Gépészet
Gépészet

Trendek a tápanyagpótlási technológiákban – Agritechnica 2019

Trendek a tápanyagpótlási technológiákban – Agritechnica 2019

Agrofórum Online

A szilárd műtrágyák kiszórási követelményeinek kielégítése, a műtrágya összetevők nem elégséges ismerete; a felszín lejtéséhez való igazodás és az egyenletes kijuttatás főleg a nagy szélességű gépeknél, mind nagyobb kihívást jelent a gyártó vállalatok számára. Problémák a folyékony szervestrágyák kijuttatásánál is jelentkeznek, a környezetvédelmi elvárások teljesítése; a kijuttatás felszíni, illetve felszín alatti egyenletességének szabályozása elsősorban kis mennyiségek esetén ad fejlesztési feladatokat.

Szilárd műtrágya kiszórás

Az Amazone és Rauch cégek, a műtrágyázás területén eddig kevésbé figyelembe vett területekkel foglalkoznak.
Az Amazone “EasyMix” applikációja, amely az új Amazone mySpreader-alkalmazás részét képezi, a kevert műtrágyák szórására ajánl megoldást.
Az EasyMix a kevert műtrágyák egyszerű értékelésére és beállítására használható. A különböző műtrágyákat gyakran keverik egymással a munkamenetek megtakarítása és az üzemi költségek csökkentése érdekében. A kevert műtrágyák pontos kiszórása a növekvő munkaszélességek mellett ugyanakkor egyre nehezebb, mivel a különböző összetevők eltérő röppályán haladnak. Az egyes keverékekhez megfelelő beállítást találni általában nagyon nehéz. Az Amazone az EasyMix-szel olyan eszközt kínál, mellyel a különböző trágyák keverhetősége ellenőrizhető, és így a különböző keverékek beállításánál a lehető legjobb kompromisszum határozható meg, ha ismerjük az egyes összetevők szórási tulajdonságait.

Az EasyMix – alkalmazási lehetőségei

A műtrágyaszóró berendezések beállítása és szabályozása lejtős területeken nem egyszerű feladat, mivel a szórótárcsáról kilépő szemcsék röppályája a gép dőlése miatt változik. A szóráskép “csúszik” a lejtő felé ráadásul torzul is. A lejtős területen történő műtrágyaszórásnál jelenleg alkalmazott megoldások (az adagoló és a szórótárcsa közötti távolság csökkentése, a műtrágya szórótárcsára vezetése, a szóráskép radar által támogatott meghatározása) nem igazán hatékonyak.

A probléma megoldására fejlesztette ki a Rauch cég a “HillControl” rendszerét, amely a dőlésszög és az adagolás egyenetlenség szenzorálásának eredményeként, képes a szemcsék kidobási helyének, a szórótárcsa fordulatának és az adagolás mértékének változtatására. A rendszer alkalmazásával csökken a műtrágya túl-, illetve az alul adagolásának mértéke.

HillControl vezérlőrendszer

A precíziós technológiák alkalmazásának feltétele a kijuttatandó mennyiség kis mértékű szabályozására alkalmas szenzor rendszerek fejlesztése.

A RAUCH pneumatikus műtrágyaszórók MultiRate adagolórendszerével az egyes műtrágya kijuttató nyílások adagolóegységei folyamatosan és egymástól függetlenül, elektronikusan szabályozhatók.

A műtrágya kijuttatása a haladási irányra merőlegesen, 1,2 m széles szekciókban változtatható, ami a korábbi megoldásokhoz képest lényegesen jobb eloszlást eredményez. A tápanyagtérkép szerinti műtrágyázás ezáltal pontosabb, az ék alakú területek valamint a fordulók figyelembe vételével a műtrágya túl- és az aluladagolása jelentősen kisebb. A tábla széli műtrágyázás szintén optimalizálható a szélső szekció kiiktatásával, illetve a keretszéli ütközőlap alkalmazásával. Ezen túlmenően a víznyomásos területek akár ki is zárhatók a szórásból, még a legnagyobb 36 méter széles gépeknél is.

MultiRate adagoló rendszer

A műtrágya kijuttatás egyenletessége, hatékonysága kiemelt fontosságú a precíziós gazdálkodásban. A terület változó tápanyagállapotához igazodó megfelelő mennyiségű műtrágya kijuttatása olyan igényeket támaszt a gépfejlesztők számára, amelyet csak a gépszélességen belüli eltérő adagokkal lehet megoldani. A Kverneland/Vicon cég által kifejlesztett GEOSPREAD rendszer képes a szekcióként változó mennyiségű kijuttatásra. A tábla változó paramétereit és a műtrágya térkép előírásait követve nyolc eltérő adagolású szekció állítható be. Az új megoldással pontosabb kijuttatás, jobb hasznosulás ezáltal nagyobb termés és kisebb költség érhető el.

