Házikert

Napimádó egynyári virágzók a balkonra

Agrofórum Online

Ki ne szeretné a balkonon a rengeteg virágzó és illatozó növényt, még akkor is, ha tudjuk, hogy csak egy nyárig ontják virágaikat. Nagy kedvenceink következnek most, melyekkel a legunalmasabb nyár is élvezetes lesz!

Egy időben kertészeti vezetőként dolgoztam egy hatalmas egynyári kertészetben, ahol évente közel 500.000 egynyárit neveltünk meg balkonra, közterületre egyaránt. Voltak igazán nagy személyes kedvenceim, melyek most helyet kapnak ebben a csodaszép listában.

Bársonyvirág, büdöske – aranyló színekben

Nagyon sokan csak egyfajta, maximum kétfajta bársonyvirágot ismernek, pedig vannak olyan különleges fajok és hibridek, melyek miatt a büdöskéknek nagy szerepük lehet az összeültetésekben.

A klasszikus Tagetes erecta, mint a nagy citromsárga virágú büdöske, és a T. patula, mint a barnás színű virágú, kicsit kisebb fejű mellett vannak nagyon szép bokrosan növekedők is, apróbb virágokkal: ez a citrombársonyvirág, vagy ‘Lemon Tagetes’ néven is ismerős lehet.

A ‘Marigold’ különleges narancssárga virágú változat meg igazán kellemes látvány.

Vaníliavirág élénk kék virágokkal

A Heliotropium arborescens, mint vaníliavirág a közismertebb nevén, egy napkedvelő és egyben igen vízigényes egynyári. Nagyon szép dézsás növény lehet és Pilea microphyllával összeültetve ráadásul igencsak dekoratív. Sötétlilás-zöld levelei és élénk kék virága szép kontrasztja a Pilea aprócska levélzetének és lédús, pozsgás hajtásrendszerének.

A vaníliavirág élénk kék virágokkal (fotó: Pixabay)

Piros virágú ananászzsálya

A Salvia elegans, vagy más néven ananászzsálya egész nyáron hozza élénkvörös, szivarformájú virágait. Kevesen ismerik és használják, pedig igazán szép színkontraszt tud adni egy lila vagy sárga virág mellett, de a piros színét a hófehér estikék is szépen kiemelik. És máris a másik nagy kedvenc: estike és lobélia!

A rózsaszín Mula-mula

Bár évelő, de mivel fagyérzékeny, inkább az egynyáriakhoz sorolandó. Izgalmas virágformája, kis bolytokhoz hasonló, élénk rózsaszín, felfelé álló, ami miatt évelőágyásokban is szép színfolt és változatosságot hozó növény lehet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Nem kell mindent kivágni: így alakult át a retro nyaraló kertje

2023. október 23. 12:12

A kerttervezésnek is van egy ága, amit egy naturkertész ért igazán: visszafelé alkotunk, mert nem kell mindig mindent kivágni!

Kulcsfontosságú ültetési és gondozási tippek muskátlihoz

2023. április 10. 13:26

Egy szép muskátli balkonládába, cserépbe és virágágyásba ültetve igazi nyári hangulatot varázsol, és a gondozása is szinte gyerekjáték.

Áprilisi magaságyás: mit vessünk most?

2021. április 15. 09:27

Akár kezdő magaságyásosak, akár már gyakorlottak vagyunk ebben, van pár tavaszi magaságyással kapcsolatos teendőnk. De akár a vetést is elkezdhetjük benne, ha van időnk rá.

Szúnyogriasztó növények a ház körül

2023. július 29. 05:40

A szúnyogok mindenkit piszkálnak a nyári időszakban. Bosszantóak és mindenféle praktikát vetünk már be ellenük, hogy békén hagyjanak minket. Íme a saját tippjeim és bevált módszereim.