17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Házikert

Melyik hortenziákat metszhetjük most?

Agrofórum Online

Április-május a hortenziák metszési ideje, de nem minden hortenziát metszünk ugyanúgy és ugyanakkor. Nézzük sorra, mit érdemes tudni róluk!

Tavasszal metsszük a cserjés, a bugás és a tölgylevelű hortenziákat.

Amit a bugás hortenziáról tudni érdemes

A bugás hortenzia (Hydrangea paniculata) nyáron és kora ősszel virágzik, többféle színben kapható, virágzata kúp alakú, lehet tömött vagy kevésbé tömött, ritkásabb virágzatú. Virágszínük a fehértől a sárgáson át a rózsaszínig jellemző. Eredetileg Japánból és Kínából származik.

Némelyikük mésztűrő, mások inkább mészérzékenyek, ezt a vásárláskor érdemes megkérdezni a kertészetben, hogy a saját kerti talajunkhoz igazodva tudjuk kiválasztani a nekünk leginkább alkalmasat.

Évről évre egyre nagyobb bokrot nevel a bugás hortenzia, de ha nem metsszük időnként erőteljesen vissza, akkora töve elöregedik, és ezt onnan vesszük majd észre, hogy egyre kevesebb virágot fog hozni. Éppen ezért tavasszal a bugás hortenzia bokrát erőteljesen visszavágjuk, és így lesz minden évben „megújítva” maga a tő.

Nem vágjuk le a virágokat? A jó hír az, hogy nem! A bugás hortenziák az új, azévi hajtásokon hozzák a virágaikat, tehát semmi rosszat nem teszünk, ha tavasszal vágjuk vissza. Szinte csak pár rügynyire hagyjuk meg, minél közelebb a talajhoz, így lesz egy szép sűrű bokrunk belőle!

Hasonló a cserjés hortenzia metszése is!

A cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens) az Egyesült Államok keleti részén őshonos, széles bokorrá nő, nyáron hozza krémfehér, gömb alakú virágait. Nagy előnye, hogy mésztűrő faj és igen hosszan virágzik, virágai pedig megszáradva ősszel is sokáig díszítenek. Nem véletlen hát, hogy a virágkötők kedvenc vágott virágaként is ismert, mert a kék színű virágokból rendkívül jó dekorációkat lehet készíteni, és ügyes szárítási módszerrel ráadásul a virágok jól konzerválhatók is szárazvirágos készítményekhez.

Tavasszal metsszük a cserjés, a bugás és a tölgylevelű hortenziákat (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/evszak-fenyes-finom-gyar-414510/)

A cserjés hortenzia esetében csak a fagyok elmúltával álljunk neki a metszésének. Vágjuk ki a gyenge, sérült, beteg hajtásokat (ezeket könnyű felismerni, többnyire élettelenek, visszaszáradnak vagy fertőzések miatt foltosak). Ez a fajta is az azévi hajtásokon hozza a virágait, ezért tavasszal szükséges erősebben visszametszenünk, kb. 30-40 cm-re a talajtól, és nem kell félni attól, hogy így a virágokat levágjuk. Mivel hatalmas virágfejeket hoz, így erőteljes hajtásokat tud nevelni, melyek ezután már megtartják a nagy virágfejeket is.

A tavaszi hortenziametszésekhez a tölgylevelű is hozzávehető

A tölgylevelű hortenzia (Hydrangea quercifolia) egy ritkábban előforduló kerti hortenzia, az Egyesült Államokban honos, és ez a fajta is nyáron hozza fehér, kúpos, bugás virágzatát. Nevét a levélformájáról kapta, hasonlítanak kicsit a tölgy levelére a hatalmas zöld levelei és az őszi lombszínében is visszaköszön kicsit a tölgy színe. Bokra laza szerkezetű, igazi díszítő értéke az ősszel vörösre, narancsos sárgára színeződő levele.

Előnye, hogy elviseli az enyhén meszes talajt. Levelei majdnem tavaszig a bokron maradnak, ezért is célszerű tavasszal metszeni. A hajtásokat vágjuk vissza a fele magasságra, és besűrűsödött ágrendszerét is csak mérsékelten ritkítsuk ki.

Fiatal vörös juhar gondozása tavasszal: öntözés és mulcs

2025. április 10. 11:10

A frissen ültetett példányoknak rendszeres vízellátásra van szükségük, de nem mindegy, mikor, mennyit és hogyan öntözünk.

Vérsóska: dísznövény vagy ehető finomság?

2025. április 10. 05:40

A vérsóska egy különleges, díszes és ehető évelő növény, a nevét feltűnő, vörös erezetű leveleiről kapta, amelyek nemcsak esztétikai, hanem gasztronómiai szempontból is értékesek.

Így hozza ki a legtöbbet a tavaszi százszorszépből!

2025. április 9. 13:10

A százszorszép világszerte ismert, kedvelt évelő növény, amely egyszerű szépségével és strapabíró természetével gyorsan a kertbarátok szívébe lopja magát.

Schisandra: az igazi csodaerő kis bogyókban

2025. április 9. 05:40

A schisandra gyümölcse a biológiailag aktív összetevők széles skáláját tartalmazza: savakat, C- és E-vitamint, fitoszterolokat, fitoösztrogéneket, antioxidánsokat, illóolajokat is kimutattak belőle.

Mikor és hogyan metsszük meg a fügét?

2023. február 24. 04:37

Mikor és hogyan metszhetem meg a fügét? Kérem segítségüket a kérdésem megválaszolásában!

Így menthetjük meg a túlmetszett növényünket

2024. október 1. 08:10

Túlmetszésről akkor beszélhetünk, amikor a növényt túlzottan visszametszik, eltávolítva a szükséges leveleket, ágakat vagy virágokat.

Miért nem érik be a szeder termésén az összes szem?

2023. augusztus 20. 04:40

Furcsán érik idén a szeder nálunk! Miért nem érik be a szeder termésén az összes kis szem?

Milyen betegségtől lett foltos a körtefa levele?

2023. május 30. 04:36

Milyen betegségek támadták meg a körtefáimat? Mivel lehet ellenük védekezni? Válaszát előre is köszönöm.