Mi szövi össze a szőlő fürtjeit?

Agrofórum Online

Érdekes jelenségre lettem figyelmes szőlőültetvényemben. Vajon mi lehet, ami összeszövi a szőlő fürtjeit?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlő terméseit – akárcsak más gyümölcsfajok esetén – molyok is károsíthatják. Nemcsak egy, hanem két faj is, vagyis a tarka és a nyerges szőlőmoly. A látott sűrű szövedéket, hernyófészket, a lárvák készítik, melyben táplálkozásukat is folytatják. E két faj a növények generatív részeit fogyasztja, tehát a fürtkezdeményeket, bimbókat, kötődött és érőfélben lévő terméseket egyaránt megrághatják. A bogyókat akár teljes mértékben is felélhetik, bennük egyszerre akár több lárva is megtalálható. Táplálkozásuk következtében a szőlő bogyói nemcsak sérülnek, hanem puhulnak, ráncossá válnak és meg is barnulnak. A sérülés következtében esős időjárás esetében szürkerothadás, míg száraz körülmények között pedig aszúsodó száradásuk figyelhető meg. Rendszeresen előforduló kártevőknek számítanak, viszont jelentőségük és gyakoriságuk termőhelyenként változhat, illetve az időjárási körülmények is befolyásolják megjelenésük mértékét. Károsításuk által, súlyos esetben akár a termések több mint felének kiesésével is számolni lehet. 

A hatékony védekezéshez elengedhetetlen a szexferomon csapdák alkalmazása, mellyel rajzásuk időszaka is meghatározható. A tarka szőlőmoly hamarabb, már április közepén megkezdheti rajzását, míg a nyerges szőlőmoly rajzása csak később, május közepén kezdődik el. Fontos – ha a kártevők jelenléte igazolódik -, hogy már a tavaszi nemzedék ellen hatékonyan védekezzünk, hiszen így későbbi, nyári kártételük is megakadályozható egyedszámuk csökkentésével.

A kémiai védekezést a tojásból kelő lárvák ellen kell irányítani, vagyis a permetezést a rajzáscsúcs után általában egy hét múlva érdemes elvégezni. Kiskerti körülmények között, szabad felhasználású kategóriába tartoznak a cipermetrin, lambda-cihalotrin és deltametrin hatóanyagok, melyek a fiatal hernyók ellen hatásosak. A méhekre való veszélyeztetettség elkerülése érdekében a klórantraniliprol használata ajánlott, amit nappal, a méhek jelenléte esetében is alkalmazhatunk. Emellett csak a lepkék főként fiatal hernyóira van hatással a Bacillus thuringiensis hatóanyagú mikrobiológiai készítmény, mely akár az érés előtt is alkalmazható, hiszen rövid élelmezés egészségügyi várakozási idővel rendelkezik.

Őszi témák, 1.: innovatív és rezisztens borszőlő fajták

2023. október 17. 16:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (továbbiakban Nébih) Helvécia állomásán egy rendezvény szervezésének keretein belül került bemutatásra egy új ültetvény, ahol innovatív és rezisztens borszőlő fajtákat vizsgálnak a szakemberek.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

A szén-dioxid megkötése a borászatban

2021. július 19. 07:38

A szén-dioxid a must cukortartalmának alkohollá történő átalakulása során képződik, köszönhetően az élesztőgombák lebontó tevékenységének.

Trichoderma-készítmények alkalmazása a szőlő metszési sebeinek védelmére

2019. január 30. 04:39

A WINETWORK az Európai Unió Horizon 2020 kutatási keretprogramjában támogatást nyert projekt. A célja egy nemzetközi kutatóhálózat létrehozása, amely az európai bortermelő vidékek közötti innovatív tudás cseréjét és átadását teszi lehetővé szem előtt tartva a termelékenység és a fenntarthatóság kritériumait is. Az elmúlt két év együttműködésének eredményeként elméleti és gyakorlati ismeretek, valamint jó gyakorlatok gyűltek össze a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatosan. A tőkebetegségekkel szembeni védekezés egyik sarkalatos pontja a metszési sebek kezelése.