A Yucca növénynemzetségbe 40-nél is több növényfaj tartozik. Egy részük évelő, vagy fásodó törzsű cserjék és fatermetű növények. Szobanövényként leggyakrabban a Yucca gigantea (Yucca elephantipes), valamint a Yucca aloifolia található meg a hazai otthonokban és az üzletek kínálatában.
Kedvelt szobanövényként szinte minden lakásban megtalálható valamelyik jukka, hol felkopaszodva várják a megváltást, hol szépen magas törzsön életerősen tekintenek a jövőbe.
Fehér foltok a levélen
A jukka fényes helyen fejlődik a legszebben, de tűző napon fehér foltok jelennek meg a levelein, ez egyfajta napégési tünet.
A napsugarak okozta fehér foltok után elkezdenek visszabarnulni a levelek, a levélcsúcsok visszaszáradnak.
Fényhiányos helyen a levelek elvékonyadnak és mattulni kezdenek.
A levélsárgulás és a téli pihenőidő
A jukka esetében kevesen tudják, hogy a Yucca elephantipes és Y. aloifolia is téli pihenőre vágyik. Ilyenkor teleltetni 5-10 Celsius-fok között kellene fényes helyen. Erre a legtöbb lakás alkalmatlan. Nagyjából a leanderek teleltetési módja lenne számára az ideális. Mégis a legtöbb növényt szobában tartják télen is a fűtött nappaliban, ami a jukka esetében megszünteti a szükséges pihenőidejét.
Így a növény gyengültségi tüneteket mutathat és elkezdődik a levelek leszáradása is.
Ez a levélszáradás nem keverendő össze azzal, amikor a törzs vastagodik és növekszik. Ha a fásodó törzs is növekedésben van, akkor az alsó levelek rendre leszáradnak.
A levélsárgulásnak több más oka is lehet. Ilyen többek között a víz nem megfelelő mértéke. A túl sok víz nemcsak a levelek ledobálásához vezet, de a fásodott törzs rothadásához is.
A túltápanyagozásra is oda kell figyelni, mert a jukkák érzékenyek a túl sok tápoldaltos vízre. Ha túl magas a tápanyagok koncentrációja, akkor a leveleken foltok jelennek meg, majd fokozatosan leszáradnak.
Csak tavasszal és nyáron tápoldatozzuk, a többi időszakban nem igényli a plusz tápanyagokat.
Mikor és hogyan érdemes átültetni a jukkát?
“A jukka természetes élőhelyén homokos, száraz talajban él, így szobanövényként tartva a legfontosabb, hogy jó vízáteresztő képességű földbe ültessük. A virágföldet szükség esetén homokkal vagy perlittel lazíthatjuk.” – írja a botanikai szaklexikon. Ez házi körülmények között azt jelenti, hogy a jukkának és dracénaféléknek érdemes magunk kevernünk a talajt. B-típusú földkeveréket keverjünk össze 20% homokkal és 20% kókuszrosttal. Így egy laza, mégis jó vízellátottságú, de szellőzni is tudó keveréket fogunk kapni, amelyben a gyökerek is rendesen meg tudják tartani az amúgy “fejnehéz” növényt.
A jukkát nem kell sűrűn átültetni, elég 2-3 évente, akkor, ha indokolt. Elég csak egy mérettel nagyobb cserepet választani és a nagy növények esetében még a talajt sem szedjük le a gyökerekről az átültetés során: elegendő csak a nagyobb cserépbe áttenni, köré és a meglévő talajra plusz frisset tölteni és jól betömöríteni a cserépben a földkeveréket. Ha nem tömörítjük a cserépben az új földet, akkor a növény könnyen kiborulhat belőle.