Miért feketedett meg a dió a fán?

Agrofórum Online

Lehulltak a termések a diófáról, sok közülük megfeketedett. Mi okozhatta ezt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az idei évben, a dió érése környékén tapasztalt csapadékos időjárás hatására nagyobb mértékben fordult elő az ültetvényekben is a dió xantomonászos betegsége (Xanthomonas arboricola pv. juglandis). Ez a baktérium nemcsak a terméseket, hanem a leveleket is fertőzheti, azokon általában szögletes és vizenyős foltokat okoz, melyek később barnulva elhalnak. A terméseken kezdetben csak apró foltok láthatók, melyek idővel egyre nagyobbak lesznek, elfeketednek. A termések héján keresztül a baktérium bejut a magba is, mely elfeketedve összeszárad.

Szintén a lombot és a terméseket egyaránt fertőzheti a gnomónia (Gnomonia leptostyla), mely kórokozó ezáltal lomb- és gyümölcshullást is okoz. A leveleken a betegség hatására pár mm nagyságú kör alakú foltok képződnek, melyek szegélye barna, közepe pedig idővel kiszürkül, és bennük a gomba szaporítóképletei láthatók fekete pontok formájában. A dió zöld burkán ehhez hasonló kör alakú foltok képződnek, ezek idővel elfeketedhetnek, viszont a kórokozó a termésbe nem hatol be.

A kórokozók elleni védekezés alapja a megelőzés, mely a beteg növényi maradványok összegyűjtésével és megsemmisítésével érhető el. Nagy jelentősége van a réztartalmú készítményekkel végzett lemosó kezelések elvégzésének is, mellyel szintén a következő évi fertőzés mértéke csökkenthető. Mivel a baktériumos és a gombás betegségek is főként a csapadékos időszak után szaporodnak el, így megelőző jelleggel esős időjárás esetén indokolt a kémiai védekezés.

A kártevők közül az almamoly (Cydia pomonella) második nemzedékének lárvái, táplálkozásuk során a terméskupacs elfeketedését és csonthéjra száradását okozzák. Az imágók rajzására július elejétől kell számítani, a védekezés alapját képezi egyedeinek feromoncsapdázása, ezzel a helyes permetezési idő megválasztása. Az 5 db lepke/hét, vagy ennél több befogott egyed esetében a kémiai védekezés már indokolt.

A nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) lárváinak korai károsítása a termések méretcsökkenését és idő előtti hullását, illetve a dióbél ráncosodását okozzák. A lárvák idővel a dió burkának nagy részét elfeketítik táplálkozásuk során, mely hatására a csonthéj is megfeketedik. A fertőzés tüneteit mutató termések mihamarabbi összegyűjtésével a lárvák talajba húzódása akadályozható, akárcsak a fa alá kiterített ponyvával. A rajzás sárga ragacslapokkal jól követhető, mellyel a védekezés megfelelően időzíthető. A tojásrakás idején végzett rovarölő szeres kezelés nyújt csak kielégítő védelmet a dióburok-fúrólégy ellen.

Mik lehetnek a furcsa, tüskés rovarok a kecskerágón?

2022. szeptember 4. 04:36

Kecskerágó bokromon nagyon furcsa tüskés, fekete színű, kicsi rovarfélék élnek tömegesen. A kép alapján meg tudják határozni? Mivel permetezzem a bokrot?

Mitől száradnak össze a bogyók a szőlőfürtökben?

2018. június 30. 07:01

M. László kérdése: A szőlőm fürtjein egy-egy szem megbarnult, aztán fekete lett, összeszáradt. Mi okozhatja ezt, és mivel kell védekezni ellene?

Miért torzultak és színeződtek el a meggyfa levelei?

2023. május 12. 04:38

Meggyfám egyik hajtásán a levelek furcsán néznek ki, torzultak, világos és sötét részekkel. A fa többi részén nem látható ilyen elváltozás. Mi okozhatja ezt?

Hogyan védekezzünk az aranka ellen?

2020. június 18. 13:16

Utcánkban a kerítés előtt sárgás színű, vékony, fonálszerű növényeket láttam a gyomokon, korábban soha. Mik ezek, mit tehetek?