Miért nem érik be a szeder termésén az összes szem?

Agrofórum Online

Furcsán érik idén a szeder nálunk! Miért nem érik be a szeder termésén az összes kis szem?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A probléma leírása alapján a szeder egyik kártevőjének, a szeder gubacsatkának a jelenlétére lehet következtetni. Sajnos e kártevő kártétele gyakorinak számít a szedren, ezért az ellene való védekezés, valamint a megelőzés fontos technológiai eleme lehet a szedertermesztésnek.

A szeder gubacsatka, ahogy a kérdésben is írta, kártétele többek között az érő gyümölcsök nem megfelelő színeződésében mutatkozik meg, azok egyes részei halványak, rózsaszín színezetűek maradnak. E részekre jellemző továbbá még az is, hogy nem puhulnak, kemények maradnak és deformáltak lesznek. A károsított termés ezáltal fogyasztásra alkalmatlanná is válik, hiszen az ilyen termések nemcsak kemények, hanem savanyúak is. A szívogatás hatására idővel bekövetkezik a bogyók károsodott részének száradása és halványulása is. A károsított termések akár egész télen át fennmaradnak a növényeken. Nagy egyedszámban való jelenlétük esetében akár számos termést képesek szívogatásukkal tönkretenni. Jelenlétük legtöbbször már csak az okozott károk kialakulása után látható, hiszen apró, mikroszkopikus méretű kártevők.

A védekezés a megelőzésen alapul, hiszen eredményesen e kártételtől a terméseket csak így lehetséges megóvni. A megelőzéshez hozzátartozik az egészséges szaporítóanyag beszerzése, a növények számukra megfelelő helyre történő ültetése is. A rendszeres metszések alkalmával a beteg, sérült és letermett részeket távolítsuk el, mellyel a növény optimális kondíciója fenntartható. Azon állományban, ahol már egyszer jelen voltak a gubacsatkák, a következő évben is számítani kell kártételükre, így a védekezés indokolt lesz.

A kémiai védekezések közül a lemosó kezelések elvégzésének is nagy jelentősége van, melyhez olaj- és kéntartalmú hatóanyagok felhasználása javasolható. A kártevő a rügyekben és a károsított termésekben is át tud telelni, ezért a fennmaradt gyümölcsök leszedésének is kiemelt szerepe van. A virágzás utáni időszakban, valamint termésérésig legalább két alkalommal érdemes atkaölővel permetezni a növényeket, pl. fenpiroximát hatóanyagú készítménnyel.

Őszibarack-termesztés a Mecsek környékén

2019. november 2. 04:56

Klimatikus adottságai révén a Mecsek környékét tartják régóta hazánk egyik legjobb őszibarack-termesztő vidékének.

Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét?

2023. március 15. 04:37

Kérem segítségüket! Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét? Mire ügyeljünk még az ültetés során?

Amit a dúsan virágzó muskátliról tudni érdemes

2024. június 12. 11:40

A muskátli az egyik legellenállóbb balkonnövény. Ha elég fényt, nedvességet és tápanyagot kap, virágozni fog. De mit tehetünk érte még?

Mi legyen az elvirágzott levendulával? Kell-e metszeni?

2022. szeptember 5. 04:38

A segítségüket szeretném kérni a következő kérdésekben: Mi legyen az elvirágzott levendulával? Meg kell metszeni a növényeket?