Fog valaha teremni a magról nevelt mandarinfa?

Agrofórum Online

Hogyan ápoljam a magról vetett mandarint? Fog valaha teremni is?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mandarin (Citrus reticulata) a citrusfélék (Citrus) nemzetségébe tartozó növényfaj, mely eredetileg India és Kína határvidékéről származik. A mandarin a 19. század óta ismert Európában is, jelenleg főként Spanyolországban és Olaszországban foglalkoznak termesztésével. A mandarin gyümölcsében található magokból akár otthoni körülmények között is könnyen nevelhetők növények. Nemcsak a felnőttek számára, hanem a gyerekeknek is jó élmény lehet magjainak elvetése, hiszen földdel töltött cserépbe való elvetésük, majd rendszeres öntözésük után nem sokkal meg is jelennek az apró kis növények. A magok közül azonban csak azokat érdemes elvetni, melyek teljesen érett gyümölcsökből származnak. Csírázásukhoz általában mérsékelt melegre, 22 fokos hőmérsékletre van szükségük.

Amennyiben egy edénybe több magot is tettünk, kelés után ajánlatos ezeket egyesével átültetni, hogy mindegyik növényke megfelelő fényhez jusson. Az így szaporított növények virágokat csak több év elteltével, kb. 10 év múlva hoznak, a termések megjelenése azonban ennek ellenére is meglehetősen ritka, hiszen általában a magról vetett növények terméketlenek, vagy oltás hiányában a citrusfélékre jellemzően elvadulnak.

A magról nevelt mandarinfa, még ha termést nem is fejleszt, megfelelő gondozás mellett otthonunk mutatós levéldísznövénye lehet. Fontos, hogy számára napos és meleg helyet biztosítsunk a vegetációs időszakban, legyen a növény akár a lakásban, akár a kertben tartva. Túl sötét helyen nevelve általában levelei hullásnak indulnak, valamint hajtásai is megnyúlnak és kivilágosodnak. Nagyon fontos azt is szem előtt tartanunk, hogy a túlöntözést nem tolerálják a mandarinfa egyedei, ezért csak akkor szükséges megöntözni, amikor talajának már mélyebb rétege is kiszáradt. Májustól augusztus végéig kifejezetten citrusféléknek kialakított tápoldatot is juttathatunk ki számukra, legalább kétheti gyakorisággal.

A téli hónapokban, mivel a növény pihenőidejét tölti, elegendő számára az 5-10 fok közötti hőmérséklet. Minél alacsonyabb hőmérsékleten tartjuk, annál kevesebb vízre van szüksége, melyre mindenképp ügyelnünk szükséges. A kártevők közül a pajzstetvek és a takácsatkák okozhatnak gondot szívogatásukkal, melyek egyedszámát vizes ruhával vagy szivaccsal való letörléssel gyéríthetjük.

Huminsavas technológiával a tavaszi fagyok ellen

2020. március 24. 11:16

A 0 ℃ alatti hőmérsékleti értékek kialakulása a mérsékelt éghajlati övben rendszeres és gyakori időjárási jelenség, a problémát az időbeli eloszlása és lefolyása jelenti. Kertészeti szempontból a virágzáskori fagykárok jelentik az egyik legnagyobb termesztési kockázatott. A fagy közvetlen káros hatása mellett sajnos hosszútávon is jelentős gondokat okozhat gyümölcsösünkben.

Még mindig az alma áremelkedése a legnagyobb

2020. december 10. 07:38

Az elmúlt 12 hónapban összességében az élelmiszerek ára 6,2 százalékkal nőtt, októberhez képest 0,1 százalékos a plusz a KSH adatai szerint.

Most még megmetszhetem a ribiszkét?

2023. március 24. 04:36

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy most még megmetszhető-e a ribiszke?

A magyarok eszik az unióban a legkevesebb zöldséget

2019. április 2. 08:04

Kevesebb mint egyharmada a lakosságnak evett legalább egyszer naponta zöldséget (30 százalék), ezzel a lista utolsó helyén állunk.