Hogyan virágoztassuk az amarillisz hagymákat?

Agrofórum Online

Hogyan virágoztassam az ajándékba kapott amarillisz hagymákat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az amarillisz eredetileg Dél-Amerika száraz és hűvös vidékeiről származó növényfaj. Abban hasonlít a tulipánhoz és a nárciszhoz, hogy eredeti élőhelyén a hűvös és száraz évszakot gumóként éli túl a föld alatt és csak akkor kezd kihajtani, amikor a hőmérséklet is enyhül. Nálunk az amarillisz virágzási ideje szinte pontosan karácsonyra és újévre esik, feltéve, ha időben el vannak ültetve hagymái. Fagyérzékenysége miatt az amarillisz csak cserépben nevelhető, ehhez a legjobb, ha a virághagymákat közepes tápanyagtartalmú talajba helyezzük, amelyben nem tud felesleges víz felhalmozódni. Erre alkalmas lehet normál virágföld és homok keveréke is. Az amarillisz edényének alján mindenképpen legyen vízelvezető nyílás, mert a hagyma, ha elvizesedik, könnyen rothadásnak indulhat.

Ültetés előtt ellenőrizzük az amarillisz gyökereit, és ollóval vágjuk le az esetlegesen elhalt részeket. Ezután kerüljenek a hagymák a legvastagabb részükig a talajba, míg a felső fele pedig lógjon ki a talajból. Az edény csak valamivel legyen nagyobb a hagymánál, a lényeg az, hogy ne boruljon fel, stabilan álljon benne a növény, még a virágzásakor is. Jól nyomkodjuk körbe a talajt ültetés után, hogy a nagy növényt kihajtáskor szilárdan tudja tartani és ne essen ki a cserepéből. A frissen ültetett amarilliszt alaposan öntözzük meg, és tegyük több hétre sötét és hűvös, kb. 18 Celsius-fokos helyre, amíg el nem kezd kihajtani. Ez akár négy hetet is igénybe vehet, mely alatt fontos, hogy a növényeket ne öntözzük! A sötét körülmény akár egy süveg alakúra hajtogatott újságpapírral is kivitelezhető, de akár egy szekrénybe is behelyezhetők a növények. A kihajtás után, vagyis amikor a virágszár eléri kb. a 15 cm-es nagyságot, ezután helyezzük át egyedeit világos helyre és rendszeres öntözés mellett a tápoldatozását is kezdjük meg.

A virágzás után se hagyjuk magukra növényeinket, ápoljuk őket tovább egész évben, még akkor is, ha már csak leveleik látszanak, hiszen némi gondoskodással e hagymák következő év őszén újra virágoztathatók.  

A magyar gazdák 80 százaléka fontosnak tartja a termőterületi vízmegtartást – de mit tesz érte?

2024. május 10. 13:10

Felmérés: a magyar gazdálkodók 80 százaléka érezte fontosnak a termőterületi vízmegtartást és az ehhez szükséges lépéseket.

Készüljön már most a júliusi munkákra!

2019. június 21. 11:35

Július hónapban rendszerint igen magas hőmérséklet uralkodik hazánkban, ezért az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítani, legyen szó zöldségről, vagy éppen gyümölcsről.

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, II. 

2024. január 15. 11:10

A fejes saláta trágyázását – abból adódóan, hogy viszonylag kevés tápanyagot igényel - sokan könnyen teljesíthető termesztési kritériumnak tekintik, pedig mint írásunk első részében is jeleztük, rövid tenyészidejéből, és a környezeti tényezőkkel szembeni bizonyos érzékenységéből adódóan, nem egyszerűen megvalósítható technológiai elem.

 Az öntözésre most nagyobb szükség van, mint valaha

2019. április 15. 07:51

Ismét bizonyítja a természet azt a 80-as évek második fele óta ismert jelenséget, hogy bár a csapadék éves mennyisége az évjáratok között átlagban nem változik jelentősen, – a periódikusan visszatérő, hosszú éves szélsőségességet is betudva – azonban az időbeli, térbeli eloszlása igen jelentősen megváltozott. Ezt látjuk ma is.