Mérgező növény a mikulásvirág?

Agrofórum Online

Ajándékba kaptam egy szép mikulásvirágot. Azt szeretném megtudni, hogy mérgező növény-e a mikulásvirág?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) az adventi időszak egy klasszikus növénye, mely a kutyatejfélék családjához (Euphorbiaceae) tartozik. Nemzetségének minden fajához hasonlóan fehéres tejszerű nedvet tartalmaz, amely a növények sérülésekor távozik részeiből. Ezt a tejszerű nedvet a kutyatejfélék családjába tartozó növények a sebeik lezárására és az elfogyasztásuktól való megvédésére használják eredeti élőhelyükön. Ez a növényi nedv tartalmaz olyan anyagokat, melyek mérgező hatásúak. A mikulásvirág vadon élő alakjában ezek a mérgező anyagok magasabb koncentrációban vannak jelen, mint a kereskedelemben kapható hibridekben, amik ezáltal csak kisebb mértékben, mérsékelten számítanak mérgező növényeknek.

Ennek ellenére azért nem árt óvatosnak lenni e dísznövényfajjal, hiszen az arra érzékenyeknél a tejszerű nedv érintkezés által akár a bőrt és a nyálkahártyát is irritálhatja. Bőrrel érintkezve bőrpírt, duzzanatot, viszketést és allergiás reakciókat is kiválthat. A növények gondozásakor, akár legyen az átültetés, akár metszés, elővigyázatosságból érdemes kesztyűt viselni. Amennyiben mégis kialakulna valamiféle bőrirritáció az érintett területeket azonnal le kell öblíteni tiszta vízzel. A növény egyes részeinek elfogyasztása esetében hasi fájdalom, hányinger, hányás vagy hasmenés formájában tapasztalhatók tünetek. Mérgezés vagy annak gyanúja esetén, legyen szó akár a mikulásvirágról vagy más növényfajról, lehetőség szerint mihamarabb forduljunk orvoshoz a panaszokkal!

Hasonló módon alakulhatnak ki tünetek a háziállatoknál is, amennyiben e növényből fogyasztottak. A macskák, hörcsögök és nyulak esetében nagyobb mértékű mérgezés is kialakulhat, hiszen testük jóval kisebb méretű, így ezen állatok tartásánál fokozottan kell ügyelni a mikulásvirág tulajdonosainak. Az állatok esetében is érdemes mihamarabb állatorvos felkeresése a mérgezés gyanújának fennállásakor. A legjobb, amit tehetünk, ha kisgyermek vagy állat él otthonunkban – annak ellenére, hogy csak enyhén mérgező növényfajról van szó -, hogy olyan helyre tesszük növényünket, ahol nem kerülhet senki kezébe, illetve szájába.

Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból?

2023. február 28. 04:38

Kérem szépen segítségüket! Érdemes palántát nevelni az egynyári dísznövények magjaiból is?

Ezt a földet választottam II. rész

2019. szeptember 18. 04:36

A cikk rövid áttekintést kíván nyújtani arról, hogy milyen termesztőközegek – azon belül is földtípusok - állnak ma már rendelkezésünkre, melyiket válasszuk a növény tulajdonságai (pl.: örökzöld növényföld), termesztési helye (szobanövény-föld, balkonnövény-föld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében.

Miféle apró rovar károsítja a citrusféléket? Talán egy új kártevő?

2023. szeptember 15. 04:40

A citrus fiatal hajtásain a levelek bepöndörödnek, apró, fehér rovarok repkednek körülötte. Egyes leveleken gyöngyház színű elszíneződés látható, benne kacskaringós, járatszerű képződménnyel. Milyen kártevő lehet ez, és hogyan védekezhetek ellene?

Egy különleges szépség: a léggömbvirág

2023. április 5. 15:41

A léggömbvirág (Platycodon grandiflorus) egy Kelet-Ázsiában őshonos lágyszárú évelő növény, amelynek jellegzetes bimbói úgy néznek ki, mint a szétpukkanni készülő lufik - vagy mini hőlégballonok –, innen ered a köznapi elnevezése is.