Házikert

Tippek és trükkök esővízgyűjtéshez

Agrofórum Online

Ha eddig elodáztuk az esővízgyűjtést, akkor most már biztosan itt az ideje, hogy elkezdjük okosan gyűjteni, majd felhasználni a kertben.

Sok év problémája oldódhat meg azzal, ha észszerűen gyűjtjük az esővizet. Itt nemcsak a klasszikus „összegyűjtöm hordóban az eresz alatt” megoldásokra gondolok, hanem arra is, amikor okosan, akár a kerten belül a talajban gyűjtöm össze és ott raktározom.

A klasszikus megoldás: hordó az eresz alatt

Az ingatlanok körül folyamatos feladat az, hogy a lezúduló csapadékot hogyan és miként gyűjtsük össze. Minél nagyobb a tetőfelület, annál nagyobb munka ezt jól megoldani, hogy aztán majd hatékonyan felhasználhassuk.

Az ipartelepeken még a mai napig az a bevett szokás, hogy az esővizet a csatornába engedik. De mi a helyzet az időnkénti nagy mennyiséggel? Sok esetben a csatornarendszer sem képes elvezetni a sok vizet, és itt a klasszikus hordót teszünk az eresz alá módszer sem működik.

A hordós módszer sem rossz az esővíz gyűjtésére, de akad jobb megoldás is!

Ilyenkor kell modernebb szemléletű megoldásokban gondolkodni, hiszen a technológiák is fejlődtek az évek alatt. Egyre többet hallunk az esőkertről is, mely egyfajta talajban elraktározott és lassan elhasználható esővízgyűjtési rendszer.

Esőkertek az esővíz oldaláról

Míg Amerikában egyre nagyobb divatja van az esőkerteknek, addig hazánkban igencsak gyerekcipőben jár még. Az esőkertek egyfajta jól strukturált vízgyűjtő talajrétegek, melyek növényágyásként funkcionálnak és a talajrétegezésnek köszönhetően képesek nagyobb vízmennyiséget magukban eltárolni. Majd a vizet fokozatosan használják csak fel, így egy öntözésmentes ágyás lesz a látszólagos végeredmény, de ez az esővíz okosabb felhasználása – és nem az elpazarlása – lesz a gyakorlatban.

Földbe süllyesztett tartályok

A modern megoldások közé tartozik a nagy vízgyűjtő tartályok földbe süllyesztése. Ez a szemnek láthatatlan, a talajba süllyesztés miatt a víz algásodása is elkerülhető és a tartályból később ugyanúgy felhasználható az esővíz, akárcsak a klasszikus hordóban gyűjtött megoldásnál. Itt az is előny, hogy míg a hordóban, ha nincs fedve, a nyári időszakban felszaporodnak az alga mellett a szúnyoglárvák is. A talajba süllyesztett esetben ez szintén nem fordul elő.

A vizet itt búvárszivattyúval könnyen kinyerhetjük és használhatjuk a kertben öntözésre.

Kiemelt kép: Pexels

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Hogyan menthetem meg a sárguló levelű hibiszkuszt?

2023. december 2. 04:37

Szobai hibiszkuszom levelei tömegesen elsárgultak, és azóta lehullottak a csatolt kép szerint. Hogyan menthetem meg, mit tehetek?

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.

Így öntözzünk ősszel, ha kevés a csapadék és hideg az este

2023. október 7. 14:40

Ősszel már kicsit másképp kell öntözni, mint korábban tettük, mert megváltoztak a körülmények, és ehhez igazodni kell öntözés terén is.

A páratartalom és szabályozása

2019. augusztus 5. 04:36

Míg a késő őszi, téli és kora tavaszi hónapokban, tehát a hajtatásban a magas, a nyári hónapokban, elsősorban szabadföldön az alacsony páratartalom jelent a zöldségtermesztésben gondot.