17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Házikert

Kerttervezés: hol legyen a medence a kertben?

Agrofórum Online

Egy medencét nem egy napra építünk fel és célszerű már előre kitalálni, hogy hova fogjuk építeni vagy felállítani. Nézzük az ismérveket, mit kell tudni medenceépítés előtt!

Amikor medencét tervezünk egy kertbe, akkor már a kerttervezés elején meg szoktam kérdezni, hogy van-e elgondolás arra, hogy hova kerüljön? Mivel egy épített medence sosem rövidtávra készül, így már a legelső elrendezési rajzokon is szerepel, legalább a tervezett helye. Akár épített medencében gondolkodunk, akár minden évben felfújós, majd télre elrakós verziót akarunk, a helye mindenképp olyan legyen, hogy ne kelljen évről évre átpakolászni. Miért? Erről is hamarosan lerántom a leplet.

A hely kiválasztása

A medence esetében, főleg az építettnél az egyik szempont az lesz, hogy a közvetlen környezetében ne legyen olyan fa telepítve, melynek intenzív a gyökérnövekedése, mert ez a későbbiekben gondot okozhat. Bár vannak gyökérvédő és burkolatvédő megoldások, azért az a biztos, ha már ültetésnél hagyunk elegendő távolságot a medence falazata és a növényzet között. Éppen ezért szokás épített medencék környezetébe inkább a kisebb termetű, maximum cserjeformákat választani, vagy vízpartimitátor fűféléket és egyéb évelőket.

A hely kiválasztásánál az is fontos, hogy ha például kisgyerek van a háznál, aki gyakori látogatója a medencének, akkor a szülők lehetőség szerint mindenhonnan rálássanak a vízre. Ennek biztonsági okai vannak, mert bár egy szülőnek „nagyságrendekkel több szeme van – még a hátán is -” egy átlagos emberhez képest, de nem lehetünk sosem elég óvatosak.

Épített medencék környezetébe inkább a kisebb termetű, maximum cserjeforma fás szárúakat válasszuk! (fotó: Pexels)

Az időszakosan felállított medence kérdésköre

Elméletben azt mondhatnánk, hogy teljesen mindegy, hogy hol van ez a medence, mert úgyis lebontásra kerül a kerti szezon végén és a helye “felszabadul”. De ha belegondolunk, akkor egy ilyen medencénél is fontos, hogy tiszta lábbal ki-be tudjunk szállni, hogy ne legyen útban a kerti életünk során sem. A másik ok, hogy fix helyet érdemes neki találni, hogy már egy szezon alatt is egy ponyvás medence alatt kipusztul a gyep. A tarack miatt érdemes is alá burkolatot tenni, ami lehet agroszövettől (ez csúszhat vizesen) kezdve geotextilen át műfű is vagy betonozott, térkövezett burkolat is.

Egy kerti medence környezete

Sok esetben nem az a fontos, hogy SPA-hangulatot teremtsünk a medence körül, főleg egy gyerekekkel teli nyári időszakban, hanem a medence környezetének biztonságosnak kell lennie. A térköves burkolatok között minden esetben például célszerű megérdeklődni, hogy vizesen mennyire csúszik! A nagyon csinos kültéri padlólapok és greslapok például vizesen nagyon csúszósak lehetnek, ami balesetveszélyes.

Egy gumiburkolat, ami szintén gyakori megoldás, viszont nagyon felforrósodhat a tűző napon, ami bár a talpunknak nem jó, mégis egy kevésbé csúszós megoldás lesz.

A virágágyásoktól kezdve a térelemekig a másik fontos szempont, hogy a medence vize relatív tiszta tudjon maradni. A mezítláb szaladgálásokkal sok szennyeződés kerülhet a vízbe, ha nem alakítunk ki lábáztató kis helyet a medence létrája mellett például. De ha közvetlen közelében díszkerti virágágyás van, akkor nemcsak a talajtól szennyeződhet a víz a nagy medencézés ki-be mászkálásakor, de a növényeknek sem tesz jót a klóros víz, ami a nagy játékban kiloccsan a medencéből.

Fiatal vörös juhar gondozása tavasszal: öntözés és mulcs

2025. április 10. 11:10

A frissen ültetett példányoknak rendszeres vízellátásra van szükségük, de nem mindegy, mikor, mennyit és hogyan öntözünk.

Vérsóska: dísznövény vagy ehető finomság?

2025. április 10. 05:40

A vérsóska egy különleges, díszes és ehető évelő növény, a nevét feltűnő, vörös erezetű leveleiről kapta, amelyek nemcsak esztétikai, hanem gasztronómiai szempontból is értékesek.

Így hozza ki a legtöbbet a tavaszi százszorszépből!

2025. április 9. 13:10

A százszorszép világszerte ismert, kedvelt évelő növény, amely egyszerű szépségével és strapabíró természetével gyorsan a kertbarátok szívébe lopja magát.

Schisandra: az igazi csodaerő kis bogyókban

2025. április 9. 05:40

A schisandra gyümölcse a biológiailag aktív összetevők széles skáláját tartalmazza: savakat, C- és E-vitamint, fitoszterolokat, fitoösztrogéneket, antioxidánsokat, illóolajokat is kimutattak belőle.

Mekkora veteményes kell egy négytagú családnak?

2023. április 12. 05:36

Bár ma már a termesztés sem kimondottan olcsó, de azért mégis megfizethetőbb, mint a zöldségfélék megvásárlása a piacon vagy az élelmiszerüzletben. De vajon mekkora veteményes lehet szükséges egy család számára?

Mit ültessünk most, hogy egész nyáron virágtenger legyen a kertben?

2022. október 27. 05:36

Itt van az ősz, és most jó okunk van arra, hogy elkezdjük a jövő évet tervezni! Ha eddig nem tettük meg, akkor most vegyünk elő egy kockás füzetet és jegyzeteljük le az idei év tapasztalatait, hiszen ennek mentén jövőre javíthatunk a kerten.

Ezért algásodik be a medence vize

2023. szeptember 2. 06:40

Fél nap alatt is képes a kristálytiszta víz bealgásodni, bármennyire is lehetetlennek tűnik a dolog. Hogyan oldjuk meg a problémát?

Gilisztaűző varádics: most kell megszedni növényi főzethez

2022. augusztus 28. 09:37

Mivel hatóanyagai figyelemre méltók, így növényi levekhez a kertben használható a gilisztaűző varádics.