Házikert

Készítsünk magcsávázó szereket házilag

Agrofórum Online

Aki a bio növényvédelemben gondolkodik a kiskertjében, az már a magszedéskor gondoskodik arról, hogy a magokat egészségesen, épen ki tudja gyűjteni és e tudja tárolni, hogy a következő évben elvethesse. Ehhez pár házi praktikát mutatok, ami nálunk már bevált!

Illóolajokkal csávázhatunk

Az elmúlt jó pár évben egyre többen nyitnak az illóolajok kertészeti alkalmazása felé. Nemhiába kísérletezünk már mi is lassan 15 éve az illóolajok alternatív használatával, mert igen nagy potenciál van benne. 

Az egyik jól bevált csávázásra is használható illóolaj a teafa olaj. Évek óta használjuk és mivel a teafa olajnak gomba- és vírusölő hatása is van a kutatások alapján, így mindenképpen érdemes kísérletezni még vele. Másik nagy előnye, hogy jellegzetes szaga miatt a hangyák szaglását is bezavarja, ami a csírázás után lesz még hasznos tényező.

A másik kedvenc a fahéjolaj, mely inkább a gombák eltávolítására lehet alkalmas.

Mindkét esetben a vetni kívánt magokat tegyük egy kis tálkába és cseppentsünk rá az olajból a mag mennyiségétől függően 1-2 cseppet. Ujjunkkal vagy egy kis kanálkával kevergessük át a tálkában a magokat, hogy minél jobban összekenjük a felületét illóolajjal és már vethetők is a magok.

Növényi levek

Készíthetünk teakivonatot is fekete teából! 75 g fekete teát áztassunk be 10 liter vízbe. Úgy is készíthetjük, hogy 100 g fekete teát áztatunk be 1 liter forró vízbe és hagyjuk kihűlni. Míg a 10 literes verziót növényekre használjuk, addig a töményebb változatot csávázásra hígítás nélkül. Főleg a csírabetegségek ellen jó, baktériumos fertőzésekre és egyes kártevők ellen.

Humuszos ázalékkal csávázás

Ez egy határeset, de sokan esküsznek rá, mint működő megoldás. A jó minőségű humuszos, komposztot jól beáztatjuk és lecsurgatjuk. A kapott lébe áztatjuk meg a magokat vagy az első vetés utáni öntözést ezzel végezzük. Az ok nagyon egyszerű: sok olyan hasznos mikroorganizmust tartalmazó készítmény van, melyekben a sok hasznos mikroorganizmus nemes egyszerűséggel kiszorítja a károsakat. Ezt egyesek vitatják, mások istenítik, de az biztos, hogy egyre több nanotechnológiás készítmény létezik már, melyben a hasznos biológiai létformák vannak túlsúlyba.

Ha magunk készítjük ezt a komposztos „teát”, akkor ott lehet a hiba, ha az előtte évben lévő áttelelt képletekkel együtt áztatjuk be és csurgatjuk le a levet róla. Sokan ennél az oknál fogva nem javasolják, viszont mi, akik a komposztunkat készítjük tudjuk, hogy tettünk-e bele problémás növényi részeket előző évben vagy sem és ennek megfelelően készítsük el az ázaléklevet.

Ha nem akarunk ezzel babrálni, akkor erre kész készítményeket is lehet kapni, telis-tele hasznos gombákkal, mikroorganizmusok sokaságával.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Téli kertkompozíciók: mitől lesz a hideg évszakban is szép a kert?

2025. január 12. 05:40

A kertet minden évszakban széppé lehet varázsolni, és mindezt természetesen növényekkel.

A csávázási szezon elé

2018. augusztus 1. 11:11

Csávázáskor a növényvédő szer mennyisége a legtöbb esetben jelentős mértékben csökkenthető a hagyományos szabadföldi technológiákhoz viszonyítva, ami a felhasználó mérsékeltebb expozícióját, valamint mérsékeltebb környezeti terhelést eredményez. A kórokozók, talajlakó és fiatalkori kártevők elleni csávázás hatékonyságáról, továbbá a csávázószerek engedélyezéséről, a speciális címkézési előírásokról szóló tudnivalókat gyűjtik csokorba a cikk szerzői.

Többrétű védelem a gabonában

2018. szeptember 13. 07:31

Köztudott, hogy a csávázás a növényvédelmi eljárások közül a legcélzottabb, ugyanakkor a környezetet legkevésbé terhelő, illetve veszélyeztető.

megaN: nitrogénkötő baktérium csávázószer

2021. december 8. 14:10

Előző havi cikkünkben bemutattuk nitrogénkötő baktérium készítményeink használatának lehetőségét a dráguló műtrágyák részleges helyettesítésére. A Biovéd által kidolgozott biológiai nitrogén utánpótlási rendszer három készítményből áll, amiket a termesztési ciklus különböző fázisaiban lehet használni, és amelyekből az első – a felhasználás időrendjében – a csávázás.

Veszélyes kártevők: Repcedarázs

2019. szeptember 20. 04:36

A repcedarázs elleni sikeres védekezés kulcsa a kártevő helyes, több szempontot mérlegelő előrejelzése, a gyakori táblabejárás és az időben elvégzett kezelés.