Milyen kártevő okozza az almafák levelének összesodródását?

Agrofórum Online

Kérem szépen válaszukat almafával kapcsolatos kérdésemre! Mi okozza az almafák levelének összesodródását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almán számos levéltetűfaj károsíthat, melyek közül a közönséges levélpirosító almalevéltetű (Dysaphis devecta) szívogatásának hatására először a fiatal levelek csúcsi részének besodródása figyelhető meg a fonáki oldala felé. A sodratokon kezdetben sárgás, majd pedig pirosas színelváltozás alakul ki. Nagy egyedszám esetében akár teljes hajtáscsavarodást is okozhatnak táplálkozásuk által. Nem migráló levéltetűfaj, ezért jelenlétére az egész tenyészidőszak folyamán számítani lehet.

A zöld almalevéltetű (Aphis pomi) szintén gyakorta előforduló nem migráló levéltetűfaj az almafákon, így egész évben szükséges jelenlétének ellenőrzése. Általában a levelek hosszanti irányba történő besodródását okozzák a főerek mentén történő táplálkozásukkal, de a hajtásokon is szívogathatnak. A hamvas almalevéltetű (Dysaphis plantaginea) egy migráló faj, így jelenlétére csak május végéig számíthatunk, viszont szívogatásuk már kora tavasszal észlelhető. Károsításának hatására szintén a levelek hosszirányú sodródását tapasztalhatjuk meg.

A levéltetvek ellen nemcsak a közvetlen, szívogatásuk által kiváltott tünetek (mézharmat, korompenész, növekedés visszamaradás) miatt kell védekezni, hanem közvetett kártételük, vírusterjesztő szerepük miatt egyaránt. Az időben történő felismerésnek nagy szerepe van az ellenük való védekezésben, hiszen a besodort levelekben élő egyedeket rejtett életmódjuk miatt csak felszívódó készítménnyel lehet elérni. Korai megjelenésük esetén már akár a virágzás előtti időszakban is szükséges lehet védekezni kontakt hatóanyagú készítménnyel (deltametrin, lambda-cihalotrin). Az összesodort levelekben élő tetvek ellen pl. acetamiprid használható, míg a pirimikarb és flonikamid speciális tetűirtók, vagyis a hasznos szervezetek megóvása miatt a méheket sem veszélyezteti. A levéltetűvel fertőzött hajtásvégek levágása házikerti körülmények között jelenthet megoldást. Megelőző jelleggel a lemosó kezelések elvégzésének, a helyes metszésnek, a nitrogén megfelelő mennyiségben történő adagolásának is nagy szerepe van a levéltetvek elszaporodásának visszaszorításában.

Metszés tavasztól télig II. rész – mit metsszünk tavasszal?

2019. április 17. 06:31

Az idő felmelegedésével és a nappalok hosszabbodásával a kerti munkák száma és időigénye is sokszorosára nő. Már februárban megkezdhettük egyes növényeink idei metszését. Ebben a cikkben sorra vesszük, melyek azok a kertlakók, akiknek a metszését a tavaszi hónapokra kell időzítenünk.

Szedjünk sok fűszernövényt és tároljuk be télire!

2023. augusztus 5. 09:44

Nézzük most sorra a nyári fűszernövényes munkákat a kertben!

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: eljött a moníliafertőzések ideje

2023. március 22. 09:12

Március utolsó hetében beköszöntött az igazi tavaszias időjárás.