Házikert

Amit a madárodúkról tudni érdemes

Agrofórum Online

Ha már a rovarhotel építésénél sorra vettük, mitől jó egy rovarhotel, úgy szükséges egy kis kutatómunka a madárodúknál is. Ahhoz, hogy valóban hasznos madárodút készítsünk, meg kell ismerjük a kertbe költöztetendő madarakat.

Ahogy a rovaroknak is megvan a kedvelt telelőhelyük, így a madarak költőhelye és búvóhelye is eltérő fajonként.

A madaraink jó része odúban költő. Mivel egyre nagyobb problémát jelent az, hogy a természetben mindig kevesebb az odúkészítésre alkalmas idős fa, így mesterséges odúkat kell elhelyezni ahhoz, hogy a költőmadarainkat itt tudjuk tartani.

Emellett az odúkészítő harkályfajok száma is igencsak lecsökkent, és egyre kevesebb lehetősége van a cinegéknek, seregélyeknek és verebeknek, hogy a költéshez odút találjanak. Így ezen madarak száma is elkezdett megcsappanni.

Kerek röpnyílású, harkályok által vájt odúk

Ha mesterségesen akarunk odút készíteni, akkor a röpnyílás mérete és az odú alapterülete alapján A-, B-, C-, D-típusba soroljuk az odúkat. A C-típusú odúk alkalmasak a partfalakban fészkelő kistestű madarak számára. “Ezek a madarak a hagyományos értelemben nem tekinthetők odúköltőknek, esetükben a megfelelő költőhely legfontosabb kritériuma a fedettség, a vízszintes alap és a fészek legalább egyik oldalának támasztottsága. Ezért ezek az odúk nem szűk, kerek röpnyílásúak, hanem megközelítően félig nyitott előoldalúak.” – írja a Madártani Egyesület oldala a témában.

A leggyakrabban használt típus a “B”, mely a legtöbb odúban fészkelő madár számára ad menedéket és biztos helyet. Ezek a széncinegéktől kezdve a verebekig sokféle, főleg városi madárnak megfelelőek lesznek. Ugyanakkor a seregélyeknek, már csak a testméretükből adódóan is nagyobb mesterséges odúra és röpnyílásra van szükségük, így számukra a D-típusú odú az ideális.

A cinegék szívesen fészkelnek be a számukra kihelyezett odúba (fotó: Pixabay)

Melyik fajtát hol használjuk?

A kerek röpnyílású odúkat általában a fákra szerelve használjuk, míg a C-típusút, melybe barázdabillegetők, rozsdafarkúak költenek szívesen, már a házfalakra szereljük, kicsit imitálva a partfalak adta egyik oldalról való védettséget és támasztékot.

A nagyobb méretű C-típusú költőládákba akár vércséket is vendégül láthatunk majd költésük idejére.

A megbízhatóság a legfontosabb az odúépítésnél

Ahogy mi emberek, úgy a madarak is a megbízható otthont kedvelik. A legfontosabb szempont a természetvédelemben is az már, hogy az állatok számára megbízhatónak kell lenni a mesterségesen épített fészkelőhelynek, búvóhelynek. Erre a 2,5 cm vastag fenyődeszkát javasolják, mint időtálló és természetes anyag, ha magunk állunk neki az építésnek.

Egy jól kialakított mesterséges odú akár évtizedekig megállja a helyét: kátránypapírral vagy bádoggal is fedhetjük a tetejét, hogy időjárásálló legyen.

Macskák és más ragadozók ellen meg készíthetünk előtételemeket vagy rögzíthetünk rá természetes távoltartó elemeket, mint a gledícsia hatalmas tövisei. A madarakat nem bántják ezek a nagy tövisek, de a macskákat garantáltan távol tartják az odútól. Szúrós sövénynövényzetbe is tehetjük az odúkat, ugyanúgy hatékonyak lesznek a ragadozók távoltartásában.

Madarak a növényvédelemben

A természetvédelem mellett a madaraknak nagy szerepük van a növényvédelemben is, ha kicsit tágítjuk a gondolatainkat. Ha azt vesszük észre, hogy egy adott melegvérű kártevő garázdálkodik a kertben (pocok például), akkor hívjuk segítségül a természetes ellenségeit! Tegyünk fel megfelelő odúkat a kertbe, hogy odaszoktassuk a ragadozó madarakat, és tegyünk ki nekik plusz ülőfákat, hogy legyen honnan kémleljék a kertünkben garázdálkodókat! Így nemcsak a madaraknak teszünk jót, de visszaállíthatjuk a természetes egyensúlyt az állatvilágban is.

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Problémát okoznak a madárriasztó hangágyúk a Balatonnál

2018. július 26. 13:02

Ha nem védekeznek a gazdák, a munkájuk kárba veszhet, viszont a védett seregély ellen csak humánus módon szabad fellépni.

Drón védi a levegőből az áfonyaültetvényt

2017. október 16. 13:29

Madárijesztő a levegőből: Németországban az egyik legnagyobb áfonya-ültetvényt újabban egy sas alakú drónnal védik a falánk seregélyektől.

Emelkedett a napraforgó ára

2014. október 7. 15:38

Az elmúlt hetekben a mélypontról (tonnánként 80 ezer forint) elkezdett emelkedni a napraforgómag ára.