18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár

Megmenthetők a túlzottan visszametszett rózsatövek?

Agrofórum Online

A kerítésemhez közeli idős, nagyméretű rózsatöveimet a kertemben barbár módon tövig visszavágta a szomszéd. Megbeszéltük a visszametszést, de nem ilyen módon. Mire számíthatok, ki fognak még hajtani? Megmenthetők a növények?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A rózsatövek jövője attól függ, hogy a visszacsonkolás milyen mélységig történt. Minden bizonnyal oltott, nemes rózsákról van szó, és nagy, magas vesszői, ágai voltak. A bokorrózsáknál a nemest a tő tövénél szemzik, közel a talajszinthez. Így érik el azt, hogy alacsonyan ágazik el a nemes rózsa, és fejlődik ki a bokorforma.

Egy idős, jól begyökeresedett fás növénynél, ha a fás részét visszavágják, a metszés alatti hajtó rügyek gyorsan kipattannak, hasonlóan tesznek az alvó, és a rejtett rügyek is. Rózsánál korán megindul a nedvkeringés, korán hajtanak a tövek. Rövid leírása alapján nem világos, hogy a visszavágás csupán a nemes tövi fás részére, vagy az alanyra is kiterjedt. Amennyiben a nemest „sikerült” a jótevőnek eltávolítania, akkor a már megszokott virágok idén nem fognak kifejlődni. Az alany, a vadrózsa viszont kihajtás után már idén virágozhat, annak virágai aprók, egyszerűek lesznek, közel sem olyan nagyok, mint a nemes rózsáé, és nem fognak azokra hasonlítani.

Rózsa visszametszése

A legsürgősebb feladata, hogy a vágási felületeket réz hatóanyagú permetlével kezelje le (permetezhető és ecsetelhető is) a sebzések felületének fertőtlenítése céljából. Ha 2 cm-nél nagyobbak a metszési felületek, akkor fasebkezelővel fedje is be azokat. Egyelőre annyit tegyen, hogy figyelje az új hajtásokat. A nemes és a vad alany leveleinek mérete, alakja sem azonos, a hajtások növekedésével a különbségük határozottan nyilvánvalóvá válik. A nemes levelei nagyobbak, vastagabbak, hajtásai erőteljesebben nőnek, és a tőke felső felében helyezkednek el. Ezeket, ha talál ilyeneket, hagyja meg, tövenként 3-5-nél nem többet. Az alany vad hajtásait viszont minél fiatalabb korában törje ki, hogy kis sebzést okozzon csupán. Remélhetőleg a rózsabokrok többségénél ez a helyzet lesz jellemző, már a jövő évre a bokrok a korábbiakhoz hasonlóan virágba borulnak, és a növények mérete hasonló lesz, vagy eléri a megelőző állapotukat.

Még szép, idős rózsatő (fotó: a kérdező felvétele)

Azoknál a bokroknál pedig, melyeknél csak az alany maradt életben, és annak rügyei hajtanak ki, szemzéssel vagy oltással lehetséges nemes rózsát nevelni. Koros rózsatőnél ez már több hajtásnál, vesszőnél egy időben végezve valósítható meg. A vad hajtásokat is válogassa át, ne hagyja meg mindet, és azok szemzése, oltása után az újonnan kihajtó vad hajtásokat folyamatosan távolítsa el tőből.

Érdemes lenne a még élő és lenyírt rózsavesszőket meggyökereztetni, azok biztosíthatják majd a szemzéshez, oltáshoz szükséges szaporítóanyagot, amennyiben a megszokott, jelenlegi fajtákhoz ragaszkodik.

Milyen tünetei vannak a körte ventúriás varasodásának?

2023. június 12. 04:37

Milyen tünetei vannak a körte varasodásának? Mit csináljak, ha már megjelentek ezek a tünetek?

Mik lehetnek a gömb alakú képletek a mogyoró vesszőin?

2019. október 20. 04:37

P. Róbertné kérdése: Mogyoró bokrokon már kevés levél van, érdekes képződményeket vettem észre a vesszőkön: a rügyek helyén gömb formájú képletek láthatók. Mik ezek, és lehet-e ellenük tenni valamit?

Mi károsíthatja a mogyoró levelét?

2022. június 13. 04:36

Mi károsíthatja a mogyoró levelét? Barna foltokat és rágásnyomokat is találtam a levelein.

Mi okozza a kis körték hullását a fákról?

2023. július 1. 04:36

Mi okozza a kis körték lehullását a fákról? A képen látható tüneteknek köze lehet hozzá?