Mitől lesz lilás színű a paradicsompalánta levele?

Agrofórum Online

Mitől lesz sötétebb, kissé lilás színű a paradicsompalánta levele?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldségnövények esetében, nemcsak palántakorban, hanem később, azok fejlettebb állapotában is gyakran előfordulhat ez a tünet, akár a leveleken, vagy pl. a paprika esetében azok termésein is. A többi tápelem hiányától a lilás elszíneződés által könnyen megkülönböztethető ez a tünet, mely a foszfor hiányára utal. A paradicsom és paprika mellett, az uborka, saláta, bab és káposztafélék esetében is találkozhatunk ezzel a problémával.

A foszforhiány megjelenésére jellemző, hogy először az idősebb alsóbb leveleken mutatkozik meg hiánya, majd pedig fokozatosan a fiatalabb leveleken is megfigyelhető. A színelváltozás kezdetben sötétzöld, ezután kékes-szürkére változik a levél színi oldalán, majd pedig lilásra. A levelek fonáki oldalán a tünetek erősebben és hamarabb észlelhetők, mint a színi oldalon. Súlyos esetben, amennyiben a kiváltó ok nem szűnik meg, először az idősebb levelek színeződnek barnás-zöldre, majd pedig elsárgulnak végezetül lehullnak. A foszforhiány szélsőséges esetben a növények erős felkopaszodásában is megmutatkozik, valamint később növekedésük is gyengül, száruk vékony lesz, gyökérzetük pedig fejletlen, virágzásuk is késik.

A foszforhiány palántakorban gyakori probléma, melyet rendszerint nem a foszfor mennyiségének elégtelen jelenléte okoz, hanem valamely más tényező, mely gátolja annak felvételét (relatív hiány). A hideg éjszakák, valamint a nemrégiben tapasztalt hideg nappalok egyaránt – amennyiben növényünket fűtetlen körülmények között tartjuk – a foszforhiány kialakulásának okozói is lehetnek. A foszfor eleve lassan mozog a talajban, de 12-15 fokos talajhőmérséklet alatt még jobban lelassul annak felvétele, melyet a növény fejletlen gyökérzetével még lassabban tud felvenni. A hőmérséklet emelkedésével, valamint a gyökér növekedésével párhuzamosan általában javul a foszfor felvétele, de a növénynek érdemes tápoldat formájában foszfortúlsúlyos tápoldatot kijuttatni, valamint lombtrágya formájában szintén elősegíteni e tápanyag felvételét, a kialakult hiánytünetek megszüntetését.

Nitrogénműtrágyák és startertrágyák - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (I. rész)

2018. március 13. 16:27

A különböző nitrogénműtrágya típusok jellemzése, a tápanyag-antagonizmussal kapcsolatos kérdések, a relatív tápanyaghiány okai, a startertrágyák típusai, jellemzői és hatékonysága.

Algafix® mikrobiológiai biostimulátor - növény és terméstámogató „long-life” hatással

2023. június 15. 05:38

A tengeri és az édesvízi algák kiemelkedő antioxidáns és sejttápláló hatása régóta közismert. Napjainkban a funkcionális élelmiszerek jelentős része legalább 2% algát tartalmaz. Az algák azonban nem csak az emberi szervezet működését segítik, hanem a termesztett növények fejlődésére és termésképzésére is igen kedvező hatással vannak.

Élettani problémák a repcében

2023. április 20. 05:38

Érdemes a szántóföldi szemlézések alkalmával nemcsak a kártevők jelenlétét és mennyiségét figyelemmel kísérni, hanem a növények mindenkori élettani állapotát is figyeljük meg!

Növénykondicionálás és növénytáplálás Huminisz-technológiával

2020. március 11. 12:21

A huminsavas növénykondicionálási technológiák nagymértékben hozzájárulnak a tápanyagegyensúly kialakulásához, ionantagonizmusok gyors és hatékony kezeléséhez. A makroelemek (N, P, K), mezoelemek (Ca, Fe, Mg, S) és mikroelemek (Zn, B, Mn, Mo, Cu) megléte a talajban alapja a sikeres gazdálkodásnak.