A Kverneland/Vicon GEOSPREAD kijuttatási mátrixa

Folyékony szerves trágyázás

A folyékony szerves műtrágyák pontos kijuttatására vonatkozó egyre szigorodó előírások miatt fontos szerepet játszik a tápanyagpótlás szempontjából lényeges összetevők pontos ismerete . A mintavétel mellett, jelenleg az infravörös-közeli érzékelőket (NIRS) alkalmazzák a trágya tápanyagtartalmának becslésére.

A Samson most először mutatott be olyan rendszert a nitrogén, a foszfor és a kálium mennyiségének trágyában történő meghatározására, amely egy nukleáris mágneses rezonancia (NMR) érzékelőn alapul. A kezdeti labor összehasonlító vizsgálatok eredményei jó egyezést mutattak a laboratóriumi értékek és az NMR rendszer értékei között. A Samson cég az ISOBUS Section Control rendszer és a változó mennyiségű kijuttató rendszer (VRA) kombinációjával egy zárt rendszerű precíziós folyékony szerves trágya kijuttató megoldást is ajánl.

Samson NPK érzékelő

A Fliegl cég bemutatta a csúszócsoroszlyás hígtrágya kijuttató berendezésének továbbfejlesztett SKATE 2.0 változatát, amelynek munkahelyzet beállítási sebessége egyharmadával lerövidült. A SKATE 2.0-nál a keret mindkét végén 1,5 méteres szekció mechanikusan visszahajtható, vagyis a munkaszélesség pl.: 15 m-ről 12 m-re, illetve vissza állítható. Ez lehetővé teszi a kétféle művelőút – szélességhez való gyors alkalmazkodást.

Fliegl SKATE 2.0 visszahajtható szárny

További újdonság, hogy a cég két eredeti innovációja opcionálisan integrálható a SKATE 2.0-ba. Az egyik a Fliegl „Flex Flow” rendszer, amely a kijuttatandó mennyiség beállítását, a csigavályúban egy félvályú mozgatásával teszi lehetővé. Ennek eredményeként a belső félvályú kimeneti nyílásai a külső félvályú kimeneti nyílásait teljesen lefedhetik, részben vagy teljesen felszabadíthatják. Ilyen módon a trágya kijuttatás a változó lyukméret alapján szabályozható, és ezért nem kell a haladási sebességgel szabályozni. A kijuttatási arány beállítása minden lehetséges táplálási rendszerrel (vákuumkompresszor, nagynyomású szivattyú, centrifugálszivattyú) működtethető. Ezenkívül a FlexFlow nemcsak hígtrágyához vagy fermentléhez, hanem az etanol előállítás maradványainak (pl. vinasz) szántóföldre történő kijuttatására is alkalmazható.

Fliegl FlexFlow rendszer

A másik fejlesztés a Fliegl Twin rendszer, amely jelentősen csökkenti a hígtrágya maradványok által okozott takarmánynövény levélszennyezési problémát. Az új rendszer Y alakú, dupla csúszócsoroszlyás fúvókákból áll. Az Y alakú csoroszlyatoldat azt jelenti, hogy a TWIN a hígtrágyaáram megosztásával biztosítja a lerakódott hígtrágya maradvány megfeleződését, mivel a hígtrágya mennyisége két sorra oszlik el, így a felére csökken. Az eredmény: kevesebb szennyezés, jobb beszivárgás.

Fliegl Twin csoroszlyák

A Fliegl SKATE 2.0 további előnye, hogy lehetővé teszi a kívánt munkapozíciók mentését, amely különösen magas takarónövényzet esetén előnyös. A tábla végi fordulóknál a csúszócsoroszlyák kiemelési magassága a Comfort Easy vezérlés segítségével beállítható és eltárolható.

A nagytömegű folyékony szervestrágya kijuttató gépek táblán belüli működése során káros talajtömörítő hatás alakul ki. Ennek megelőzése érdekében a Fliegl cég kifejlesztette a traktoros gépcsoport eltolt (crab) kormányzási rendszerét, amelynek során a vontató és a kijuttatógép járószerkezete eltérő nyomon jár. A megoldás további előnye, hogy a nagyobb férőhely megengedi nagyobb méretű gumiabroncsok alkalmazását (900/60R32).

Fliegl eltolt (crab) kormányzás

Az Evers cég 6 és 9 m munkaszélességű folyékony szervestrágya kijuttató berendezése gabona tarlón és gyepen egyaránt használható. A gép elején egy nagyátmérőjű tárcsasor nyitja meg a talajt a trágya csoroszlya előtt. Ezt követi egy tárcsás borona –hengerborona egység, amely betakarja a barázdákat és lezárja a felszínt. Gyep területeken ez utóbbi egységet kiemelik, csupán a trágya kijuttató tárcsasor dolgozik. Ezzel a megoldással időt takaríthatunk meg, ha tarlóról gyepre vagy fordítva váltunk, mert nem kell szétszedni és újra összerakni a gépet.

