Érdemes lenyírni a füvet még a tél előtt?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e lenyírni a füvet még a tél előtt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyepet ugyanúgy, mint minden más növényfajt a kertben és a lakásban is, érdemes felkészíteni a téli időszakra. A gyep téliesítésének egyik fontos művelete annak utolsó nyírása. Ennek időpontját a hőmérséklet, valamint a fű hosszúsága is befolyásolhatja. Általában azonban november végénél később már nem szokott sor kerülni a nyírásra, ugyanis ekkor már legtöbbször megérkezik a fagy, valamint a deres reggelek egyaránt. A fű hosszát nem érdemes ilyenkor már 5 cm-nél rövidebbre vágni, hiszen a következő időszakban a fű tovább már nem fog növekedni. Ez a hosszúság pedig még megfelelő arra, hogy a tél folyamán, kedvezőtlen fényviszonyok mellett is a fotoszintetizáláshoz elegendő felülettel rendelkezzen.

Nemcsak az utolsó nyírásáról, hanem a megfelelő mennyiségű tápanyagról is érdemes gondoskodnunk. Kifejezetten a gyepek számára készült ősszel kijuttatandó műtrágyák is kaphatók a kereskedelemben, melyek kiszórása elősegíti a kedvező áttelelést. E gyepműtrágyák viszonylag nagy mennyiségben tartalmaznak káliumot, mely tápanyag a növényi sejtekben minél kedvezőbb koncentrációban van jelen, annál alacsonyabb lesz azok fagyáspontja. A fűszálak ezáltal alacsony hőmérsékleten is rugalmasak maradnak, így nem törnek olyan könnyen. A műtrágyák kiszórását érdemesebb már kora ősszel elvégezni, így van elegendő ideje a növényben is felszívódni.

További feladatok közé tartozik a gyep téliesítése során az őszi lehullott lomb arról való eltávolítása. A levelek ugyanis megfosztják a gyepet a fénytől, valamint a nedves levelekkel való takarás alatt akár meg is sárgulhat és legrosszabb esetben el is pusztulhat. Az összegyűjtött levelek komposztálhatók is, vagy téli védelemként az évelőágyásokba is elhelyezhetők. A tél beállta előtt a zöld területre helyezett kerti bútorokat, valamint egyéb tárgyakat is távolítsuk el a gyepfelületről, valamit öntözőrendszer esetén annak víztelenítéséről se felejtkezzünk el. Fontos, hogy a tél folyamán, havazás esetében a havat ne a gyepfelületre seperjük vagy lapátoljuk, hiszen a tömörödött és megfagyott hóréteg egyaránt károsodásához vezethet.  

Hogyan adagoljunk műtrágyát a gyümölcsfáknak?

2023. március 17. 04:36

Hogyan adagoljunk a gyümölcsfáknak műtrágyát? Elegendő esetleg csak lombtrágyával permetezni a fákat?

Támrendszeres konzervuborka termesztése III. - Tápanyagellátás

2020. május 17. 04:36

Az uborka – más zöldségfélékhez, pl. paprika vagy paradicsomhoz hasonlítva – sok nitrogént és valamivel kevesebb káliumot, továbbá egészen kevés foszfort igényel.

Hogyan tudunk 4800 forintból 84 000 forintot csinálni hektáronként?

2018. március 17. 15:37

A Dr. Szabó Agrokémiai Kft. standján Dr. Szabó Balázs válaszolt erre a nem mindennapi kérdésre. A válasz kiderül az AGROmashEXPO-n készített videónkból.

Indítsa be kora tavasszal növényeit nitrát tartalmú nitrogén műtrágyával!

2021. február 24. 10:19

Az őszi vetési időszak alatt– leginkább az őszi búza esetében – sok helyen kedvezőtlen időjárási viszonyok uralkodtak. A túlságosan nedves talajviszonyok között végzett vetés talajtömörödést, ezáltal nem megfelelő kezdeti növekedést okozott. A rossz körülmények miatt helyenként a tőszám beállottság sem megfelelő.