölcsfát ültetni. Lehetséges ez? Mire figyeljek? Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?

Így kerüljük el a legsúlyosabb öntözési hibákat

2024. május 31. 15:10

Felmérhetjük, mennyi vízre van szüksége növényeinknek, amit így számolnak ki a kertészek: 1 liter víz 1 négyzetméteren az 1 milliméter.

Hogyan védekezhetek az uborka betegségei ellen?

2023. július 1. 11:37

Házikertemben Roma F1, már termő uborkám levélbetegségének meghatározásában kérem a segítségüket. Több, mint egy hete észleltem a levelein apró, helyenként már nagyobb lyukszerű, világos foltokat. Atka kártételére gondoltam, és egy hete megpermeteztem Nissuron atkaölővel. A helyzet azóta sem javult, sok levél elszáradt, illetve fonnyad. Hogyan védekezhetek ellene?

Helyes szórófejválasztás – a szántóföldi öntözés méltatlanul elhanyagolt kérdésköre

2019. január 3. 09:44

A szakszerű öntözéses gazdálkodás alapvetően fontos eleme a megfelelő szórófej kiválasztása. A helyes cseppméret és vízintenzitás az öntözés hatékonyságát és gazdaságosságát befolyásoló tényező.