Evers hígtrágya kijuttató berendezés

A nagyszélességű folyékony szervestrágya kijuttató berendezéseknél problémát jelent az, hogy az elosztóknak túl sok “csúszópapucsot” kell kiszolgálni. A szállító csövek hossza az elosztó fej és az egyes “csúszópapucsok” között eltérő, ennek következtében a táblavégi induláskor V alakú egyenetlenségek jönnek létre. Ezek elkerülése érdekében a BOMECH BV cég a 18-24 méter szélességű gépeihez a szokásos két elosztófej helyett négy darab forgó késes rendszerű (Alrena precision macerator) elosztófej alkalmazását javasolja.

Forgó késes rendszerű elosztófej (Alrena precision macerator)

Négy elosztófej a Bomech gépen

A folyékony szevestrágya kijuttató gépek területén jól ismert Vogelsang cég továbbfejlesztett ExaCut ECQ precíziós elosztófeje a QuickService koncepció alkalmazásával könnyebben kezelhető, a kopó részek cseréje gyorsabban végrehajtható. Az optimalizált ExaCut rotor technológia által csökken a fordulatszám és a belső nyomás, aminek eredményeként 50%-kal csökken az energiafelhasználás ugyanakkor 50%-kal nő az élettartam. A fejlesztés további előnye a hatékonyabb aprítás és a keresztirányú eloszlás kisebb variációs tényezője.

ExaCut ECQ precíziós elosztófej

Vogelsang folyékony szervestrágya kijuttatóberendezés

A VREDO cég automatikus dokkoló rendszerét mutatta be a kiállításon. A dokkoló karon elhelyezett kamera és villogó lámpa, valamint a tartálykocsin lévő szenzorok segítségével meghatározható a helyzet és a távolság, s mindez a fülkében lévő monitoron megjeleníthető. A tartálykocsi megfelelő pozícióba kerül, akkor egy gombnyomással befejezhető a dokkolás. Az automata rendszerrel a dokkolás ideje csökkenthető, a kezelő tehermentesíthető és a művelet biztonságosabbá válik.

VREDO cég automatikus dokkoló rendszere

Forrás: Dr Norbert Uppenkamp, NRW Chamber of Agriculture és gyártói press releases

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A teljes IFA-sztori: keletnémet gyártmány a mezőgazdaság számára

2024. május 2. 16:10

Az általunk is jól ismert kockafülkés W50-es fejlesztése részben az 1952-1959 között gyártott H6B autóbusz alapján indult.

Különleges „retró” kiadású traktorral ünnepel a New Holland

2024. április 30. 11:10

A basildoni gyár 60. születésnapja alkalmából a New Holland bemutatott egy ünnepi kiadású T7.300-as traktort.

Zseniális logisztikai megoldás egy traktorgyártótól – Volt egyszer egy FAHRContainer

2024. április 26. 08:10

A különböző célú, mezőgazdasági cserekonténerek és a hozzá tartozó, hidraulikus működtetésű, ollós emelőszerkezettel készült tandempótkocsi ötlete jövőbe mutató volt 1968-ban.

Ultrahatékony rendképző, kiemelkedő takarmányhigiénia biztosításával: ELHO

2024. április 25. 18:40

A V-TWIN 950 Super az ELHO legújabb fejlesztésű kosaras rendképzője, amely rendkívüli minőségben és tisztaságban kezeli a takarmányt.

Továbbra is élen a Fliegl a pótkocsi-piacon

2020. március 6. 16:05

Csak a februárt nézve a Metal-Fach összesen 18 darabos forgalomba helyezése 17 százalékos piaci részesedésnek felel meg és piacvezető helyet biztosít.

Növelte előnyét a Fliegl a mezőgazdasági pótkocsik piacán

2020. április 7. 08:02

Február végén az összesített listán még csak 8 darab volt a Fliegl előnye, ezt azonban március végére 23 darabra növelte a márka.

Szállítani mindig kell – aktualitások a mezőgazdasági logisztikában

2022. április 21. 04:36

Munkatársunk Ackermann Tamással, a FLIEGL ABDA Gépgyártó Kft. cégvezetőjével készített interjút az agrárlogisztika aktualitásairól.

Mezőgazdasági pótkocsipiac: a május hozta eddig a legtöbb eladást

2019. június 12. 07:36

A májusi listán a Fliegl több mint kétszer annyi pótkocsit adott el, mint a második Pronar. Előbbi 45, utóbbi 22 darabbal zárta az elmúlt hónapot.