Mikor kezdjem el, és milyen sorrendben végezzem a zöldségek magvetését?

Agrofórum Online

Mikor kezdjem el kertem számára a zöldségek magvetését palántaneveléshez, milyen sorrendben? Ebben tudnának segíteni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A ház körüli zöldségfélék palántáinak nevelési sorrendjét elsősorban a növények hőmérsékleti igénye határozza meg. De mellette az is számít, hogy milyen helyen tudja nevelni a magból kikelt csíranövényeket, később pedig a palántákat. Palántanevelésnél is figyelembe kell venni a nevelt növény hőmérsékleti igényét: a hidegtűrőkkel együtt nem lehet nevelni a melegigényesek palántáit, a hűvöset igénylők melegben felnyurgulnak, erőtlenekké válnak, míg a melegigényesek a hűvös helyen nem növekednek, visszamaradnak, gyakran megfertőzi ezeket a palántadőlés betegsége. Befolyásolja a magvetés idejét a felhasználás, azaz a kiültetés helye és ideje, fólia alatt vagy szabadban fogja majd nevelni azokat.

Ha gyorsan, lendületesen növekedő, egészséges palántákat szeretnénk, biztosítani kell a magvetés és palántanövények hőmérsékleti, víz- és fényigényét, azok összhangját. A megfelelő hőmérsékletet fűtéssel, a talaj nedvességét öntözéssel, a hiányzó fényt pótvilágítással lehet biztosítani. Fontos a növények egészségének érdekében a kórokozóktól mentes és a szükséges tápanyagokat is tartalmazó talaj.

Csírázó zöldborsók

A palántanevelést február közepén szokták lakásban, ház körül elkezdeni a chili paprikákkal és gumós zellerrel. Néhány zellertövet érdemesebb palántaként megvásárolni kertészetekben. Február utolsó harmadában következik a hagyományos étkezési paprikák és a padlizsán vetése, hosszú ideig kell majd nevelni őket, mivel kiültetésük szabadba csak a májusi fagyok után biztonságos. A káposztafélék magvetését is ekkor kell indítani. Március elejétől a paradicsommagokat is lehet kezdeni vetni. Mivel sokféle növekedési típusú paradicsom van termesztésben, a hosszú tenyészidejű fajtákkal érdemes kezdeni. A gyorsan virágokat képező fajtákra 1-2 héttel később kerülhet sor. A fólia alatti paradicsomtermesztésnél szintén korán, már februárban kell magjaikat elvetni palántaneveléshez. Uborka, dinnyefélék magjait április elején szokták elvetni a palántaneveléshez.

Csírázik az uborka

A szabadföldi magvetés is február közepe után indul, a talaj hőmérséklete a magvetés mélységében érje el legalább a 10 °C-t. A talaj előkészítés után legyen morzsalékos. A vetési sort a salátafélék után a spenót, a retkek, a duggatással szaporított hagymafélék, a zöldborsó, gyökérzöldségek (petrezselyem, sárgarépa, cékla), sóska, káposztafélék követik március végéig. A tavaszi hűvös időjárás miatt gyakran későbbre csúszik a vetés ideje, de ez soha nem jelent gondot, későbbi vetés esetén a növények gyorsan behozzák a lemaradásukat. Április elején történik a burgonyagumók földbe helyezése, majd április végétől, amikor a talaj kellően felmelegedik a tökfélék, a kukorica és babok vetése következhet.

Paradicsompalánták

A válaszomban felsorolt zöldségfélék csírázása a következő hőmérsékleti tartományokban történik:

Borsó, gyökérzöldségek, sóska, spenót, retek8-25 °C
Káposztafélék8-20 °C
Fokhagyma, hagymák, zeller   15-25 °C
Kukorica, tökfélék, bab15-35 °C
Dinnyék, uborka, paprika, padlizsán18-35 °C

Az első szám a minimum hőmérsékletet mutatja, azon az értéken a csírázás vontatott, ilyen körülmények között sok mag nem csírázik ki, elpusztul a földben. Dinamikus, gyors kelés a középértékeknél vagy afölött várható. Ezért nem érdemes a vetést elsietni.

Mibe vessük el a magokat? - Tapasztalatok a tojástartótól a cserépig

2023. január 29. 05:37

Zero waste ötleteket keresünk és mégis eredményes magvetést szeretnénk? Akkor menjünk biztosra, és végre felejtsük már el a tojástartót.

A termőközeg és a tápoldat károsan magas sótartalmának tünetei a zöldségnövényeken

2022. december 13. 10:42

Bár az elmúlt évek egekbe szökő műtrágyaárai mindenkit a korábbinál nagyobb takarékosságra kényszerített, mégis előfordul, hogy a túltrágyázásból, a rossz öntözővíz minőségből és a vízhiányból adódóan sókártünetek jelentkeznek a növényeken.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (I.)

2019. október 21. 04:36

Az elvetett mag csírázáshoz, majd a kikelt növény jó fejlődéséhez, egyidejűleg több környezeti tényező optimális jelenléte szükséges. Ami még bonyolultabbá teszi a termesztést, hogy a palánta fejlődése során a környezeti igénye jelentősen változik.

Egynyári és kétnyári növények: miben térnek el?

2022. június 5. 05:36

Az egynyári és a kétnyári növények fogalma nem mindenkinek egyértelmű, ezért pár gyakorlati magyarázat is érkezik hozzá ebben az írásomban, közérthetőbb formában.