Hogyan termeszthető a metélőhagyma?

Agrofórum Online

Hogyan termeszthetek metélőhagymát? Milyen igényei vannak? Mikor vethetők magjai? Télen is szedhető?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A metélőhagyma zöld színű, pár mm-es vastagságú cső alakú levelei, aprítva nyersen is fogyaszthatók, de ételek ízesítésére egyaránt felhasználhatók. A metélőhagyma hőmérsékleti optimuma 16 fok, de hazánk környezeti körülményei között teljesen télálló évelő növény, melyet erős sarjképződés és bokrosodás jellemez. Magszárat a magvetést követő második évben fejleszt, mely utáni években már rendszeresen virágzik. Fényigénye mérsékelt, így félárnyékban, vagyis akár fák alatti részeken is képes megélni, viszont itt lassabb szaporodására kell számítanunk.

A kellő gondossággal előkészített, aprómorzsás talajba való vetését már márciusban elvégezhetjük. Ezután rendszeres öntözése mellett a magok kelése mintegy 3-4 hét után következik be. Kelés után, a növények megerősödésének elősegítése érdekében tápoldatot is juttathatunk ki számukra, amennyiben tartós műtrágyával vagy szerves trágyával az adott területünk nem lett előzetesen ellátva. A vetés évében a rendszeres öntözés és tápoldatozás mellett az állomány gyommentesen tartása is kiemelt jelentőségű. Túl sűrű állomány esetében érdemes a növényeket egymástól távolabb ültetni, mellyel fejlődésük szintén elősegíthető. Az első évben fontos, hogy zöldjét még ne szedjük le róla, csak a következő évtől kezdődően, hiszen ez a növények gyengülését okozná.

metélőhagyma
Túl sűrű állomány esetében érdemes a növényeket egymástól távolabb ültetni (fotó: Pixabay)

A második évben akár már három alkalommal is levághatók levelei, de érdemes megvárni azok legalább 15 cm-es hosszúságát. A leveleket minél mélyebben nyírjuk le, annál erősebb kihajtására számíthatunk. A metélőhagyma az ősz folyamán akár tőosztással is szaporítható, amennyiben rendelkezünk egy-egy kellően megerősödött állománnyal.

Saját metélőhagymánkat a tél folyamán is fogyaszthatjuk, amennyiben szobai körülmények között neveljük, vagyis hajtatjuk tovább. Ez azt jelenti, hogy ősszel, annyi növényt, amennyit szeretnénk, kiásunk, majd pedig friss talajjal töltött edénybe ültetjük. A beültetett növények leveleit vágjuk le és hajtatásig hűvös, világos helyen tároljuk. A kívánt szüret előtt kb. három héttel a növényeket helyezzük melegebb, 20 fokos és napos körülmények közé, mely hatására leveleik megkezdik növekedésüket.  

Mi a haszna a vetésforgónak a kiskertekben?

2020. március 27. 04:37

N. Béláné kérdése: Mi haszna van a vetésforgónak? Kiskerti alkalmazása is ajánlott?

Mit vethetünk még július végén is?

2024. július 27. 05:40

Nyáron már szabadul fel egy kis hely a kertben, így nézzük sorra, mit is vethetünk még júliusban, akár a hónap végén is!

Megkezdődött az őszi káposztarepce vetése - gyülekeznek a kártevők

2019. szeptember 2. 10:26

A repce vetésével párhuzamosan az eddig gondozatlan árvakeléseken, illetve a most virágzó, zöldítési céllal elvetett mustár, olajretek állományokon tömegesen gyülekeznek és táplálkoznak a repce rágókártevői.

Közeledik a tavaszi szántóföldi munkák vége

2023. május 21. 11:36

Jó ütemben folynak a tavaszi szántóföldi munkálatok hazánkban, rövidesen végeznek a gazdák a vetéssel.