Mi rágja a szőlőhajtás csúcsát?

Agrofórum Online

S. Soma kérdése: A szőlőm friss hajtásvégei úgy néznek ki, mintha megrágta volna valami, de nem sikerült még észrevennem a károsítót. Mi lehet ez, és hogyan védekezzek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasónk!

A szőlőhajtás csúcsát a kormospille lárvája rágja. A szőlő hajtást tavasszal több rovar kedveli, a kendermagbogár, az ékköves araszoló, szivarsodró eszelény, zsákhordó lepke stb., de a kormospille sem veti meg.

A kormospille Európa és Ázsia délebbi országaiban fordul elő. Hazánkban, már a 19. században ismert kártevő volt, ezért több magyar kutató foglalkozott vele. A 20. század elején főleg Dunántúlon okozott gondot. Duna–Tisza közén csak néhány előfordulása ismert. Az 1960–as években mind a Dunántúlon, mind Baja térségéből jeleztek előfordulást. Széles hatástartamú rovarölőszerek használata következtében jelentősége sokáig minimálisra csökkent. A környezetkímélő termesztés következtében okszerű rovarölőszer használata miatt jelentősége újból megnőtt.

A kormospille magyar nevét fekete színű szárnyairól kapta. A telelésből előjövő hernyók a rügyekbe berágnak, és azt kiodvasítják. Lassú rügyfakadás esetén és rövidcsapos metszésnél komoly károkkal számolhatunk. Az idősebb hernyók a szőlő hajtásait és leveleit rágják. A levelet nem a szélén, hanem a közepén kezdik rágni, kezdetben hámozgatva, később nagy, szabályos lyukakat rágnak a levéllemezbe, sőt tarrágást is okozhatnak. Károsodott tőkéken csak később, a rejtett rügyekből fakadnak hajtások, a teljes termés elmarad, és a tőke legyengül. Kártétel még a következő évben is érzékelhető. A kormospille hernyója borús időben nappal is rág, egyébként fényes napon rejtekhelyre húzódik. Májustól július elejéig alakul bábbá. A lepkék viszonylag sokáig, május végétől július közepéig rajzanak. Életük átlagosan 7–8 napig tart. A tojás hengeres, csontszínű, mindkét végén legömbölyített, 0, 8 mm hosszú 0, 3 mm széles.

Védekezés

A kormospille rajzása varsás csapdával jól megfigyelhető az ellene valóvédekezés így jól tervezhető. Ha a kikelő lárvák a levél fonákját hámozgatják, rovarölőszerrel védekeznünk kell ellene. Jó hír, hogy a kormospillének is van természetes ellenség, a gyilkos fürkészdarázs, és az acélkék poloska.

Kézi vagy gépi? Szőlőkombájnok nyomában három borvidéken át

2022. november 19. 08:29

A 2022-es őszi szüret idején három neves pincészetet és szőlőbirtokot kerestem fel, hogy megtudjam, miért dönt egyre több borász a betakarítás gépesítése mellett, és mivel tud hozzájárulni egy szőlőkombájn a minőségi, adott esetben akár a csúcsborok elkészítéséhez.

Szőlő-Bor Videó

Szőlő szentek, kápolnák a Balaton régióban

2019. szeptember 14. 04:36

A Balaton környékén a szőlőtermesztés már több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az emberek a kezdetektől próbálták megjósolni az időjárást, s így keletkeztek a különböző népszokások és rigmusok, illetve védelemért fohászkodtak Istenhez és a különböző szentekhez; tiszteletükre szakrális építményeket állítva.

Miért lettek feketék a zöld szőlőlevelek?

2018. augusztus 3. 06:27

S. Mihály kérdése: A szőlőlugasomban elkezdett feketedni a szőlő levele, olyan mintha penészes lenne. Tudok még tenni valamit a növényekért?

Nagyon kitettek a gyümölcsösök a károsítóknak, kórokozóknak

2018. május 23. 08:03

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek a kertészeti kultúrákban, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is kedvező feltételeket teremtenek.