Mitől halnak el a málna vesszői? Hogyan lehet ezt megelőzni?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A málnának, valamint a szedernek egyaránt több olyan kórokozója és kártevője is van, melyek a vesszőket is képesek megbetegíteni, így okozva ezek pusztulását. A kórokozók közül a leptoszfériás betegségnek van a legnagyobb jelentősége, mely a növénybe sebzéseken keresztül képes behatolni. A kórokozó hatására a vessző felületén ovális, sötétbarna, elmosódott szélű foltok képződnek, mely foltok idővel kiszürkülnek és a kéreg pedig felrepedezik. A hajtást kettévágva a bélszövetig terjedő elhalás látható, mely pusztulást akkor okoz, ha az az egész szárat körbeéri. A málna didimellás betegsége az ép kérgen keresztül is képes fertőzni, és 20-30 mm hosszú, ovális, lilás-piros színű, elmosódott szélű foltok kialakulását okozni a hajtásokon. A foltok idővel sötétednek, közepük pedig kiszürkül, valamint a kéreg hossz- és keresztirányba is felrepedezik. A betegség általában a hajtások alsó részét támadja meg, viszont a fertőzés csak felületi, kéregrészen terjedő.
A kártevők közül nagy jelentősége van a málnavessző-szúnyognak, melynek nőstényei felrepedező kéreggel rendelkező vesszőket keresnek fel tojásrakás céljából. A lárvák a fás részekben táplálkoznak, ezáltal a háncstól a bélszövetig terjedő barnulás alakul ki, illetve gyakori a szövetburjánzás és a kéreg leválása is. A málnavessző-szúnyog kártétele nyomán gyakran jelennek meg másodlagosan kórokozók is az állomány vesszőin. A lárvák akár májustól októberig is károsítanak, évente három nemzedékük van.
A betegségek kialakulásának elkerülését elsősorban a málnavessző-szúnyog kártételének megakadályozásával érhetjük el. Fontos lehet a megfelelő fajtaválasztás, melyek kérge nem repedezik fel könnyen, pl. ‘Fertődi zamatos’. Emellett a kiegyenlített vízellátás, valamint tápanyag-utánpótlás is segíti a kéregrepedést megakadályozni. A kémiai védekezést már április végén el kell kezdeni, melyet a rajzó imágók ellen kell végezni, pl. acetamiprid hatóanyagú készítménnyel. Emellett kiemelt szerepe van a metszési munkálatoknak, a letermett vesszők, valamint a tavasszal megjelenő első sarjhullám eltávolításának. A betegség tüneteit mutató vesszőket is érdemes mihamarabb levágni. Lemosó kezelést, valamint a virágzás előtt legalább egyszer ajánlatos kémiai védekezést alkalmazni (rézoxiklorid, rézhidroxid, azoxistrobin).