Mikor hagyjunk meg indákat a szamócán szaporításra?

Agrofórum Online

Idén vásároltam szamócapalántákat, San Andreas, Selva, Ostara fajtákat, és beindult az indaképződésük. Nem tudom, hogy hagyjam meg vagy kivágjam. Szeretnék majd belőlük szaporítani, de tudtommal azt nem most kell. Mi tévő legyek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A szamóca szaporítása elsősorban indáival történik, jól tudja. Azt is érdemes megjegyezni, hogy amikor az anyatő a terméseit fejleszti és közben az indák is megjelennek, egy időben a két folyamat sok energiát kíván a tőtől. Az indafejlődés a gyümölcsök növekedésének terhére történik. Ha a két folyamat párhuzamosan folyik, az indák növekedése lassítja a szamóca terméseinek fejlődését, növekedését, csökkenti a bogyók méretét, holott elsősorban a gyümölcséért termesztik azt. Ezért az első szüret után szokták meghagyni az indákat, és az azokon kialakuló növénykék nevelését, gyökereztetését ekkor kezdik csak el.

Az indákon több rügy is képződik, azokból hajtanak ki az utódnövények. A kis, néhány leveles növények, ha alapi részük talajjal érintkezik, gyökereket fejlesztenek. A gyökereztetésük úgy a biztosabb, ha az anyanövényen marad az inda, megmarad a közös anyagcseréjük, az anyanövény táplálja az indát és az azon található kis növényeket. A gyökereztetés eredményességének érdekében nem csupán a talajra, hanem talajba ajánlott helyezni azokat, és hasznos, ha le is rögzíti. A nedves talajban hamarosan megindul a gyökeresedés.

Földi eper indáinak növekedése (fotó: a kérdező felvétele)

Amint a gyökerek a megfelelő méretet elérik és már önállóan ellátják a növényt vízzel, tápanyaggal, az életképes „palántát” gyökereinek megerősödésére, dúsulására még kiültetés előtt cserépben lehet nevelni tovább. Az így nyert életerős gyökeres tövek már nyár végén a szabadba kiültethetők, és ott át is telelnek.

Indák fejlődő növényekkel

A csatolt képen az látszik, hogy függesztve tartja a szamócatöveket, ilyen állapotban az inda a növényeket nehezen tudja majd ugyanabban a cserépben elhelyezni, kevés lesz ott a szabad talajfelület és talajtömeg. Ezért a gyökérzet nélkül leválasztott indanövényeket tudja majd gyökereztetni. Erre a célra a laza közegek – perlites, tőzeges talajkeverékek – váltak be. Gyökereztetéshez félárnyékos, párás hely alkalmas, a közeget folyamatosan nedvesen, de nem vizesen kell tartani. A folyamat néhány hétig tart. A gyenge gyökérkezdemények megjelenése után cserepekbe ültetve kerüljön utónevelésre, megerősödésre kiültetésig.

Válaszomból kiderül, hogy az első termésérés után szokás, ajánlott az indák meghagyása szaporítási céllal. De, ha a gyors szaporítás fontosabb, akkor már most meghagyhatja az indákat, viszont az a termésmennyiség rovására történik.

Hány fok kell ahhoz éjjel, hogy a palánták a fólia alatt ne károsodjanak?

2025. március 15. 04:37

Hány fok kell ahhoz éjjel, hogy a jelenleg cserepekben növő paradicsom- és paprikapalánták a fóliában éjszaka kinn maradhassanak károsodás nélkül? Nem fóliába kívánom kiültetni, hanem majd szabadföldbe, és kiültetésig tartanám ott, mivel nincs már máshol hely számukra.

Mikor kezdjem el, és milyen sorrendben végezzem a zöldségek magvetését?

2023. február 1. 04:38

Mikor kezdjem el kertem számára a zöldségek magvetését palántaneveléshez, milyen sorrendben? Ebben tudnának segíteni?

Támrendszeres uborka termesztés I. - Talajszerkezet

2020. május 15. 04:36

Nem csak közhely, amit egyébként a legtöbb zöldségfélével kapcsolatban a szakkönyvek megjegyeznek, az uborka esetében különösen igaz: igényes a talaj minősége iránt, csak jó szerkezetű talajon szabad termeszteni.

Palántadőlés ellen: Hogyan előzhető meg?

2020. március 8. 09:24

Saját célra otthon nevelek palántákat hobbiszinten, és gyakran fellép a palántadőlés. Milyen vegyszer (növényvédő szer) mentes, nem mérgező anyagok vannak a kár megelőzésére?