31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Hogyan virágoztassuk az amarillisz hagymákat?

Agrofórum Online

Hogyan virágoztassam az ajándékba kapott amarillisz hagymákat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az amarillisz eredetileg Dél-Amerika száraz és hűvös vidékeiről származó növényfaj. Abban hasonlít a tulipánhoz és a nárciszhoz, hogy eredeti élőhelyén a hűvös és száraz évszakot gumóként éli túl a föld alatt és csak akkor kezd kihajtani, amikor a hőmérséklet is enyhül. Nálunk az amarillisz virágzási ideje szinte pontosan karácsonyra és újévre esik, feltéve, ha időben el vannak ültetve hagymái. Fagyérzékenysége miatt az amarillisz csak cserépben nevelhető, ehhez a legjobb, ha a virághagymákat közepes tápanyagtartalmú talajba helyezzük, amelyben nem tud felesleges víz felhalmozódni. Erre alkalmas lehet normál virágföld és homok keveréke is. Az amarillisz edényének alján mindenképpen legyen vízelvezető nyílás, mert a hagyma, ha elvizesedik, könnyen rothadásnak indulhat.

Ültetés előtt ellenőrizzük az amarillisz gyökereit, és ollóval vágjuk le az esetlegesen elhalt részeket. Ezután kerüljenek a hagymák a legvastagabb részükig a talajba, míg a felső fele pedig lógjon ki a talajból. Az edény csak valamivel legyen nagyobb a hagymánál, a lényeg az, hogy ne boruljon fel, stabilan álljon benne a növény, még a virágzásakor is. Jól nyomkodjuk körbe a talajt ültetés után, hogy a nagy növényt kihajtáskor szilárdan tudja tartani és ne essen ki a cserepéből. A frissen ültetett amarilliszt alaposan öntözzük meg, és tegyük több hétre sötét és hűvös, kb. 18 Celsius-fokos helyre, amíg el nem kezd kihajtani. Ez akár négy hetet is igénybe vehet, mely alatt fontos, hogy a növényeket ne öntözzük! A sötét körülmény akár egy süveg alakúra hajtogatott újságpapírral is kivitelezhető, de akár egy szekrénybe is behelyezhetők a növények. A kihajtás után, vagyis amikor a virágszár eléri kb. a 15 cm-es nagyságot, ezután helyezzük át egyedeit világos helyre és rendszeres öntözés mellett a tápoldatozását is kezdjük meg.

A virágzás után se hagyjuk magukra növényeinket, ápoljuk őket tovább egész évben, még akkor is, ha már csak leveleik látszanak, hiszen némi gondoskodással e hagymák következő év őszén újra virágoztathatók.  

Az öntözés és hatása a talajra

2018. december 1. 05:36

A fejlett növénytermesztési termesztéstechnológiának ma már része a víz pótlása is. Az öntözést és tápoldatozást tervszerűen be kell építeni a technológiába, melynek kivitelezése során figyelembe kell venni az öntözés talajra gyakorolt hasznos és káros hatásait egyaránt.

Szivattyúk a növénytermesztés szolgálatában – megválasztásuk alapvető szempontjai

2018. április 1. 10:31

Egy-egy öntözésfejlesztési beruházás kapcsán ritkán kerül előtérbe a rendszer kiszolgálását ellátó szivattyú, legalábbis olyan részletekbe menően, mint ami indokolt lenne.

Szerbiában csökkent az öntözött területek nagysága

2020. május 23. 11:47

Az öntözővíz legnagyobb részét 88,3 százalékát a felszíni folyóvizekből, a maradék mennyiséget pedig a felszín alatti vizekből, tavakból, víztározókból és a vezetékes vízből biztosították.

Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

2023. augusztus 25. 04:39

Harmincéves fenyőfám tűlevelei pár hete zölden elkezdtek hullani, valamint a friss hajtások is puhának, fonnyadtnak tűnnek. Mi lehet az oka? Eddig hasonlót sem tapasztaltam, csak szeles időben szaporodtak meg a barnás tűlevelek a talajon.